czwartek, 24 lipca 2014

Kokos - lecznicze zastosowania

Kokos - Ajurwedyjskie drzewo życia 


W Indii kokosy używa się w rytuałach inwokujących zdrowie i pomyślność, oczywiście zjadając ich owoce jako rodzaj komunii. Na Filipinach palmę kokosową nazywa się "drzewem życia", w języku malajskim znana jest jako "pokok seribu guna", czyli "drzewo tysiąca zastosowań", a mieszkańcy wysp Pacyfiku uważają jej owoc za lekarstwo na wszelkie choroby. U nas palmy kokosowe nie rosną, jednak możemy do woli czerpać korzyści ze wspaniałego owocu, gdyż jest to doskonałe źródło witamin, tłuszczu, który sprzyja odchudzaniu i soku, który stosowano nawet jako płyn do transfuzji. Zanim kupisz kokos, potrząśnij nim. Gdy jego zawartość chlupocze, oznacza to, że orzech jest świeży. Kokos kosztuje niewiele i łatwo jest go dostać. Nie zwlekaj zatem, tylko jeszcze dziś kup orzech kokosowy. Kokos ma wiele zastosowań w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Składniki zawarte w owocu kokosa opóźniają procesy starzenia się skóry, a przez to pomagają utrzymać młody wygląd i pełnię sił witalnych! Dlatego kokos powszechnie stosowany jest w kosmetyce, głównie do produkcji kremów i specyfików do pielęgnacji twarzy. 

Palmy kokosowe

Kokos jest źródłem wielu witamin, minerałów, błonnika i jest bardzo pożywny, a także leczniczy. Spożywanie go jest bardzo korzystne dla zdrowia, a produkty z kokosu są tradycyjnymi skutecznymi lekami w naturoterapii. Sam olej kokosowy posiada o wiele większe właściwości lecznicze niż jakikolwiek inny tłuszcz spożywczy. W Azji jest też stosowany w medycynie tradycyjnej, w Indii, Tybecie, Chinach czy Mongolii. Palma kokosowa jest nazywana tam "drzewem życia", a naukowcy odkryli sekret leczniczego działania kokosu. Różnica polega na tym, że molekuły kokosowego tłuszczu maja inną budowę niż pozostałych tłuszczów. Na całym świecie kokos używany jest w leczeniu różnych schorzeń: wrzody, astma, łysienie, zapalenie oskrzeli, kontuzje, oparzenia, przeziębienia, zaparcia, kaszel, kamienie nerkowe i wiele innych. Olej kokosowy  ze względu na budowę swoich molekuł nie ma negatywnego wpływu na cholesterol i pomaga w ochronie przeciw chorobom serca, co daje mu unikatową pozycję wśród tłuszczów, jest ich na świecie niewiele o takim działaniu. Obniża ryzyko miażdżycy tętnic i chorób serca. Dowiedziono naukowo, że kokos w różnej postaci jest źródłem wielu korzyści dla zdrowia. Badania na ten temat są publikowane w czasopismach medycznych. 

Kokos pochodzi z rodziny palm. Nazwa Kokos wywodzi się z języka hiszpańskiego coco - oznacza duch, widmo. Spowodowane jest to prawdopodobnie trzema wgłębieniami w orzechu. Kokos to sekret zdrowia i młodości. Nie ma pewności skąd dokładnie pochodzi palma kokosowa, przypuszcza się jedynie że pochodzi z Polinezji lub południowo-wschodniej Azji. Orzech kokosowy nie traci nawet po wielu tysiącach kilometrów, zdolności do kiełkowania, dlatego rozprzestrzenił się w wielu tropikalnych rejonach. Wysokość jaką osiąga to maksymalnie 30 metrów, a liście mają długość maksymalnie 6 m. Kwiatostan w największej części składa się z kwiatów męskich i niewielkiej ilości kwiatów żeńskich. Owoce dojrzewają przez 12-15 miesięcy. Ze strony botanicznej, kokos jest pestkowcem. Orzech kokosowy jest kształtu okrągłego lub jajowatego, i ważyć może do 8 kg. W sanskrycie kalpa vrksha - drzewo palmy kokosowej, oznacza w języku polskim ''drzewo dostarczające wszystkiego, co potrzebne do życia''. W innych językach np. malajskim oznacza ''drzewo tysiąca zastosowań''. Mieszkańcy wysp Pacyfiku mówią o owocu palmy kokosowej jako - „lekarstwo na wszelkie choroby”. 


Palma kokosowa pochodzi z południowo-wschodniej Azji lub z północno-zachodniej Ameryki Południowej. Kopalne szczątki z Nowej Zelandii wskazują, że rośliny o małych orzechach kokosowych rosły tam już przed 15 milionami lat. Najstarsze skamieniałości były znajdowane w Radżastanie w Indiach. Jej owoce wyrzucone przez morze i zdolne do kiełkowania znajdowano w Norwegii. Obecnie jest najczęściej występującą palmą, gdyż rośnie wzdłuż wszystkich tropikalnych brzegów morskich. Orzech kokosowy czyli Kokos właściwy – Cocos nucifera L. - to jeden z najcenniejszych darów natury. Im młodszy  jest owoc, tym silniejsze są jego właściwości. Z owocu kokosa uzyskujemy miąższ (zwany też „bielmem”), sok (zwany inaczej „wodą kokosową” lub „mlekiem kokosowym”) oraz olej kokosowy (znany jako „masło kokosowe” czy „tłuszcz kokosowy”). Sok znajduje się we wnętrzu owocu. Woda, zanim dotrze do środka takiego orzecha i przeistoczy się w sok, przemierza długą drogę z gleby, poprzez cały pień palmy, aż do owocu. Podczas tej wędrówki jest wielokrotnie filtrowana, dlatego nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Dzięki temu sok kokosowy jest płynem sterylnym, aż do momentu otwarcia orzecha. 

