środa, 16 listopada 2016

Noni - lecznicza morwa indyjska

NONI - morwa indyjska – działanie i właściwości lecznicze Noni


Noni to roślina lecznicza szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, w indyjskiej ajurwedzie oraz w tradycyjnym szamanizmie polinezyjskim. Można powiedzieć, że ekumenicznie łączy trzy wielkie systemy tradycyjnej medycyny, od Indii, przez Chiny i Polinezję aż po Hawaje i Hunę. Na różnych obszarach nosi nazwę noni (Hawaje), nono (Tahiti), mengkudu (Indonezja), kura (Fidżi) lub bartundi बारतुन्डी (w języku hindi - zainstaluj czcionki Lohit i Devanagari aby zamiast prostokącików widzieć nazwy w oryginale). Popularne nazwy to: morwa indyjska, wielka morinda; a w Indii i ajurwedzie to w języku w hindi: Bartundi बारतुन्डी, w telugu: Mogali, w marathi: Nagakunda, w tamilskim: Nuna, w malayalam: Mannapavatta, w języku kannada: Tagase maddi, w gujarati: Surangi सुरंगी, w języku oriya: Pindre, w języku bengalskim: Hurdi, w konkani: Bartondi, w urdyjskim: Achu (aću), co pozwoli wyszukać ten ajurwedyjski lek w lokalnych indyjskich sklepach. Morwa indyjska czyli Noni po nepalsku to: Hardikath, a w języku Sanskrytu to: Achuka (acuka, aćuka), Achchhuka (acchuka), Ashyka, Ashyuka. 


Na ziemi znajdują się zakątki, których nie dotknęły jeszcze skutki rozwoju cywilizacyjnego. Takim miejscem jest m.in. Polinezja oraz Azja Południowo-Wschodnia. Jednak tam miejscowa ludność wciąż jest narażona na kaprysy natury, dlatego też, aby chronić swoje zdrowie, jej mieszkańcy nadal sięgają po naturalne rozwiązania pochodzące prosto z otaczającej ich przyrody. Ciekawe właściwości szamańskiego soku Kahunów z owoców Noni wynikają z obecności w nim szeregu różnych substancji, jednak nie wszystkie jeszcze znalazły potwierdzenie w badaniach klinicznych. Działanie ziół często w istotny sposób wynika z całego konglomeratu obecnych składników, a nie tylko z pojedynczego czynnika o znaczeniu leczniczym, co także utrudnia badania kliniczne. Na Hawajach z korzeni pozyskuje się żółty barwnik stosowany przy farbowaniu tkanin, a z kory pozyskiwany jest brązowo-purpurowy barwnik używany do batików. 

Rodzimy obszar występowania gatunku Noni to Chiny, Japonia, Tajwan, Półwysep Indyjski, Indochiny, Malezja, wyspy Andamany i Nikobary oraz Australia. Został szeroko rozprzestrzeniony jako przyprawa i środek leczniczy. Występuje w efekcie także w Afryce, Ameryce Północnej (na Florydzie i w Meksyku), Ameryce Środkowej, północnej części Ameryki Południowej i licznych wyspach Oceanu Spokojnego. Licznie rośnie na Tahiti w Polinezji Francuskiej. Występuje ona również jako roślina lecznicza w wielu innych regionach, takich jak: Filipiny, Indochiny, Indie, wyspy Oceanu Indyjskiego, Malediwy, Seszele, Mauritius, Madagaskar, Zanzibar oraz dalej w kierunku wschodnich wybrzeży Afryki. Roślina ta jest dobrze znane w systemach medycyny indyjskiej takich jak ajurweda, siddha czy unani, a także w medycynie chińskiej, japońskiej czy tybetańskiej. W szczególności używana jest przez hawajskich szamanów, przez Kahunów oraz przez szamanów na Polinezji, przez Tohunów. 

Noni, czyli morwa indyjska, morinda citrifolia, bardzo dobrze znana w ajurwedzie, to roślina, której właściwości i działanie od dawna doceniają mieszkańcy Polinezji. Nazywają oni noni "aspiryną przyszłości”. Podchwycili to producenci soków i innych specyfików na bazie noni, którzy przekonują, że roślina ta jest lekiem na wszystko - od bólu brzucha, po HIV i raka. Niestety, nie ma badań naukowych, które mogą to jednoznacznie potwierdzić. Wiadomo natomiast, że noni w niektórych przypadkach może zaszkodzić zdrowiu. W języku hawajskim "noni" znaczy "wmieszać w coś". Niewątpliwie znaczenie to ma jakiś sens, skoro polinezyjscy zielarze Kahuni w swoich praktykach bardzo często stosowali Noni jako podstawę zielarskiego leczenia chorego, a następnie uzupełniali o inne zioła potrzebne dla danego schorzenia. Należy pamiętać, że pacjent, który jest w stanie o własnych siłach przyjść do lekarza czy szamana, zwykle nie jest jeszcze tak bardzo chory jak pacjenci medycyny ratunkowej, których w stanie ciężkim pogotowie ratunkowe zwozi do szpitali, zatem zielarze czy bioenergoterapeuci częściej mają do czynienia z lzejszymi dolegliwościami u swoich pacjentów. 

Picie dobrego jakościowo soku z noni w ilości 30-60 ml dziennie (najlepiej przed śniadaniem, na pusty żołądek oraz wieczorem na noc) pomaga m.in. na: stwardnienie tętnic, infekcję pęcherza, czyraki, choroby jelit, nowotwory, zespół przewlekłego zmęczenia, problemy z krążeniem, cukrzycę, zapalenie oka, gorączkę, wrzody żołądka, bóle głowy, choroby serca, nadciśnienie, trawienie, osłabienie układu odpornościowego, choroby nerek, malarie, bóle menstruacyjne, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia oddechowe, grzybicę, pleśniawki... Tych znanych z obserwacji zielarzy i szamanów korzystnych działań noni jest naprawdę dużo. W większości wypadków, aby uzyskać efekt terapeutyczny, trzeba stosować leczenie sokiem z Noni przez dłuższy okres czas, zwykle przez trzy, sześć lub dziewięć miesięcy, zatem nie jest to znaczący lek ratunkowy w stanach nagłych, ale bardzo przydatny w leczeniu z chorób przewlekłych lub w rekonwalescensji pacjentów. 