Kokos wykorzystywany jest praktycznie w całości. 
- Sok dodaje się do napojów i płynów nawadniających dla sportowców.
- Z miąższu wytwarza się mleczko (niezbędne w kuchni azjatyckiej), wiórki oraz olej wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym, lecz także kosmetycznym. Stężały olej to masło kokosowe.
- Łupina po rozdrobnieniu i przetworzeniu używana jest np. do filtrowania i oczyszczania wody.
- Z włókien okrywających łupinę orzecha wytwarza się m.in. zdrowotne materace i poduszki. 

W zasadzie każdy produkt otrzymany z kokosa jest bezpieczny i bardzo wartościowy przede wszystkim dla dzieci. Olej, który jest tłuszczem stałym, jeśli zadbamy, by był on właściwie otrzymany, czyli nierafinowany i tłoczony na zimno, jest najlepszym tłuszczem przeznaczonym do obróbki termicznej. Jeśli chcemy smażyć, piec i gotować to tylko na tym właśnie oleju, gdyż jest nasycony i pochodzi ze świata roślin, czyli nie przyczynia się do powstawania miażdżycy i nie obciąża organizmu jak zwierzęce nasycone tłuszcze. Ponadto powoduje otyłości i ma wiele wartości. Około 50 % tego tłuszczu stanowi kwas laurynowy, obecny również w mleku matki, chroni najmłodszych przed infekcjami. W naszym organizmie jest on przekształcany do monolaurynu, który to walczy z bakteriami, wirusami i ma właściwości przeciwzapalne. Używając go pamiętajmy jednak by naszą dietę, a zwłaszcza dzieci, uzupełniać w cenne kwasy nienasycone. Po za tym jego walory smakowe są również warte zauważenia, gdyż pachnie niesamowicie i pasuje do każdej potrawy. Jeśli chodzi o kosmetykę, rewelacyjnie nawilża skórę i włosy, goi krostki, ranki i działa antyseptycznie. Jest idealnym środkiem do gojenia i nawilżania brodawek piersiowych karmiących mam. Jest hipoalergiczny, więc bezpieczny i smaczny dla maluszka i dzięki w/w właściwościom poradzi sobie z każdą ranką. 

Składniki kokosu zabiją wirusy powodujące grypę, opryszczkę, odrę, żółtaczkę typu C, SARS, AIDS i inne. Zabiją bakterie będące przyczyną wrzodów, zapalenia gardła, zapalenia dróg moczowych, chorób dziąseł i ubytków w zębach, zapalenia płuc, rzeżączki i innych. Zabiją grzyby i drożdżaki powodujące kandydozę, grzybicę, pleśniawki, zapalenie skóry niemowląt i inne. Usuwa lub zabija tasiemca, wszy, lamblie i inne pasożyty. Kokos stanowi źródło pożywnej, szybkiej energii. Zwiększa energię i wytrzymałość, poprawia wydajność fizyczną i sportową. Poprawia trawienie i wchłanianie innych składników pokarmowych. Polepsza wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy we krwi, polepsza stan trzustki, łagodzi stany zapalne narządów. Poprawia wchłanianie Ca i Mg, wspomaga rozwój mocnych kości i zębów, chroni przed osteoporozą. Wspomaga leczenie i regenerację tkanek, polepsza działanie układu obronnego. Kokos chroni przed rakiem piersi, okrężnicy i innymi. Zapobiega chorobom dróg żółciowych, chorobom jelit, zapobiega miażdżycy i poprawia poziom "dobrego" cholesterolu. Pełni funkcję ochronnego przeciwutleniacza chroniąc ciało przed wolnymi rodnikami powodującymi przedwczesne starzenie i choroby zwyrodnieniowe. 

Kokos nie usuwa rezerw przeciwutleniaczy w przeciwieństwie do innych olejów! Rozpuszcza kamienie nerkowe i chroni przed chorobami nerek i pęcherza. Kokos zapobiega chorobom wątroby, wspomaga funkcje tarczycy, jest używany przez organizm do produkcji energii, a nie do odkładania się w postaci tłuszczu jak w przypadku innych tłuszczów spożywczych. Zapobiega otyłości i problemom z utrzymaniem właściwej wagi przez poprawę metabolizmu! Stosowany zewnętrznie chroni skórę przed infekcjami, łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne. Wspomaga naturalną równowagę skóry, zmiękcza ją, zapobiega jej przesuszeniu i łuszczeniu się. Zapobiega zmarszczkom, obwisłej skórze, plamkom na ciele. Stanowi naturalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV (opalanie!). Pomaga w leczeniu łupieżu i jest świetnym kosmetykiem na przesuszone włosy, również do masażu. Nie wytwarza szkodliwych produktów ubocznych podczas gotowania w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych, jest całkowicie nietoksyczny dla ludzi czyli jakby stworzony dla ludzkości jako produkt naturalnie zdrowy. 

Kokos - owoc palmy kokosowej

Używany zewnętrznie, wspomaga gojenie się ran, hamuje pojawianie się plam na skórze, działa łagodząco przy chorobach skóry (na przykład egzemy). Nakładany na głowę w postaci serum lub maseczki. Jako jedyny olej chroni włosy przed utratą protein, wnika w strukturę włosów i dokładnie je nawilża. Wzmacnia cebulki i poprawia ukrwienie skóry, pomagając w walce z łupieżem. Można go stosować na całą długość włosów (a także na skórę) przed myciem lub nałożyć na same końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu. Stosuje się go także jako środek spożywczy. Można nim smarować pieczywo, a także użyć do pieczenia zamiast masła. Zastąpienie nim innych tłuszczów w diecie może spowodować spadek wagi ciała o około 0,5 kg tygodniowo, gdyż pobudza on przemianę materii. Ponieważ nie zawiera utleniających się kwasów tłuszczowych, jest bardzo stabilny podczas smażenia w wysokich temperaturach i o wiele zdrowszy niż inne tłuszcze. 

Porada: Jeśli jest się spragnionym, warto napić się soku kokosowego prosto z łupiny, a poczujemy się jak na wakacjach w tropikach! 