Ta wiecznie zielona roślina występuje na powszechnie obszarach Polinezji, Malezji, Australii oraz południowo-wschodniej Azji. Jej wysokość sięga nawet 10 metrów, jednakże to nie ta cecha przykuła uwagę świata, lecz niewiarygodnie bogaty skład owocu noni. Jej szeroko rozpowszechniony sukces związany jest z teorią, że działa jak adaptogen. Adaptogeny stanowią bezpieczne wsparcie dla normalnych, prawidłowych funkcji organizmu. Pomagają utrzymać organizm w stanie naturalnej równowagi, a w razie konieczności – szczególnie w przypadkach stresu czy zwiększonej aktywności fizycznej/psychicznej mobilizują go do działania. Przejawiają tylko taki wpływ na procesy fizjologiczne, jaki w danej sytuacji jest pożądany oraz nie wywołują efektów ubocznych. Jeśli owoce noni są pasteryzowane, to bezpowrotnie tracą wiele cennych składników. Są to m.in. enzymy w tym prokseronaza, witaminy w tym witaminę C i kompleks flavonoidów. Noni  liofilizowany zachowuje cenne dla Twojego zdrowia składniki! 

Noni - morinda citrifolia - czyli morwa indyjska, to krzew pochodzący z południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. Morinda citrifolia, występująca dziko na terenie Australii, Chinach, Malezji, Indiach, Afryce, Ameryce Południowej, Karaibach. W Polinezji Francuskiej (Tahiti) jest wykorzystywana jako tradycyjna roślina lecznicza, szamańska roślina Kahunów i Tohunów. Właściwości i działanie noni od wieków doceniają mieszkańcy Polinezji, dla których jest "aspiryną przyszłości". W polinezyjskiej medycynie ludowej surowcem leczniczym są niemalże wszystkie części rośliny, jednak szczególne właściwości zdrowotne przypisuje się owocom noni. To dlatego owoce noni, a szczególnie wyciskany z nich sok, są reklamowane (zwłaszcza za granicą) jako środek na niemalże wszystkie choroby, w tym te bardzo poważne, takie jak rak, cukrzyca czy choroby serca. Ponadto noni podobno może pomóc na reumatyzm, łuszczycę, alergię, infekcje zatok, bóle miesiączkowe, zapalenie stawów, wrzody, skręcenia, urazy, depresję, przeziębienie, grypę oraz bóle głowy. Niestety, noni nie jest lekiem na wszystkie dolegliwości. Z niektórych badań wynika, że noni rzeczywiście ma potencjalne działanie lecznicze, jednak dotyczy to tylko niektórych chorób. Poza tym noni ma także działania niepożądane. 

Noni występuje w postaci wiecznie zielonego drzewa bądź krzewu. Przeciętnie osiąga wielkość 3 do 7 metrów wysokości, posiada twarde gałęzie, zielone błyszczące liście. Podczas procesu kwitnięcia z pączków powstają białe kwiaty o bardzo delikatnym zapachu, a z nich białe niedojrzałe owoce. Podczas dojrzewania stają się coraz bardziej zielone, a w ostatniej fazie posiadają żółto-zielony kolor. Wtedy idealnie nadają się do zerwania i posiadają największą ilość składników witalnych. Drzewo lub krzak rodzi owoce cały rok o każdej porze. Można je zbierać nawet 14 razy w roku, a szamani polinezyjscy codziennie modlą się do Wyższej Jaźni na sposób Kahunów nad dojrzewającymi owocami zanim przyrządzą z nich lek dla swoich pacjentów. Na wyspach Pacyfiku – Kahunowie i Tohunowie (uzdrowiciele z Polinezji) uważają od tysięcy lat noni za roślinę leczniczą. Wykorzystywano wszystkie składowe rośliny w celach leczniczych – od korzenia, przez nasiona, korę, kwiaty na owocach kończąc. Owoc noni głównie stosowany jest do leczenia z problemów trawiennych, stanów zapalnych, infekcji skórnych, biegunek, gorączek, do gojenia ran. 

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, korzenie, nazywane Ba Ji Tian, stosowane były przy leczeniu z impotencji, bólów menstruacyjnych oraz w bólach brzucha. Należy mieć jednak na uwadze, że nie zalecane jest stosowanie preparatów z korzeni z uwagi na zawarte w nich antrachinony takie jak lucydyna i rubiadyna. W tradycyjnej medycynie ludowej wysp Polinezji Francuskiej liście Noni są głównym surowcem, bardziej popularnym niż owoce (sok z owoców). Liście zawierają podobne ilości witamin i aminokwasów jak owoce, natomiast istotne różnice dotyczą zawartości mikroelementów. Liście zawierają dziesięciokrotnie więcej potasu (około 2300 mg / 100 g suszonych liści) oraz 50 razy więcej sodu (około 540 mg / 100 g suszonych liści) niż owoce (sok). To stanowi w obu przypadkach ilość równą 100% dziennego zapotrzebowania. Należy zatem zwracać uwagę na spożywane ilości produktów z liści Noni. Z uwagi na zwiększoną zawartość kwasu linolowego oraz α-tokoferolu w nasionach Noni coraz większą popularność zdobywa olej z nasion Noni, który stosowany zewnętrznie może wspomagać łagodzenie podrażnień oraz zapobieganie wysuszeniu skóry. 

Przy okazji wizyty w przetwórni wyciskanego soku noni na Tahiti czy Hawajach - można zobaczyć jak w praktyce wykorzystuje się miąższ i liczne pestki obecne w owocu Noni. Robi się z nich kremy nawilżające, szampony i mydełka z miąższczu Noni. Z olejku pestek Noni produkuje się np. dla suchej i spieczonej słońcem skóry "masło noniowe". Masło z olejku pestek Noni koi ból, pieczenie i swędzenie skóry. Z pestek Noni produkuje się olejki lecznicze oraz probiotyki o silnym działaniu regeneracyjnym dla organizmu oraz pobudzającym układ obronny. 

Owoc noni korzystnie wpływa na układ odpornościowy oraz wspomaga wydajność umysłową i fizyczną. W Polinesian Noni Juice nie są wykorzystywane owoce pochodzące z upraw rolnych, a jedynie takie dziko rosnące naturalnie w przyrodzie. Wszystkie noni trafiające do produktu rosną w dziewiczej, nie skażonej współczesną cywilizacją i przemysłem puszczy, są zatem w pełni naturalne. Noni zamawiaj zawsze u solidnego, doświadczonego doradcy, najlepiej u Kahuny, który zapewni Ci gwarancję kompleksowych informacji na temat stosowania oraz przebiegu kuracji. 

Maksymalna dzienna dawka soku z noni na początek to zwykle 40 ml do 60 ml dziennie. Nie należy jej przekraczać, szczególnie jak pierwszy raz rozpoczynamy kurację sokiem z Noni. Po trzech dniach lub po tygodniu testowania soku z Noni, można przejść na ewentualne większe dawki, jak 2 x dziennie po 30 ml albo 3x dziennie po 35 (razem 105 ml) czy też takich, gdzie przez pierwszy tydzień pije się bardzo duże dawki, a potem zmniejsza. Kto próbuje soku pierwszy raz, a jest alergiczny lub podejrzewa alergię, zaczyna od jednej kropli na szklankę wody - i sprawdza czy nie ma przypadkiem alergii na jakiś składnik soku. 

Typowe dawkowanie: 30 ml (dwie łyżki stołowe, dwie uncje) soku z Noni dziennie przynajmniej pół godziny przed posiłkiem. Najważniejsza dawka soku jest podawana rano na czczo! Stosujemy zwykle przynajmniej przez dwa miesiące, a bywa, że przez pół roku! 

Sokiem Noni można zmywać i nacierać bolące miejsca (np. bolące łydki) oraz robić z niego kompresy i okłady (na rany lub guzy rakowe). 

Soki wyciskane są z dojrzałych owoców noni, czyli takich, które mają najwięcej korzystnych właściwości dla człowieka. Profilaktycznie stosuje się 30 ml soku rano na 30 minut przed jedzeniem (dwie łyżki stołowe), wtedy będzie najlepsze wchłanianie wszystkich pozytywnych substancji występujących w soku. Zamknięty sok powinno się przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Po otwarciu butelki sok przechowujemy w lodówce i powinno się go spożyć w zależności od soku (czytaj etykietę) w przeciągu 14-30 dni od otwarcia. Przy niektórych poważniejszych schorzeniach doktor Neil Salomon zaleca picie 3 uncji dziennie (90 ml), a nawet i więcej. Należy także uważać aby nie stosować zbyt dużych dawek soku z Noni. 

Najskuteczniej jest przyjmować sok Noni na pusty żołądek, a przynajmniej 3 godziny po posiłku. Po wypiciu soku posiłek najlepiej zjeść dopiero po godzinie (minimum pół godziny przed śniadaniem). Profilaktycznie można pić sok Noni w ilości 2 łyżki stołowe (około 30 ml) rano zaraz po przebudzeniu oraz ewentualnie drugi raz na noc przed spaniem - minimum 3 godziny po kolacji. W stanach chorobowych ilość soku należy zwiększyć od dwóch lub trzech, a nawet do kilku razy w zależności od dolegliwości, jednakże zwykle wtedy pije się mniejsze dawki ale częściej sok zażywa. Osobom nadwrażliwym, rozpoczynającym kurację proponuje się zacząć od jednej łyżeczki dziennie (7,5 ml) i zwiększać dawkę co 3 dni o jedną łyżeczkę aż do 30 ml (dwie lyżki stołowe, dwie uncje). 

Doktor Steven Hall zaleca dawkowanie na następujące choroby: reumatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa, bóle kręgosłupa, choroby neuralgiczne - 2 do 4 uncje (łyżki stołowe) dziennie. Osłabienia, nerwice, depresje, bóle nóg - 2 do 3 uncje (łyżki stołowe) dziennie. Zaburzenia hormonalne - 2 do 3 uncje (łyżki stołowe) dziennie. Cukrzyca - 3 do 6 uncji (łyżek stołowych) dziennie. Zaburzenia systemu immunologicznego oraz zespół złego wchłaniania - 4 uncje (łyżki stołowe) dziennie. Astma i alergie - 1 do 3 uncji (łyżki stołowe) dziennie. Nowotwory - 8 do 10 uncji (łyżek stołowych) dziennie. Jedna uncja to 2 łyżki stołowe (30 ml), a można kupić w aptece miarkę odmierzającą po 10 ml płynu jak przy syropie. 

W profilaktyce i w celu wzmocnienia systemu immunologicznego zaleca się pić jedną łyżkę stołową dziennie (jedną uncję, a uncja to 28,35 g). Taką dawkę stosują także pacjenci bioenergoterapeutów oraz Kahunów i Tohunów z bardzo pomyślnymi rezultatami, jako wspomaganie terapii bioenergetycznej. Kahuni często oprócz rytualnych zabiegów i magicznych modlitw o uzdrowienie zalecają pacjentom stosowne leczenie odpowiednimi ziołami. 

Wielki Kahuna
Większość pacjentów potrafi zażywać 2 do 3 uncje w jednej dawce bez żadnych problemów. Przy wyższych dawkach polecam zwykle podzielenie dawki na poranną i wieczorną. Efekty odczuwalne są przez część pacjentów już w pierwszych trzech tygodniach (około 25%). Inni odczuwają powrót do zdrowia dopiero w czasie 6 do 8 tygodni (ok. 50%). W czasie choroby należy zażywać większe dawki aby odbudować rezerwy xeroniny, a kiedy odczujesz dostateczną poprawę zdrowia dawkę zmniejsz aby rezerwy te podtrzymać. Jedna łyżka stołowa będzie zupełnie inaczej reagować u 120-to kilogramowego mężczyzny, a inaczej u kobiety o wadze 50 kg, dlatego osoby o większej wadze powinny zwykle zażywać proporcjonalnie większą dawkę niż osoby o wadze średniej dla swojej płci. 