Woda kokosowa


Zdaniem wielu ten płyn można uznać za najbliższy poszukiwanemu przez stulecia eliksirowi wiecznej młodości i zdrowia. Wierzą w to z pewnością modelki Victoria's Secret, które utrzymują, że jednym z sekretów ich urody jest regularnie picie tego soku. Woda kokosowa to nic innego jak bielmo jądrowe niezupełnie dojrzałych, zielonych kokosów, które ma postać przezroczystego płynu. Każdy owoc może zawierać od 200 ml do litra napoju. Woda kokosowa ma niemal identyczny skład jak osocze ludzkiej krwi. W wielu biedniejszych zakątkach świata podawana była chorym dożylnie w formie zastępczego płynu fizjologicznego. Jest niezwykle bogata w życiodajne pierwiastki i minerały - zawiera np. więcej elektrolitów niż większość napojów produkowanych dla sportowców. Znajdziemy w niej też magnez, wapń i fosfor. To także bardzo bogate źródło potasu - 100 ml napoju ma go więcej niż dwa banany. To także prawdziwy skarbiec witamin z grupy B - B1, B2, B3, B5 i B6. W wodzie kokosowej znajduje się też dużo witaminy C. Woda kokosowa łatwo miesza się z krwią i jest szybko przyswajana przez organizm człowieka. Stosuje się ją dożylnie również w postaci kroplówek, jako zastępczy płyn fizjologiczny nawadniający organizm i uzupełniający niedobory elektrolitów. Sok kokosowy jest jednym z najbogatszych źródeł elektrolitów. Zawiera ich więcej niż większość popularnych napojów izotonicznych. Zawiera tez więcej potasu niż banany. 

Olej kokosowy 


W oleju kokosowym występują tzw. tłuszcze MCT. Są to bardzo dobrze przyswajalne, nasycone tłuszcze, które organizm trawi łatwiej niż inne kwasy tłuszczowe. Wspomagają przemianę materii i śmiało mogą po nie sięgać osoby z chorobami układu pokarmowego czy z niedożywieniem. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w związku z szybkim przekształceniem w energię nie są magazynowane w organizmie w formie tkanki tłuszczowej, zwiększają również tempo metabolizmu, co jest istotne dla osób na diecie obniżającej masę ciała. Niemiecki Instytut ds. Medycyny Żywieniowej i Dietetyki w Bad Aachen przeprowadził badania, na podstawie których dowiódł, że produktów, które zawierają tłuszcze MCT, można zjeść więcej niż innych zawierających zwykłe tłuszcze. Potwierdziły, że tłuszcze MCT podkręcają przemianę materii i w ten sposób chronią przed efektem jo-jo. 

Olej kokosowy stosuje się w kuchni, jako środek do smażenia, pieczenia, gotowania. Ze względu na swoją konsystencje, nadaje się do smarowania pieczywa, idealnie zastępuje masło w pieczeniu. Olej kokosowy ma bardzo wysoką temperaturę dymienia - 240 stopni C. Nie pali się, nie jełczeje. Jest stabilny podczas smażenia w wysokich temperaturach, dodatkowo jest o wiele zdrowszy od innych olejów. Nadaje potrawom bogaty smak i aromat. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe (90%), z tego około 44% kwasu laurynowego. Olej kokosowy określany też jako masło kokosowe lub tłuszcz kokosowy. Otrzymywany jest przez tłoczenie i rozgrzanie kopry. Najczęściej dostępny jest jako rafinowany, prawie bezzapachowy. W płynnej postaci jest lekko żółty, poniżej 25 stopni C ma postać stałą, przypomina wtedy biały tłuszcz (masło kokosowe). Rzadko dostępny jest w formie tłoczonej na zimno i kokosowym zapachem.

Olej kokosowy stanowi źródło leczniczych właściwości. Olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Ludzki organizm przetwarza niektóre kwasy tłuszczowe w odmienny sposób. Wartościowe w oleju kokosowym są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, ponieważ nie wywierają złego wpływu na cholesterol. Znane kwasy są z właściwości obniżających choroby serca. Organy takie jak wątroba i pęcherzyk żółciowy nie potrzebują trawić i emulgować średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Przyczynia się do oszczędności energii podczas trawienia oraz lepszym krążeniem krwi. 

Kwas laurynowy obecny jest w oleju kokosowym. Kwas ten przekształca się w organizmie człowieka w monolauryn. Substancja ta ma cechy antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Pokonuje bez większego trudu m.in. wirusy grypy, wirusy zapalenia wątroby typu C, a nawet hamuje wirusa HIV, dzięki czemu pogłębiane są badania w zwalczaniu wirusa. Kwas laurynowy jest nietoksyczny dzięki temu stanowi doskonałą alternatywę dla leków stosowanych w chorobach wirusowych i bakteryjnych. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym przyczyniają się do przyśpieszania metabolizmu, dlatego są łatwiej trawione i przetwarzane w energię. Dlatego zamiana długołańcuchowych kwasów tłuszczowych na średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe skutkuje ubytkiem masy tłuszczowej w organizmie. 

Właściwości oleju kokosowego są nieodzowne w kosmetyce. Posiada właściwości nawilżające, i może być używany na skórę całego ciała. Może być maseczką lub odżywką na włosy. Olej kokosowy ułatwia gojenie się ran na skórze, spowalnia starzenie i ogranicza powstawanie zmarszczek. Nawilża i wygładza nierówności na skórze. Olej ten chroni włosy przed utratą cennych protein. Stosując na skórze głowy wzmacnia cebulki włosów, redukując w ten sposób wypadanie, redukuje łupież. Aktualnie coraz częściej są dostępne produkty z orzecha kokosowego. Rośnie rzesza konsumentów, przekonana o walorach zdrowotnych, doświadczając przy tym pozytywnych właściwości dosłownie na własnej skórze. 