Z uwagi na kilka znanych przypadków zapaleń wątropy po spożyciu soku z Noni za które najprawdopodobniej odpowiedzialne są zawarte w soku hepatoksyczne antrachinony, lepiej rozpoczynać stosowanie soku z Noni tak, jak oryginalnie zalecają Kahuni na Hawajach i w Polinezji. Zaczynamy od jednej kropli soku dwa razy dziennie w szklance wody. Potem, jeśli wszystko jest w porządku, zwiekszamy dawkę, każdego dnia rano i wieczorem o jedną kroplę, aż osiągniemy sugerowany poziom 30 ml soku dziennie. Najlepiej rozcieńczać sok w wodzie źródlanej lub mineralnej. 

Kahuni często zalecają po jednej kropli rano na czczo i wieczorem przed snem na około szklankę zdrowej leczniczej wody źródłanej na dłuższy okres stosowania, od 2 miesięcy do pół roku kuracji. 

Skład chemiczny soku z Noni 


Owoce noni w swym składzie mają wiele aktywnych substancji. Badania fizyko-chemiczne z zastosowaniem technik analitycznych potwierdziły, że w 100 g noni (korzeń, kwiaty, liście, owoce lub sok) znajduje się: po 3-4 g glukozy i fruktozy, 30-150 mg potasu, 15-40 mg sodu, 3-12 mg magnezu, 20-25 mg wapnia, 0,2-0,5 proc. białka w soku i 2,5 proc. w całym owocu oraz 0,1-0,2 proc. tłuszczu. W soku znajdują się też witaminy: A i E oraz grupa witamin B. Przede wszystkim noni jest jednak bogatym źródłem witaminy C, bo 100 g koncentratu z owocu pokrywa aż 251 procent dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. 

W roślinie występują liczne związki polifenolowe i irydoidowe. Zaliczamy do nich: skopoletynę, rutynę, kwercetynę, kwas asperulozydowy i deacetyloasperulozydowy. Poza tym, w owocach są antrachinony, ligniny i błonnik. Owoc noni nie zawiera wszystkich 20 aminokwasów niezbędnych organizmowi człowieka – w profilu aminokwasowym brak tryptofanu oraz histydyny. 

Owoce noni obecnie budzą wielkie zainteresowanie i ilość dostępnych na ich temat publikacji naukowych stale się zwiększa. Głównie dotyczą one ich składu chemicznego, jednak nie dają jeszcze jednoznacznych odpowiedzi na temat właściwości leczniczych od strony naukowej, sugerują jednak kilka możliwości leczniczego wpływu na nasz organizm. Naukowcom udało się ustalić, że sok z noni ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Badania prowadzono na bakteriach, takich jak: Bacillus subtilis, Escherichia coli, Helicobacter pylori, Salmonella i Shigella. Działanie przeciwbakteryjne jest wynikiem obecności w nim związków polifenolowych i antrachinonów. Działanie przeciwgrzybiczne zostało zaś potwierdzone hamowaniem wzrostu drożdży Candida albicans.

Innym potwierdzonym działaniem jest działanie przeciwnowotworowe. Kilka grup badaczy testowało zastosowanie soku z noni w terapii nowotworowej. Myszom z nowotworem podawano 15 mg soku dziennie. Wykazano, że przeciętna długość ich życia wzrosła o 119 procent. Przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości noni wynikają z występowania w nim związków polifenolowych – hamują enzymy odpowiedzialne za początek stanu zapalnego. Skuteczność noni okazała się porównywalna do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wyciąg z korzeni tej rośliny wykazywał działanie przeciwbólowe porównywalne z działaniem morfiny (75 do 81 procent spadku odczuwania bólu), ale był znacznie mniej toksyczny niż morfina. Ostatnie badania wykazały ponadto, że owoce noni zapobiegają miażdżycy, bo hamują utlenianie LDL, czyli „złego cholesterolu”. Ten efekt jest być może zasługą lignanów i fenylopropanoidów. 

Z uwagi na wysoką zawartość potasu, naukowcy sugerują, iż nadmiernie częste spożywanie soku z noni może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Jeśli u kogoś pojawi się po spożyciu arytmia serca, należy dawkę od razu zmniejszyć o połowę, a jeśli objaw występuje dalej, znowu o połowę itd. 

Noni a działanie przeciwnowotworowe 


Grupa hawajskich badaczy spowodowała nowotwory u myszy, a następnie wstrzyknęła im specjalnie przygotowany sok z noni w ich brzuchy. Myszy, które otrzymały zastrzyki, przeżyły dwukrotnie dłużej niż myszy, które go nie dostały. Inny zespół badaczy odkrył, że związek zawarty w noni - damnacanthal - może hamować proces chemiczny, podczas którego normalne, zdrowe komórki są przemieniane w komórki nowotworowe. Należy pamiętać, że w ostatnim stadium nowotworu, kiedy ma się już tylko kilka tygodni czy zaledwie miesiąc życia przed sobą, Noni jako lek przeciwnowotworowy może już nie zdążyć zadziałać, gdy jego efekt terapeutyczny występuje dopiero po pół roku! Należy zatem odpowiednio wcześnie rozpoczynać stosowną kurację, a nie dopiero jak śmierć już zagląda pacjentowi w oczy i szuka cudownego ratunku! 

Badania naukowe wykazały również, że skopoletyna znajdująca się w soku z Noni uruchamia proces apoptozy zmienionych leukocytów w białaczce. Kolejną, stosunkowo niedawno odkrytą w Noni, grupą związków są irydoidy. W największej ilości występują dwa: kwas deacetylasperulozydowy (DAA) oraz kwas asperulozydowy (AA). Związki te wykazują m.in. działanie anty-klastogeniczne (zapobieganie pękaniu chromosomów), anty-nocyceptywne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Występujący tylko w noni, polisacharyd noni-ppt, wedle badań naukowych na Hawajach i w USA ma działanie immunomodulacyjne oraz przeciwnowotworowe i jako taki powinien być rozpatrywany jako uzupełnienie konwencjonalnej terapii przeciwnowotworowej. 