Olej kokosowy może zapewnić skuteczną ochronę przed wieloma kłopotliwymi pasożytami, w tym pierwotniakami giardia. Badania pokazały, że pierwotniaki giardia i prawdopodobnie jeszcze inne, podobnie jak bakterie i grzyby, nie są w stanie stawić czoła średnio łańcuchowym kwasom tłuszczowym. Stosując codziennie olej kokosowy i inne produkty kokosowe, możesz zniszczyć pierwotniaka giardia, zanim na dobre zagnieździ się w twoim ciele. W ten sposób eliminujesz również możliwość wystąpienia alergii pokarmowych, przewlekłego zmęczenia i innych powiązanych z nimi objawów. Jeśli obecnie cierpisz na takie stany, olej kokosowy wykorzystywany obficie z posiłkami może zapewnić źródło ulgi. Ponieważ średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe są szybko wchłaniane przez tkanki i przekształcane w energię, wydaje się logiczne, że osoby, które cierpią na przewlekłe zmęczenie, bardzo by na tym skorzystały. Potrawy przyrządzane z olejem kokosowym czy nawet ze świeżym kokosem stanowią dużą dawkę energii, nie wpływając tym samym niekorzystnie na poziom cukru we krwi.

Kokos można też stosować do pozbywania się robaków pasożytujących w jelitach. W Indiach wykorzystuje się go do usuwania tasiemców i wciera się go w skórę głowy celem skutecznego usunięcia gnid. W jednym badaniu doniesiono, że leczenie zasuszonym kokosem przed zastosowaniem siarczanu magnezu (środek przeczyszczający) powodowało po 12 godzinach wydalenie 90 procent pasożytów. Autorzy niektórych książek o zwierzętach domowych odnieśli sukces, stosując kokos, i zalecają karmienie zwierząt zmielonym kokosem, co powoduje wydalenie jelitowych pasożytów. Za pomocą oleju kokosowego można wyeliminować lub przynajmniej powstrzymywać pojawienie się: tasiemców, gnid, pierwotniaka giardia, grzyba candida, bakterii, wirusów i wszelkiego rodzaju drobnoustrojów; to jedno z najlepszych naturalnych lekarstw, które można wykorzystać. 

Olej kokosowy, jak i same owoce kokosu, przez dziesiątki lat były potępiane, co najmniej jako magiczny pokarm szamanów z wysp Pacyfiku. Wiązało się to z zawartością w nich nasyconych kwasów tłuszczowych, które uważano za sprzyjające rozwojowi takich chorób jak otyłość, zawały czy miażdżyca. Jednak żywym przykładem na błędność takiej teorii są mieszkańcy wysp Pacyfiku, którzy kokosy jedzą na co dzień w dużych ilościach. Ludzie Ci nie chorują na żadną z przytoczonych chorób. Cieszą się świetnym zdrowiem, świetną kondycja i smukłymi sylwetkami, choć niemal całość tłuszczu jaki spożywają pochodzi z kokosów. W krajach Pacyfiku zachorowalność na choroby cywilizacyjne jest kilkadziesiąt tysięcy razy mniejsza niż w krajach zgniłego Zachodu,  w tym również w Polsce. 

Mąka kokosowa 


Mąkę kokosową uzyskuje się ze stałych części wnętrza orzecha, które miele się na drobny proszek. Ma ona więcej białka niż mąka pszenna, żytnia czy kukurydziana. Ze względu na dużą zawartość błonnika (100 g zawiera aż 39 g błonnika, czyli prawie dwa razy więcej niż otręby pszenne) i względnie niewielką ilość strawnych węglowodanów nie wywołuje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Dzięki temu doskonale nadaje się dla diabetyków. Jest też idealna dla osób, które nie tolerują glutenu. Według badań, których wyniki opublikowano w magazynie Innovative Food Science & Emerging Technologies, włączenie mąki kokosowej do diety może w istotnym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się choroby serca, obniżyć poziom cholesterolu i ochronić nas przez rakiem i cukrzycą. Ma łagodny zapach i smak kokosa, trzeba więc uważać łącząc ją w potrawach, w których pojawiają się inne silnie aromatyczne składniki. Świetnie nadaje się do sosów i do wypieków takich jak muffinki, naleśniki i ciasta. 

Ocet kokosowy 


Ocet kokosowy ma zazwyczaj biały lub bursztynowy kolor i wyrazisty, ostry smak. Obecne są w nim liczne minerały i witaminy - potas, wapń, żelazo, sód, cynk, magnez, witamina C, z grupy B i E. Zawiera także chroniące przed atakiem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem antyoksydanty. Ma niski indeks glikemiczny (IG 35), dlatego poleca się go diabetykom. Powszechnie stosowany jest na Filipinach i w wielu krajach azjatyckich, m.in. w Indiach. Aby uzyskać ocet, najpierw nacinane są łodygi drzewa palmowego, a pozyskany w ten sposób nektar poddaje się procesowi fermentacji - trwa to około 60 dni. Nektar ten zawiera niezbędne dla zdrowia człowieka aminokwasy. Wykazuje neutralne pH. Ze względu na proces produkcji ocet kokosowy jest produktem ekologicznym - nie ma w składzie żadnych sztucznych dodatków. Pasuje do sałatek i surówek, zup, dipów, jako składnik marynat. Z powodzeniem zastąpi zwykły ocet. 

Wiórki kokosowe 


Popularne wiórki kokosowe są bogatym źródłem białka, dlatego często sięgają po nie wegetarianie. Oprócz żelaza znajdziemy w nich takie pierwiastki jak: miedź, magnez, kwas foliowy, potas oraz witamy B i E. Pamiętajmy też, że zawarte w nich trójglicerydy średniołańcuchowe, czyli zdrowe tłuszcze, przyspieszają tempo metabolizmu. Dlatego, mimo że są kaloryczne (1 g trójglicerydów średniołańcuchowych dostarcza 8,3 kcal), mogą przynieść korzyści tym, którzy chcą schudnąć. Mają także dobroczynny wpływ na układ naczyniowo-sercowy. W 100 g wiórków znajdziemy 3,3 mg żelaza. Zazwyczaj wiórki lub płatki kokosowe stosujemy do ciast, jednak w niewielkich ilościach mogą stanowić także dodatek do owsianki, jajecznego omleta czy niskokalorycznego koktajlu. 

Mleko kokosowe 


Czasami warto zastąpić zwykłe mleko czymś innym. I choć mleczko kokosowe nie jest prawdziwym mlekiem, jednak doskonale spełnia funkcję takiego zamiennika. Jest bogatym źródłem potasu, magnezu i fosforu. Dostarcza energii, wzmacnia organizm oraz pozwala na lepsze przyswajanie witamin z grupy B, więc warto dodawać je do koktajli, szczególnie zawierających ziarna zbóż. Skład mleka kokosowego to: 95.5% wody, 0.69% tlenku wapnia, 0.59% tlenku magnezu, 0.56% kwasu fosforowego, 0.5% żelaza, 0.25% potasu oraz wiele innych składników w mniejszych ilościach. Woda kokosowa zawiera cukier, błonnik, białko, przećiwutleniacze, sole mineralne oraz mnóstwo witamin i minerałów. Jest bardzo odżywcze. Zalecane jest przy biegunce, wymiotach i problemach żołądkowych. 

W krajach Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Oceanu Spokojnego mówi się jak wiele i dobroczynnych właściwości posiada owoc palmy kokosowego a wraz z nim produkty z tego owocu - olej kokosowy oraz mleko kokosowe. Mleko nazywane jest złotym środkiem leczniczym. Mleczko kokosowe posiada dużo wapnia, magnezu, potasu, żelaza, fosforu. Ponadto jest bogatym źródłem witamin, minerałów, aminokwasów, zdrowych tłuszczy, przeciwutleniaczy, węglowodanów, błonnika oraz białka, dlatego zaleca się spożywanie mleka kokosowego przez osoby cierpiące na alergie pokarmowe, które nie mogą spożywać mleka pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, mleczko kokosowe wpływa korzystnie na skórę, włosy, paznokcie, leczy, regeneruje tkanki i pozwala zachować zdrowy młody wygląd. 

W kuchni tajskiej mleko kokosowe jest wykorzystywane do dań typu curry, do zup (zupa tom kha itd.) oraz sosów. Możemy spokojnie zastąpić nim mleko krowie lub śmietanę do kawy, przygotować dzięki niemu banany, ananasa lub inne dodatki w cieście kokosowym. Mleko kokosowe można również stosować bezpośrednio z puszki jako napój. Posiada bardzo charakterystyczny orientalny zapach i smak. W krajach azjatyckich niektórzy mleko kokosowe stosują na włosy, głowę czy skórę aby polepszyć jej wygląd. Można dodać odrobinę mleka do kąpieli, wymieszać nieco z szamponem i umyć nim włosy, wcierać z dodatkiem innego kremu w skórę. Posiada on szerokie zastosowanie, szczególnie dla osób dbających o zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. 

Sposób przygotowania mleka kokosowego nie jest taki trudny. Wystarczy miąższ kokosowy lub wiórki kokosowe miksować przez kilka minut z wodą i przecedzić przez pieluchę tetrową, odczekać kilka minut i powtórzyć tą czynność z pozostałymi wiórkami. Powstałe mleko odstawić do lodówki i zużyć w ciągu 2-3 dni. Powstałe w ten sposób mleko z pewnością ma mniej emulgatorów i substancji konserwujących od tych, które oferują niektórzy producenci, a i satysfakcja z produkcji własnego produktu bywa budująca. 

Cukier kokosowy 


Kolejnym produktem z otrzymywanym z plam kokosowych jest cukier palmowy (kokosowy). Warto przestudiować wszystkie niezbędne informacje na temat tego rewelacyjnego zamiennika cukru. Poza jego wartościami odżywczymi i niskim indeksem glikemicznym, jak większość produktów kokosowych, ma wyjątkowy zapach, tym razem karmelowy. Jeśli ustawimy cukierniczkę na naszym stoliczku albo osłodzimy nieco naszą gorącą herbatę, aromat będzie gościł w każdym kącie naszego mieszkania. Ale uwaga, nie przesadzajmy z jego stosowaniem, gdyż jest to jednak cukier, który w swoim składzie w większości zawiera sacharozę. 

Zastosowania kokosu 


- Wszystkie części palmy kokosowej są użyteczne. Z jednego drzewa można uzyskać do 75 "orzechów" rocznie, co stanowi znaczącą wartość ekonomiczną.
- Miąższ – biały i mięsisty jest jadalny na surowo lub wysuszony po ugotowaniu. Starty na wiórki używany jest w cukiernictwie. Używa się go również przy produkcji kosmetyków – wygładza i rozjaśnia skórę.
- Wnętrze młodego orzecha kokosowego wypełnia przezroczysty płyn, tzw. "woda kokosowa", która używana jest jako napój chłodzący i izotoniczny ze względu na dużą zawartość elektrolitów oraz po fermentacji do wyrobu galaretowatego deseru nata de coco. Dobrze gasi pragnienie. - Podaje się ją także w przypadkach biegunki, wymiotów i problemów żołądkowych. Dojrzałe owoce mają znacznie mniej płynu niż młode okazy. -  - Woda orzecha kokosowego jest zbliżona do osocza krwi i może być używana w awaryjnych przypadkach jako dożylne uwodnienie płynne, kiedy brak innego płynu. Jest bogata w potas, wapń i chlorki. Woda jest sterylna aż do chwili kiedy orzech kokosowy zostanie otwarty (chyba, że jest popsuty).
- Mleko orzecha kokosowego lub "mleko palmowe", zawierające w przybliżeniu 17% tłuszczu, robi się przecierając utarty miąższ orzechów kokosowych z gorącą wodą albo gorącym mlekiem, które wyciąga olej i aromatyczne związki z włókien. Używa się go do drinków, jest też składnikiem kuchni tajskiej i indyjskiej.
- Śmietanka orzecha kokosowego zbiera się na powierzchni ochłodzonego mleka orzecha kokosowego. Można z niej uzyskać wysokiej jakości olej kokosowy.
- Pozostałe po ekstrakcji oleju włókniste wytłoki zawierają około 20% białka i stanowią doskonałą paszę dla zwierząt hodowlanych.
- Z soku z naciętych kwiatostanów orzecha kokosowego robi się wino palmowe, zwane na Filipinach tuba, a południowych Indiach kallu.
- Młode listki są jadane na surowo, gotowane lub marynowane jako jarzyna (tzw. kapusta palmowa).
- Pąk szczytowy kłodziny zwany sercem palmy – białawy pęd o długości 30-40 cm, jest rzadkim delikatnym przysmakiem. (bez niego roślina ginie). Serca palmy są zjadane w sałatce, zwanej czasami "sałatką milionera".
- Z włókna kokosowego wytwarza się liny, pędzle, szczotki, maty zastępujące dywany, uszczelnia się nim łodzie. Jest też używane szeroko w ogrodnictwie do robienia kompostu jako substytut torfu.
- Kopra jest wysuszonym miąższem, stosowanym jako składnik ciast. Można z niego wytłoczyć gorszej jakości olej kokosowy
- Kłodzinę palmy kokosowej wykorzystuje się w budownictwie i rzeźbiarstwie.
- Liście służą do wyrobu koszy i przykrywania dachów, budowy płotów czy ścian budynków .
- Skorupy mogą być używane jako paliwo i są dobrym źródłem węgla drzewnego.
- Mieszkańcy Hawajów wydrążali pnie aby robić bębny, pojemniki, lub nawet małe kajaki.
- Drewna używa się do budowy mebli i, z uwagi na wytrzymałość, kładek.
- Z korzeni przyrządza się farbę, płyn do płukania ust i lek przeciw dezynterii. Zgniecionych w miotełkę używa się do mycia zębów.
- Połówki skorupy orzecha kokosowego są używane w teatrach i przy udźwiękowieniach filmów. Uderzanie ich o siebie imituje tętent końskich kopyt.
- Wysuszone połówki skorupy orzecha kokosowego są używane do polerowania podłóg.
- Wydrążone skorupy orzecha kokosowego są używane w domowej hodowli zwierząt jako domki dla gryzoni i małych ptaków, albo elementy ozdobne w akwariach z rybkami.