Dr Judah Folkman już z końcem XX wieku opublikował swoje wyniki badań, jakie prowadził nad myszami w Harwardzie. Wysunął on tezę, że Noni synergicznie współdziała z innymi mikroskładnikami obniżając tym samym przepływ krwi do guzków nowotworowych. Jednym ze składników, który kontrolował wzrost guzków w mózgu i który wpływał na wydłużenie okresu życia szczurów, na których eksperymentowano była squalamina. Niszczyła ona naczynia krwionośne, które dostarczały krew do guzków. To odkrycie naukowe zostało opublikowane w 1997 roku przez Dr Henry'ego Brema - profesora Instytutu Medycznego Johna Hopkinsa. W 1997 roku na spotkaniu Towarzystwa Amerykańskich Neurochirurgów, które odbywało się w Mineapolis w Minesocie, Dr Henry Brem i Dr Allan Sils poinformowali, że squalamine "atakuje guzy nowotworowe poprzez zakłócenie powstawania i formowania się nowych naczyń krwionośnych, które dostarczałyby krew umożliwiającą wzrost i rozwój guzków. 

W 2008 roku naukowcy z University of Hawaii postanowili sprawdzić, czy istnieje limit spożycia ekstraktu z noni. W badaniu wzięli udział ludzie chorzy na raka. Część z nich przyjmowała więcej niż 6 kapsułek z wyciągiem 4 razy dziennie (czyli więcej niż 12 gramów ekstraktu na dobę), a pozostała część 3-4 kapsułki 4 razy dziennie (6-8 gramów wyciągu na dobę). Okazało się, że w tej ostatniej grupie jakość życia była lepsza niż u pacjentów, którzy przyjmowali niższe lub wyższe dawki ekstraktu. Najgorzej eksperyment znosili pacjenci, którzy przyjmowali więcej niż 6 kapsułek z wyciągiem. W związku z tym noni wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe, jednak potrzebne są dalsze badania nad składem i właściwościami tej rośliny. 

Noni może zapobiec miażdżycy 


Owoce noni mogą zapobiec miażdżycy, ponieważ hamują utlenianie "złego" cholesterolu LDL. Tak wynika z badania z 2012 roku, w którym wzięli udział palacze z nieprawidłowym profilem lipidowym. U badanych, którzy pili sok z noni codziennie, odnotowano poprawę profilu lipidowego już po 30 dniach kuracji.

Noni na infekcje układu pokarmowego 


Mieszkańcy Polinezji stosują owoce noni w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Wyniki współczesnych badań wskazują na możliwość zastosowania dojrzałych i niedojrzałych owoców w leczeniu i zapobieganiu infekcji żołądka i jelit. Za możliwe działanie przeciwdrobnoustrojowe odpowiedzialne są głównie związki z grupy antrachinonów i triterpenów.

Noni może zwalczyć bakterie w jamie ustnej 


Indyjscy naukowcy z Department of Public Health Dentistry SRM Dental College przekonują, że związki fitochemiczne naturalnie syntetyzowane przez owoce noni mogą zwalczyć paciorkowce w jamie ustnej. Surowy ekstrakt wodny (1000 μg/ml) z dojrzałych owoców noni skutecznie hamował wzrost bakterii Streptococcus mutans i Streptococcus mitis. 

Noni może złagodzić ból 


W polinezyjskiej medycynie ludowej sok z owoców noni jest stosowany jako płyn do płukania gardła w celu złagodzenia jego bólu, co wskazuj aktywność przeciwzapalną noni. Naukowcy zbadali liofilizowany ekstrakt z korzeni noni i odkryli substancję, która zapobiega bólowi. Wykazywała ona działanie przeciwbólowe porównywalne z działaniem morfiny (75 do 81 proc. spadku odczuwania bólu), ale była znacznie mniej toksyczna niż morfina.


Naukowe badania noni wciąż trwają 


Intensywne badanie rośliny rozpoczęto się dopiero w latach 90-tych XX wieku. Do roku 2015 znaleziono w niej ponad 75 istotnych składników. W latach 1992-1995 na kongresie American Association for Cancer Research publikowano szereg raportów o pozytywnym wpływie noni na leczenie raka. Doktor Anne Hirazumi – stwierdziła, że noni hamuje działanie makrofagów oraz komórek T. Grupa Japońskich naukowców wyizolowała z rośliny substancje o działaniu antybakteryjnym i regulującym pracę jelit. Doktor Gersen z Nowego Jorku stwierdził, że występujące w roślinie anthrachinony zwalczają infekcje serca wywołane gronkowcem oraz bakterie biegunki. 

Na Uniwersytecie Keio-gijuku w Toki oraz Instytucie Nauk Biomedycznych w Japonii wyizolowano związek damnacanthal. Wyniki wskazują, że związek ten spowolnienia rozmnażania się komórek rakowych. Doktor Mona Harrison uważa, że wiele pozytywnych działań noni wynika z pobudzenia aktywności szyszynki – gruczołu położonego głęboko w mózgu. Szyszynka jest miejscem produkcji serotoniny i melatoniny, odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji snu, naszego nastroju oraz przebiegu procesu menstruacji u kobiet. 

Damnacanthal - obecny w soku z Noni - nadzoruje proces różnicowania się komórek i nie pozwala na ich nieprawidłowe podziały. Damnacanthal wspomaga pracę systemu immunologicznego, który produkując odpowiednią ilość komórek odpornościowych, skuteczniej zwalcza nieprawidłowości pojawiające się w organizmie. Prokseronina i kseronina dają świetne efekty przeciwdepresyjne. Substancje te zwiększają produkcję endorfin, poprawiających ogólne samopoczucie i nastrój. Prokseronina i kseronina zmniejszają dokuczliwe bóle, pojawiające się w wyniku urazów stawów i stanów zapalnych. Ponadto kseronina działa przeciwzapalnie; podnosi odporność i działa przeciwalergicznie. Bogaty w prokseronine i kseronine sok Noni jest polecany osobom, które mają problemy z infekcjami górnych dróg oddechowych. 