Stosowanie kokosu w medycynie współczesnej


Dowiedziono naukowo, że kokos w różnej postaci jest źródłem wielu korzyści dla zdrowia. Badania na ten temat są publikowane w czasopismach medycznych. Oto niektóre z nich:

- Zabija wirusy powodujące grypę, opryszczkę, odrę, żółtaczkę typu C, SARS, AIDS i inne.
- Zabija bakterie będące przyczyną wrzodów, zapalenia gardła, zapalenia dróg moczowych, chorób dziąseł i ubytków w zębach, zapalenia płuc, rzeżączki i innych.
- Zabija grzyby i drożdżaki powodujące kandydozę, grzybicę, pleśniawki, zapalenie skóry niemowląt i inne.
- Usuwa lub zabija tasiemca, wszy, lamblie i inne pasożyty.
- Stanowi źródło pożywnej, szybkiej energii.
- Zwiększa energię i wytrzymałość, poprawia wydajność fizyczną i sportową.
- Poprawia trawienie i wchłanianie innych składników pokarmowych.
- Polepsza wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy we krwi.
- Polepsza stan trzustki, łagodzi stany zapalne narządów.
- Poprawia wchłanianie Ca i Mg, wspomaga rozwój mocnych kości i zębów, chroni przed osteoporozą.
- Wspomaga leczenie i regenerację tkanek, polepsza działanie układu obronnego.
- Chroni przed rakiem piersi, okrężnicy i innymi.
- Zapobiega chorobom dróg żółciowych, chorobom jelit.
- Zapobiega miażdżycy i poprawia poziom "dobrego" cholesterolu. 
- Obniża ryzyko miażdżycy tętnic i chorób serca. 
- Pełni funkcję ochronnego przeciwutleniacza chroniąc ciało przed wolnymi rodnikami powodującymi przedwczesne starzenie i choroby zwyrodnieniowe.
- Nie usuwa rezerw przeciwutleniaczy w przeciwieństwie do innych olejów!
- Rozpuszcza kamienie nerkowe i chroni przed chorobami nerek i pęcherza.
- Zapobiega chorobom wątroby, wspomaga funkcje tarczycy.
- Jest używany przez organizm do produkcji energii, a nie do odkładania się w postaci tłuszczu jak w przypadku innych tłuszczów spożywczych.
- Zapobiega otyłości i problemom z utrzymaniem właściwej wagi przez poprawę metabolizmu!
- Stosowany zewnętrznie chroni skórę przed infekcjami, łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne.
- Wspomaga naturalną równowagę skóry, zmiękcza ją, zapobiega jej przesuszeniu i łuszczeniu się.
- Zapobiega zmarszczkom, obwisłej skórze, plamkom na ciele.
- Stanowi naturalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV (opalanie).
- Pomaga w leczeniu łupieżu i jest świetnym kosmetykiem na przesuszone włosy, również do masażu.
- Nie wytwarza szkodliwych produktów ubocznych podczas gotowania w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych, jest całkowicie nietoksyczny dla ludzi.


Dobrodziejstwa zażywania oleju kokosowego w grupach 


1. Właściwości przeciwzakaźne:

zabija tasiemce, wszy i inne pasożyty
zapobiega paradontozie i próchnicy
zabija wirusy powodujące grypę, opryszczkę, odrę, wirusy zapalenia wątroby typu C, SARS, AIDS i inne choroby
zabija bakterie powodujące wrzody, infekcje gardła, infekcje dróg moczowych, choroby dziąseł i wgłębienia, zapalenie płuc, rzeżączkę i inne choroby
zabija grzyby i drożdże, które powodują kandydozy, grzybice: stóp, pieluszkowe i inne infekcje

2. Właściwości energetyczne

zmniejsza objawy związane z zapaleniem trzustki
pomaga złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko zdrowotne związane z cukrzycą
zmniejsza problemy związane z zespołem złego wchłaniania i mukowiscydozy
poprawia wchłanianie wapnia i magnezu
wspiera rozwój mocnych kości i zębów
chroni przed osteoporozą
pomaga złagodzić problemy z woreczkiem żółciowym
łagodzi objawy związane z chorobą Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz wrzody żołądka
poprawia trawienie i pracę jelit ( olej wypity 20 min. przed posiłkiem łagodzi objawy zgagi)
łagodzi ból i podrażnienia spowodowane przez hemoroidy
jest źródłem szybkiej energii
zwiększa energię i wytrzymałość
zwiększa fizyczne i sportowe osiągnięcia
wspomaga trawienie i metabolizm
poprawia trawienie i wchłanianie innych składników odżywczych, w tym witamin, minerałów i aminokwasów
zwiększa wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy we krwi
łagodzi stres

3. Wzmacnia system odpornościowy

pomaga chronić organizm przed rakiem piersi, jelita grubego i innymi nowotworami
pełni funkcję ochronną jako przeciwutleniacz
nie tworzy szkodliwych produktów ubocznych w czasie podgrzewania jak inne oleje
pomaga chronić organizm przed szkodliwymi rodnikami, które przyśpieszają starzenie i choroby zwyrodnieniowe
nie wyczerpuje rezerw przeciwutleniaczy w organizmie jak to robią inne oleje
poprawia wykorzystanie kwasu tłuszczowego i chroni przed przed utlenieniem
pomaga usunąć syndrom chronicznego zmęczenia
łagodzi objawy związane z łagodnym rozrostem stercza (powiększenie prostaty)
obsługuje i wzmacnia funkcje układu immunologicznego
zmniejsza stany zapalne
naprawia tkanki

4. Wspiera serce

zmniejsza ryzyko chorób serca - poprawia cholesterol
chroni tętnice od urazu, które są narażone na miażdżycę

5. Wspiera narządy

wspomaga funkcje tarczycy
zmniejsza napady padaczkowe 
chroni przed chorobami nerek i infekcjami pęcherza
rozpuszcza kamienie nerkowe
pomaga zapobiegać chorobom wątroby

6. Masa i waga ciała

pomaga zapobiegać otyłości
posiada mniej kalorii niż inne tłuszcze
wspomaga utratę nadwagi poprzez zwiększenie tempa metabolizmu
jest wykorzystywany przez organizm do produkcji energii, zamiast być przechowywany jako tkanka tłuszczowa

7. Zdrowa skóra i włosy

stosowany miejscowo pomaga stwarzać barierę ochronną na skórze, co odwraca infekcje
zmniejsza objawy związane z łuszczycą, wypryskami, zapaleniem skóry
zmiękcza skórę i pomaga złagodzić suchość, łuszczenie się
zapobiega zmarszczkom, zwiotczeniu skóry i plamom starczym
powoduje zdrowy wygląd włosów i cery
zapobiega szkodliwemu działaniu promieni ultrafioletowych ze słońca
pomaga zwalczyć łupież.


Leczenie pacjenta kokosem z choroby alzheimera 


Choroba Alzheimera (łac. Morbus Alzheimer, ang. Alzheimer's disease) - to postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego. Choroba Alzheimera polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu, a dokładniej zaniku tkanki nerwowej. Postępujące stopniowo zaburzenia działania mózgu doprowadzają w efekcie do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia się zdolności radzenia sobie z czynnościami życia codziennego. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera, który opisał tę chorobę w 1906 roku. Epidemiologia - jest to najczęstsza przyczyna występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Ocenia się, że na świecie choruje na chorobę Alzheimera około 30 mln osób, w Polsce około 200 tysięcy. Ze względu na starzenie się społeczeństw w krajach uprzemysłowionych zakłada się, że liczba chorych do roku 2050 potroi się. 

Początek choroby występuje zwykle po 65 roku życia. Przed 65 rokiem życia zachorowania na chorobę Alzheimera stanowią mniej niż 1% przypadków. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem - u osób po 65 roku życia stwierdza się ją u około 14%, a po 80 roku życia w około 40%. Po 85 roku życia częstość otępienia naczyniopochodnego zwiększa się w porównaniu z chorobą Alzheimera wśród chorych z otępieniem. Choroba Alzheimera (AZS) charakteryzuje się stopniowym spadkiem tempa metabolizmu glukozy w mózgu. Nie jest do końca jasne dlaczego w tej chorobie jest zaburzony metabolizm glukozy. Mózg bez właściwego paliwa umiera. Istnieje alternatywne źródło energii dla komórek mózgu - tłuszcze, zwane ciałem ketonowym. Organizm wytwarza ketony podczas przekształcania tłuszczów w energię. Jeśli organizm jest pozbawiony węglowodanów, wytworzy ketony naturalnie. Niestety ciężko jest wyciąć całkowicie węglowodany z diety, lecz można temu zaradzić poprzez spożywanie olejów, który mają średnio łańcuchowe glicerydy (MCT). Kiedy olej jest trawiony wątroba zmienia go w ketony. Również podczas głodówek tłuszcze są zamieniane w ketony. W ciągu pierwszych tygodni życia ketony dostarczają około 25% energii noworodkom, aby mogły przetrwać. 

Mózg stanowi tylko 2% całkowitej masy ciała, ale zawiera 25% całkowitego cholesterolu. Cholesterol jest potrzebny w mózgu jako przeciwutleniacz, elektryczny izolator - w celu zapobiegania wyciekom jonów. Jest strukturalnym rusztowaniem dla sieci neuronowej i funkcjonalnym składnikiem wszystkich błon komórkowych. Cholesterol jest także swoistym opakowaniem i jest wykorzystywany w przekazywaniu neuroprzekaźników. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. U ludzi z chorobą AZS badania pokazują niedobór cholesterolu. Natomiast wysoki poziom cholesterolu zauważono u ludzi długowiecznych, a także lepszą ich pamięć i obniżone otępienie umysłowe, i tak, ten sam cholesterol, którego unikamy w obawie przed chorobami serca pomaga naszemu mózgowi. 

Wiadomo, że płynne oleje roślinne - wielonasycone są podatne na utlenianie i jełczenie, dlatego są toksyczne. Olej kokosowy to tłuszcz działający jak węglowodan będący pokarmem dla mózgu. W prowadzonych badaniach, między innymi przez dr. Mary Newport zauważono dużą poprawę sprawności poznawczej we wczesnych stadiach AZS, już 90 minut po podaniu pojedynczej dawki - 40 gram średnio łańcuchowych glicerydów zawartych w oleju kokosowym. Olej ten zawiera około 66% trójglicerydów. Mózg może odbudowywać neurony i funkcje nerwów w mózgu, które ulegną uszkodzeniom, wystarczy tylko wprowadzić właściwą dietę, stosując regularne ćwiczenia fizyczne, umysłowe i utrzymywanie regularnych relacji społecznych. Podobnie dobroczynnie działa kokos w wypadku regeneracji po udarze mózgu. 