Naukowe odkrycie Noni, chociaż roślina w medycynie ludowej jest znana od tysięcy lat, przypisuje się doktorowi niemieckiego pochodzenia Ralphowi Heinicke zamieszkałemu w USA. Przez ponad 30 lat mieszkał na Hawajach zajmując się badaniami nad ananasem, a w 1972 roku odkrył enzym występujący w ananasie – bromelainę. W 1981 roku wyizolował następną substancję, której nazwę opatentował – kseronina. Wtedy zaczął poszukiwać jej naturalnych źródeł i okazało się, że najwięcej znajduje się jej w owocu noni (ponad 800 razy więcej niż w ananasie). 

Efekty uboczne stosowania soku z Noni 


Czasami u niektórych pacjentów zdarzają się nieprzyjemne efekty uboczne, będące skutkiem zażywania Noni. Wysypka, niemiły zapach ciała, biegunka, bardzo rzadko bóle głowy i mdłości. Są one efektem oczyszczania organizmu z toksyn i w tych przypadkach trzeba się z takimi objawami pogodzić, chociaż zwykle trzeba zmniejszyć nieco dawkę leku, jeśli efekty uboczne są zbyt dokuczliwe. Nagrodą za to jest szybki powrót do zdrowia. Jeżeli biegunka trwa dłużej, należy wówczas zmniejszyć dawkę aby doprowadzić organizm do równowagi. Reakcje alergiczne na Noni prawie w ogóle nie występują, ale zawsze trzeba pamiętać, że ktoś może jednak być na jakiś składnik Noni uczulony w ramach swojej alergii. Zażywanie Noni razem z zaleconymi przez lekarzy lekarstwami zwiększa skuteczność działania leków. 


Noni – przeciwwskazania


- wiek - noni nie powinny spożywać małe dzieci; dawkowanie dla młodzieży zawiera zwykle mniejsze dawki niż dla dorosłych, a niektórzy radzą sugerować się wagą ciała, proporcjonalnie mniejszą od średniej dorosłych; 
- ciąża – podobno dawniej plemiona stosowały owoce noni w celu wywołania poronienia; 
- karmienie piersią – za mało wiadomo na temat skutków ubocznych stosowania noni w okresie laktacji; 
- choroby wątroby - opisano zaledwie kilka przypadków problemów z wątrobą, które mogą być związane z noni lub zaniechaniem stosowania innych koniecznych leków. Jeden pochodzi z kwietnia 2015 roku. Do szpitala w Hiszpanii trafiła 56-letnia kobieta z ostrą niewydolnością wątroby, która regularnie spożywała sok z noni i preparaty ziołowe. Konieczny był przeszczep, który przeprowadzono pomyślnie, jednak problem mógł wynikać ogólnie ze źle dobranej kuracji lub zbyt zaawansowanej choroby pacjentki, która wymagała leczenia znacznie silniejszymi lekami lub chirurgicznie. Naukowo jednak w prowadzonych badaniach nie stwierdzono negatywnych skutków dużych dawek noni na wątroby pacjentów, co sugeruje jakieś ewentulane dodatkowe powikłania lub zaniedbania u pacjentów, którzy wiązali swoje problemy wątrobowe z zażywaniem soku z Noni. 

Noni zawiera bardzo dużo potasu. W związku z tym zachować ostrożność i mniejsze dawki lub Noni lub czasem nie powinny spożywać Noni osoby z: 

- chorobami nerek
- hiperkalemią
- zaburzeniami rytmu serca

Przed spożyciem noni skonsultuj się z lekarzem, chociaż lekarze rzadko znają się na ziołach, jednak formalnie taki jest wymóg stosowania kuracji dla celów medycznych. Zdarza się, że pomimo leczenia najlepszymi nawet lekami, stan zaawansowania choroby lub jej powikłania powodują konieczność stosowania bardzo silnych leków oraz interwencji chirurgicznej. Leki naturalne często stosowane w medycynie prewencyjnej, przy pierwszych objawach dolegliwości, takie jak Noni, bywają zbyt słabe, gdy choroby mają wyjątkowo ciężki przebieg, w czasie powikłań i komplikacji chorób, w ostatnim stadium chorób, a także w przypadku chorób które zwykle wymagają jednak zabiegu chirurgicznego czyli operacji (np składania kości i usztywnienia kończyn po złamaniach). Zawsze należy pamiętać, że najlepsze leki i tak leczy tylko 95 do 98 procent przypadków zachorowań. Zawsze jest jakiś margines nieskuteczności dla każdego leku, nawet najbardziej cudownego, chociaż wiara i zaufanie do leku i lekarza znacznie skuteczność zwiększają. 

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz regularnie leki, przed spożyciem Noni skonsultuj się ze swoim lekarzem. Zauważone, że u osób z niektórymi schorzeniami czasami noni może trochę zaszkodzić, dawać skutki uboczne. Poza tym noni wchodzi w interakcje z niektórymi lekami. 

Ponadto z noni powinny zrezygnować osoby przyjmujące niektóre leki, np.:

- leki na nadciśnienie - niektóre tego typu preparaty mogą zwiększyć stężenie potasu we krwi. Spożywanie owoców lub soku z noni wraz z lekami na nadciśnienie może spowodować zbyt duży wzrost stężenia potasu we krwi
- leki regulujące krzepliwość krwi (np. wafarynę, stosowaną w leczeniu zakrzepicy żył głębokich) – noni może osłabiać ich działanie, a tym samym zwiększyć ryzyko krzepnięcia krwi
- leki moczopędne (a konkretnie diuretyki oszczędzające potas) - przyjęte razem z noni mogą zbytnio zwiększyć stężenie potasu w organizmie

Typowe tradycyjne zastosowania soku z Noni 


Za pozytywny wpływ na organizm człowieka w soku noni głównie odpowiada prokseronina, kompleks skopoletiny oraz serotoniny. Zawiera w sobie polisacharydy (odpowiedzialne za wzmocnienie organizmu), proteiny, aminokwasy oraz aminocukry. Noni ma działanie wzmacniające układ odpornościowy, spowalniające procesy starzenia organizmu, powodujące przyrost sił witalnych oraz pomagające przezwyciężyć stres i zmęczenie. 

- Wzmocnienie systemu odpornościowego (zapobiega utlenianiu komórek);
- Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie (neutralizuje współczynnik ph, poprawia przyswajanie witamin i minerałów);
- Nowotwory (szczególnie we wstępnej fazie – normalizuje wpływ na przemianę materii; sok pobudza zwyrodniałe komórki rakowe do powrotu do normalnego zachowania; 
- Redukuje ból (pomaga organizmowi wydajniej zastosować możliwości uśmierzające ból);
- Lepsze samopoczucie (synteza endorfin);
- Wzrost energii, wydajności organizmu (skraca czas regeneracji organizmu, redukuje potrzebę snu);
- Poprawia jasność myślenia, koncentrację (odpowiednio odżywione komórki w mózgu lepiej wykorzystują swoje możliwości); 
- Przyspiesza gojenie ran zewnętrznych i wewnętrznych;
- Cukrzyca (reguluje poziom cukru);
- Choroby serca i krwioobiegu; 
- Nadciśnienie (reguluje i doprowadza ciśnienie krwi do stanu normalnego);
- Wylew (podczas rehabilitacji osób po udarze pomaga w regeneracji komórek mózgowych);
- Bóle menstruacyjne (zmniejsza skurcze i bóle podczas menstruacji).
- Problemy i choroby skórne;
- Alergia i astma; 
- Brak energii życiowej i witalności (utrata sił życiowych), przeciwampiryczny; 
- Zwiększa aktywność gruczołu mózgowego szyszynki, wytwarzającego hormon melatoniny; 
- Dzięki spożyciu Noni wzmaga się produkcja gamma-interferonu (wzmacnia siły obronne ciała); 
- Wzmaga produkcję komórek T (komórek pamięciowych); 
- Leczy z chorób pasożytniczych (wirusy, bakterie, grzyby i robaki); 
- Skutki zatrucia azbestem; 
- Zmniejsza siłę objawów abstynecyjnych ułatwiając wychodzenie z nałogów i detoksykację; 

Dawkowanie soku Noni bywa różne w zależności od stanu zdrowia człowieka. W każdym przypadku należy przyjmować inne lekarstwa zalecone przez lekarza a sok traktować jako uzupełnienie. Kahuni i Tohuni także podawali sok z Noni jako jeden z leków tradycyjnej medycyny, zatem oprócz podanych już przeciwskazań nie ma powodu aby wykluczać z terapii inne środki lecznicze w odpowiednich dla nich porach i dawkach. 

Tylko szklane butelki nadają się do przechowywania soku noni o najwyższych właściwościach terapeutycznych. Etykieta umieszczona na produkcie Noni powinna zawierać informację o zawartości czystego Noni. W celach leczniczych należy zażywać sok Noni z miąższem, wyciskany a całych owóców włącznie z pestkami, gdyż taki ma najwięcej właściwości leczniczych. Sok Noni bez miąższu i pestek ma znacznie słabsze działanie, gdyż jest znacznie ograniczony w ilosci składników odżywczo-leczniczych. Na światowym rynku jest wiele znacznie tańszych, w bardzo niskiej cenie - wyciskanych soków Noni czyli tych bez miąższu owocu oraz bez cennych składników z pestek. Powoduje to, że ich działanie jest znacznie słabsze, a dawka profilaktyczna musi być znacznie większa, niż soku z całego owocu. Należy zwracać uwagę na jakość produktu, gdyż tańsze soki z części owoców w wielu dolegliwościach mogą być nieskuteczne! Kupujemy tylko sok zawierający "famfarocle czyli zawiesinę z resztek owocu. W celach medycznych nalezy korzystać z najlepszego soku typu Polinesian Noni, gdzie owoc Noni jest liofilizowany, i na pewno nie podlegał zwykłej pasteryzacji termicznej. Polinesian Noni nie jest pasteryzowany, a dla zachowania pełnowartościowego składu, zastosowano proces liofilizacji, podobnie jak przygotowuje się pełnowartościową żywność dla astronautów i wojska np. w USA.

Pamiętaj, aby stosując liofilizowany owoc z miąższem i pestkami w postaci soku Polinesian Noni zawsze przed użyciem dobrze wstrząsnąć butelką. W 100% naturalny sok, na dnie butelki będzie gromadził osad z cięższych części owocu - szczególnie osad ze zmielonych pestek i miąższu. Podobnie będzie w kieliszku po odstaniu soku - zrób doświadczenie na gęstość soku i obecność w nim bogactwa owocu noni wraz z pestkami. Przed użyciem Polinesian NONI należy dobrze wymieszać go w butelce poprzez wstrząsanie. Następnie wylej na łyżkę lub do literatki i dopiero w takiej gęstej postaci - wypijać na zdrowie. W postaci zagęszczonego soku, gdzie w 1000 ml znajduje się aż 30 tysięcy miligramów suchej masy owocu noni czyli zmielonych pestek noni i miąższu. Daje to najsilniejsze zagęszczenie owocu Noni w soku, gdzie na 30 ml gęstego soku Noni przypada aż 1000 mg owocu (miąższu i pestek). 

W wielu wypadkach można stosować odpowiednią polską roślinę czyli sok z aronii. Stara, polska aronia zawiera również potężną dawkę przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, podobnie jak sok z Noni. Jest również sporo tańsza i szerzej dostępna niż sok noni. Sok z aronii można zrobić samemu w domu – taka produkcja nie kosztuje dużo (zwłaszcza w sezonie na aronię) i daje wielką satysfakcję, także w postaci wzmocnienia sił odpornościowych organizmu. 

Noni - zastosowania szamańskie Kahunów 


Tubylcy na Haiti, na Hawajach i innych wyspach Polinezji czcili roślinę Noni jako świętą, czcili także mieszkającego w niej ducha. Kahunowie, tradycyjni uzdrowiciele z Polinezji, stosowali Noni w swych świętych rytuałach i szamańskich obrzędach. Nie używali jednak do swych celów dowolnych drzew Noni, lecz jedynie tych, które rosły w miejscach mocy. Huna, prastara tradycyjna nauce szamańska i magiczna wywodząca się z okresu przynajmniej 2000 lat przed erą chrześcijańską, a wedle legend pochodząca od przybyszów z Plejad, uważa, że różne miejsca charakteryzują się odmiennymi potencjałami mocy i jakością energii życiowej, co w rolnictwie przekłada się także na gleby o różnych właściwościach odżywczych dla wzrostu roślin. 

Owoce Noni - Szamańska roślina Kahunów
Miejsca mocy były obszarami odznaczającymi się zwiększonym promieniowaniem energii życiowej, w których Kahunowie szczególnie łatwo mogli się łączyć z opiekuńczymi duchami natury czyli z aniołami i archaniołami (bóstwami, duchami natury). W swej liczącej wiele setek lat, praktyce uzdrowicielskiej Kahunowie i Tohunowie uważali, że mieszkające w Noni siły witalne są zdolne nie tylko pozytywnie wpływać w leczeniu z różnorodnych problemów zdrowotnych, lecz również pomóc w przypadku rozmaitych dysharmonii duchowych. Aczkolwiek stosowali w swych medycznych praktykach różne dostępne im rośliny, Noni zajmowała u przykładowo hawajskich Kahunów szczególne miejsce. Leganda z Wysp Tonga wspomina, że bóstwo Maui zostało przywrócone do życia, wskrzeszone, poprzez obłożenie go świeżymi liśćmi Noni, które wypędziły śmierć nasłaną na bóstwo przez demoniczne mroczne siły zła, co jest wskazówką do stosowania okładów ze świeżych liści Noni w celach egzorcystycznych. 

Jak bardzo było rozpowszechnione terapeutyczne zastosowanie owocu Noni świadczy fakt, iż wszystkie części składowe rośliny były wykorzystywane w lecznictwie ludowym Kahunów: nasiona, kwiaty, liście, kora, drewno, korzenie i owoce. Okadzanie dymem z drewna Noni jako zabieg także było dość powszechnie stosowane. Ważne zastosowanie znajdowała i znajduje Noni na tropikalnych wyspach jako istotne źródło pożywienia tubylców. Aby uniknąć głodu, jedzono tę roślinę na surowo lub ją gotowano. Owoce zrywano, gdy jeszcze były twarde i dojrzewały potem na słońcu, a gdy zmiękły, proszkowano je i odprowadzano sok. Liście jedzono jako warzywa oraz nadawały się idealnie do zawijania w nie ryb podczas gotowania. Jak widać, chociaż odkrycie Noni przez zachodni świat jest jeszcze bardzo nowe i związane z Huną, roślina ta ma za sobą tysiące lat stosowania w licznych tradycyjnych kulturach południowego Pacyfiku i regionu karaibskiego. 

Kahuna to nie tylko szaman, mag czy czarownik wedle wyobrażeń mugolskich, a przede wszystkim tradycyjny medyk, lekarz stosujący metody medycyny naturalnej, często jednocześnie ziołolecznictwo, bioenergoterapię, masaże, a także egzorcyzmy. Trzy medyczne specjalności to kahuna haha (diagnostyk medyczny), kahuna lapa`au (lekarz medycyny tradycyjnej) a także kahuna la`au lapa`au (zielarz, fitoterapeuta). Zdobycie takiej pozycji zajmowało i ciągle zajmuje około 20 lat intensywnej nauki pod okiem praktykującego Kahuny będącego nauczycielem Huny. Kahuni praktykujący Hunę na Hawajach stosują przynajmniej 317 rozmaitych ziół czy roślin zielarskich w celach medycznych, dla leczenia pacjentów z różnych chorób. Noni jest na drugim miejscu wśród łącznie dwunastu najpopularniejszych roślin leczniczych stosowanych przez medycznych Kahunów na Hawajach oraz w obszarze Polinezji. Oprócz soku z owoców Noni, znanych jest przynajmniej 40 medykamentów sporządzanych z różnych cześci tej rośliny. 

Właściwości Noni, były znane ludziom już 6000 lat temu, a cywilizacja wywodząca się z Europy usłyszała o noni już w XVIII wieku, tak bardzo jest opóźniona w rozwoju. W pismach sanskryckich, w ajurwedzie, można odnaleźć wzmianki starożytne o NONI. Wynika z nich, że znano tą roślinę już w dalekiej starożytności. Pierwotnie rosła w południowo-wschodniej Azji, a w Indiach stosowano ją ponad 6000 lat temu czyli 4 tysiące lat p.e.ch. Na wyspy Polinezji zawędrowała wraz z migrującymi ludźmi. W latach siedemdziesiątych XVIII wieku James Cook w swoich dziennikach dużo miejsca poświęca NONI. Później w czasie II wojny światowej w "Wojskowym podręczniku pola walki i przetrwania w tropikach", wydanym przez siły zbrojne USA, pisano o korzyściach i sposobach korzystania z tej tropikalnej rośliny. 

Dla celów leczniczych kupujemy sok z Noni liofilizowany, w butelce szklanej, z zawiesiną resztek owoców, wybieramy raczej jeden z najdroższych soków niźli najtańszych... 

Literatura 


1. Stobnicka A., Gniewosz M., Miętuszewska A., Przeciwbakteryjne działanie soków owocowych z żurawiny, rokitnika, noni i goji, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2011, nr 3. 
2. Książka “Sok Noni – Jak Dużo. Jak Często. W jakim celu”; Neil Solomon, MD, Phd. 
3. Książka “Noni – owoc zdrowia”; Jacek Skarbek. 

Konsultacje indywidualne i porady 


Jeśli potrzebujesz konsultacji i doradztwa w zakresie stosowania soku z Noni, możesz umówić się na konsultacje z szamanem poprzez podstronę KONTAKT...  

LINKI: 


Uzdrawianie - warsztaty i treningi: 



1 komentarz:

  1. Sok z noni posiada wspaniałe właściwości, ale ma też skutki uboczne, o których trzeba zdawać sobie sprawę. Sprawdź: Sok z noni skutki uboczne

    OdpowiedzUsuń