 Na Alzheimera choruje w USA podobno aż 5,2 miliony ludzi, a do 2050 ma zachorować 15.000.000, a to ładna sumka za nieskuteczne leczenie drogimi syntetycznymi farmaceutykami i główny powód dlaczego drogie koncerny farmaceutyczne najbardziej naciskają na zakazanie leczenia metodami tradycyjnymi. Tymczasem kuracja podstawowa to zaledwie osiem łyżeczek naturalnego oleju kokosowego z jogurtem dziennie.  Objawy choroby mogą się cofnąć nawet całkowicie i to nawet w kilka tygodni, a pełna sprawność mózgu może powrócić najdalej po roku stosowania takiej kuracji. Największe wrażenie robi przypadek Mary Hurst,  83-letniej kobiety z Connecticut, w schyłkowym stadium degeneracji mózgu: nieruchoma, niekomunikatywna, „jak warzywo” – stwierdzała rodzina i lekarze. Po kuracji olejem kokosowym zmieszanym z olejem  MCT  używanym przez  kulturystów  chora  zaczęła chodzić, rozmawiać, sama się ubierała i jadła. 

Szczególne ważna jest dieta bogata w warzywa, owoce, z niską zawartością nasyconych tłuszczów uzupełniona w szczególności w: witaminy z grupy B (szczególnie B12), kwas foliowy, curry, kwasy tłuszczowe omega 3, warzywne i owocowe soki, wysokie dawki witaminy E, unikanie alkoholu. Z przeprowadzonych badań dr. Mary Newport wynika, że terapeutyczna dawka średniołańcuchowych trójglicerydów wynosi 20 g dziennie. Z wyliczeń lekarskich wynika, że ponad 2 łyżki oleju kokosowego (około 35 ml lub 7 płaskich łyżeczek) dostarczy 20 mg tych trójglicerydów. Chorym z AZS zaleca się 4 - 5 łyżek dziennie, w dwóch porcjach: rano i wieczorem podczas posiłku. Po kilku tygodniach powinne być pierwsze oznaki poprawy pamięci, a po roku pacjent powinien w miarę normalnie funkcjonować. Po podaniu oleju kokosowego już na piąty dzień zauważono znaczną poprawę u chorych z chorobą Alzheimera. Chorzy z ASZ powinni unikać takich olejów jak kukurydziany i sojowy, ponieważ pogarsza stan ich zdrowia. Inne zdrowe tłuszcze to: masło z mleka krowiego, które karmione jest trawą, w tym Ghee (ghi), oraz Omega 3 z oleju ryb. Nie zaleca się produktów rafinowanych: pszenicy i cukrów, żywności o dużej zawartości białka (jajka) i wszystkich mięs zwierząt, które są karmione paszą sojową. Kuracja olejem kokosowym pomoże człowiekowi w walce z chorobą Parkinsona, Huntingtona, stwardnieniu rozsianym, w stwardnieniu zanikowym bocznym, lekoopornej padaczce, w cukrzycy typu i i II, w rekonwalescencji poudarowej. 

Jeśli chory z ASZ będzie zażywał 5 łyżek 2 x dziennie oleju kokosowego już po 60 dniach kuracji będzie widać dużą poprawę.

LINKI: 


Uzdrawianie - warsztaty i treningi: 

7 komentarzy:

  1. super obszerny artykuł! polecilam ten blog na mojej stronie :) dziekuje!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak się okazuje to jest cudowny naturalny lek, szukałam w internecie leku na niedoczynność tarczycy i znalazłam produkty kokosowe które wspomagają leczenie właściwie wszystkich schorzeń. Nie wiem czy mogę zakupić je w swoim miejscu zamieszkania ale będę szukała bo z tego co przeczytałam to warto.
    Wspaniały artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  3. Pytanie moje takie mam kamień w wielkości 1 cm w woreczku żółciowych pomoże mi olej kokosowy gi rozpuścić w jakimś stopniu

    OdpowiedzUsuń
  4. Tydzień temu usunięto mi woreczek żółciowy, z wiórków kokosowych przygotowałam mleko ale co z wytłoczynami, czy w przypadku usuniętego woreczka można je zjeść, np z jogurtem lub dodać do zupy?

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem naprawdę bardzo zadowolony z mojego życia; Nazywam się Vargas Cynthia Nigdy nie myślałem, że będę żył na ziemi, zanim rok się skończy. I zostały cierpi na śmiertelną chorobę (HIV) w ciągu ostatnich 5 lat; Spędziłem dużo pieniędzy, przechodząc od jednego miejsca do drugiego, z kościołów do kościołów, szpitali zostały mój każdy dzień przebywania. Kontrole Stała się moim hobby były dopiero w ubiegłym miesiącu, szukałem przez internet, widziałem świadectwo o tym, jak dr. Ben pomógł komuś w leczeniu jej zakażeniem HIV, szybko skopiowałem swój e-mail, który jest (drbenharbalhome@gmail.com) .I przemówił do niego, poprosił mnie, aby zrobić kilka pewne rzeczy, które zrobiłem, powiedział mi, że zamierza dostarczyć ziołowy do mnie, co uczynił, a następnie poprosił mnie, aby przejść do sprawdzanie medycznych po kilku dniach po użyciu Kuracja ziołowa, byłem wolny od śmiertelnej choroby, tylko poprosił mnie pisać świadectwo przez cały świat, wiernie am robi to teraz, proszę bracia i siostry, że jest super, że zawdzięczam mu w życiu. jeśli posiadające podobne problemy po prostu napisz go (drbenharbalhome@gmail.com) lub po prostu WhatsApp go: + 22893464014.He może również leczyć choroby jak rak, Diabeties, opryszczka. Itd można dotrzeć do mnie na e-mail: vargascynthiamaye1995@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Kokos to źródło witamin zarówno w jedzeniu jak i kosmetykach :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń