środa, 18 marca 2015

Długowieczność - zdrowe życie do 100 lat

Porady jak dożyć w zdrowiu późnej starości zachowując doskonałą formę bo dożyć 100 czy 120 lat jest łatwiej niż większość ludzi sobie to wyobraża. Porady jak dożyć w zdrowiu późnej starości zachowując doskonałą formę znane są od tysiącleci, a specjalizuje się w nich zarówno chińska medycyna taoistyczna jak i medycyna tybetańska czy indyjska ajurweda. Czy długowieczność jest możliwa? Czy każdy człowiek zdolny jest osiągnąć darowaną nam przez Naturę granicę 100-120 lat życia? Każdy z nas pragnie zdrowego, długiego, szczęśliwego życia i można zrobić wiele aby żyć jak najdłużej. Gdy zabraknie zdrowia i coś nam dolega, nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym. Swój stan zdrowia często oceniamy jako bardzo dobry i nie widzimy powodów, dla których należy się martwić. Dożyć 100 lat jest łatwiej, niż większość ludzi sobie to wyobraża, a zdrowe zasady życia, odżywiania oraz proste środki jak relaksacja, bioenergoterapia, akupunktura czy akupresura mogą w tym wielce pomóc. 


Istnieje pięć głównych przyczyn, które niszczą zdrowie człowieka: 

- zaniedbany kręgosłup 
- nieprawidłowe oddychanie 
- brak wewnętrznej higieny ciała 
- nieprawidłowe odżywianie 
- brak umiejętności szczęśliwego życia 
- brak ruchu i fizycznej aktywności 
Jeżeli dodamy do tego coraz powszechniejsze przekonanie współczesnych o­nkologów, że rak jest zemstą natury za nieprawidłowo spożywane posiłki - to warto zastanowić się, co zmienić w naszych posiłkach, by żyć długo i zdrowo. 

Długowieczność - jak żyć aby dożyć nawet 100-120 lat 


Oto kilkanaście zebranych rad jak dokonać tego aby dłużej żyć w tym fizycznym ciele. 


Alkohol zwiększa ryzyko udaru


Pijąc, wyznacz sobie granice, ponieważ spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko chorób serca. Wypicie więcej niż 3 drinków w ciągu doby aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko ataku serca. Pijaki częściej umierają przedwcześnie. Odrobinę alkoholu można spożywać tylko w odpowiednich środkach leczniczych, w ilościach mierzonych kroplomierzem! 

Bądź aktywną osobą  


Zadbaj o regularne ćwiczenia fizyczne o charakterze treningu Cardio, Pilates lub Hatha Joga,  które pomogą ci spalić kalorie i zapobiegną gromadzeniu się tłuszczu w okolicach brzucha. Ta ostatnia przypadłość jest podstawową przyczyną tworzenia się zatorów w żyłach. Jak temu przeciwdziałać?  Zapisz się do klubu fitness, zacznij biegać, częściej jeździ na rowerze. Możliwości jest wiele – nie zwlekaj, już dzisiaj zacznij się ruszać! Jeśli lubisz bieganie - biegaj. Jeśli lubisz pływanie - pojawiaj się na basenie. Zapisz się na aerobik lub siatkówkę, a jeszcze lepiej na jogę lub tai chi. Jeśli tylko ograniczysz liczbę pochłanianych kalorii, twój organizm zacznie oszczędzać energię, oczekując, że "idą ciężkie czasy, jedzenia robi się mniej, trzeba zainwestować w zapasy". Będziesz czuć się słabo i ociężale (organizm zwalnia metabolizm, żeby nie wydatkować niepotrzebnie energii). Ale jeśli zmusisz się do większej aktywności, przestroisz swoje ciało z trybu "oszczędzaj" na "spalaj". 


Ciesz się piciem kawy


Ta informacja z pewnością ucieszy miłośników kawy – maksymalnie 4 małe filiżanki tego napoju dziennie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca aż o 53%. Pamiętaj jednak, aby pić przy tym dużo wody – kofeina ma działanie moczopędne, więc eliminuje z organizmu wodę, co może zabić. Kawę trzeba koniecznie przepijać świeżą zdrową wodą mineralną! 

Czekolada bez wyrzutów sumienia


Z badań przeprowadzonych przez naukowców holenderskich wynika, że mężczyźni, którzy dziennie spożywają 4 gramy prawdziwego kakao, redukują prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca aż o połowę. Dlatego, jeśli tylko masz ochotę na czekoladę, pozwól sobie na kawałek – ale oczywiście nie przesadzaj. 

Cztery kalorie dla zdrowia


Zostańmy jeszcze przez chwilę przy jedzeniu – Amerykańscy naukowcy radzą, aby każdego dnia zjeść trochę rzeżuchy, ponieważ jest ona cennym źródłem antyoksydantów: luteiny i beta-karotenu. Filiżanka rzeżuchy ma tylko 4 kalorie, a antyoksydanty pełnią istotną rolę w neutralizowaniu wolnych rodników –osłabiają je tak, że organizm jest w stanie je zlikwidować i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Ćwicz fizycznie, aby pokonać stres 


Czy wiedziałeś o tym, że zaledwie 17 minut ćwiczeń dziennie – czyli 2 godziny w tygodniu – pozwala obniżyć uczucie napięcia i stres aż o 61%? A kiedy trenujesz na świeżym powietrzu, wartość ta może wzrosnąć nawet do 71%. Czyż nie jest to wystarczający powód, aby założyć sportowe buty i już teraz ruszyć na spotkanie z naturą? Wiosna właśnie do nas przyszła. Czas pojednania z naturą. 

Dieta rozdzielna 


Zasady diety rozdzielnej zostały opracowane przez dr Haya jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. Opiera się o­na na trzech regułach, które można określić filarami zdrowia: 
- należy spożywać osobno produkty białkowe, osobno węglowodanowe,  
- jeść wyłącznie naturalne i pełnowartościowe produkty spożywcze,  
- utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie,  
Według dr Haya złe zestawianie produktów spożywczych prowadzi do nadmiernego obciążenia trzustki, co powoduje opóźnienia i zaburzenia trawienia. Nieprawidłowo zestawione pożywienie obciąża także wątrobę, która przetwarza, rozkłada, magazynuje i przekazuje dalej składniki naszego pokarmu. 

Energia dzięki właściwemu oddychaniu 


Napięcie, adrenalina, pośpiech, wszystko to sprawia, że oddychasz płytko i szybko, przez co nie dostarczasz wystarczającej ilości tlenu do mózgu i mięśni. Pamiętaj, że tlen jest głównym źródłem energii, a płuca masz stworzone do głębokiego oddychania. Prawidłowe oddychanie za pomocą przepony jest bardzo ważne, a tego nauczysz się zarówno ćwicząc podstawy jogi jak i sztuki walki. Ciągły stres może wysysać Twoją drogocenną energię, dlatego więc powinnaś świadomie dążyć do tego, aby głęboko oddychać, co dostarczy Twojemu organizmowi niezbędną ilość tlenu. Skoncentruj się na prawidłowym oddychaniu w każdej sytuacji – za biurkiem, pod prysznicem, stojąc w kolejce w banku. Pamiętaj, aby oddychać za pomocą przepony - podczas oddychania Twój brzuch musi się wznosić i opadać. Odpowiednie ilości tlenu zmniejszą ciśnienie Twojej krwi i dodadzą Ci energii. 

Gaś pragnienie - pij wodę 


Czy wiesz, że ludzie, którzy piją około 2,5 litra wody dziennie, są aż o 54% mniej narażeni na ryzyko ataku serca? Nasze ciało to przecież prawie w trzech czwartych woda, więc nic dziwnego, że jego nawadnianie jest tak istotne. Dzięki temu po pierwsze szybciej wraz z moczem wydalamy szkodliwe dla organizmu toksyny, a po drugie nawadniamy organizm, a przez to nasza skóra dłużej będzie jędrna, elastyczna, a więc zachowamy młody wygląd. Zanim sięgniesz po gazowane, słodkie napoje, powinieneś wiedzieć, że niektóre z nich nie tylko nie gaszą pragnienia, ale również potrafią, tak jak kawa, przyczynić się do odwodnienia organizmu. To bardzo ważne - tylko gdy organizm jest dobrze nawodniony, może pracować na wysokich obrotach. Jeśli nie pijesz - nie narzekaj, że masz "słaby metabolizm". 

Gimnastykuj szare komórki


Chociaż trudno w to uwierzyć, nasz mózg wykorzystuje tylko 25 procent swoich możliwości. Z upływem czasu - jeszcze mniej. Tymczasem naukowcy ze Szkocji dowiedli, że osoby z wyższym ilorazem inteligencji mają szanse na dłuższe życie, gdyż mając większą wiedzę, potrafią ją wykorzystać tak, by chronić się przed różnymi zagrożeniami. Na szczęście szare komórki możemy pobudzać do pracy regularnymi ćwiczeniami. Rozwiązuj krzyżówki, rebusy, testy i stale pogłębiaj swoją wiedzę, czytając, oglądając ciekawe programy czy uczestnicząc w spotkaniach z interesującymi ludźmi. Ucz się języków obcych, zapamiętuj teksty piosenek, wierszy, a nawet numery telefonów, piny... Codziennie czytaj jakieś większe teksty.

Herbatka to idealny sposób na zdrowie 


Herbata nie tylko dobrze smakuje, ale również posiada szereg innych korzystnych  właściwości:
• Herbata z mięty jest źródłem silnych antyoksydantów, które chronią twój organizm przed stanami zapalnymi.
• Herbaty ziołowe działają uspokajająco i odprężająco.
• Herbata zielona także zawiera antyoksydanty i neutralizuje wolne rodniki. Zawarta w niej kofeina działa pobudzająco.

Jedz królewskie śniadania


Często nie starcza nam czasu na zjedzenie śniadania, chociaż stara prawda mówi, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie rezygnuj więc z pełnoziarnistych płatków bez dodatku cukru. Zawierają one błonnik i proteiny. Spożywane codziennie, redukują ryzyko chorób serca. 

Jedz mniej, niż spalasz


To jest naprawdę proste. Nie musisz kupować opasłych poradników o sekretach odchudzania. Problem oczywiście w tym, że jedzenie jest przyjemne, a spalanie jest męczące. Dieta ma to do siebie, że kiedyś się kończy. Jeśli powstrzymujesz się od słodyczy i ukochanych drożdżówek przez trzy tygodnie diety, a potem z zapałem do nich wracasz, możesz mieć pewność, że wkrótce twoja waga wzrośnie. A jaki sens ma katowanie się dietą tylko po to, by po niecałym miesiącu odrobić straty? Postaraj się cieszyć uczuciem lekkiego ssania w żołądku. Jeśli je czujesz, znaczy, że "działa", czyli właśnie chudniesz. Postaraj się też polubić uczucie zdrowego zmęczenia, jakie przychodzi po ćwiczeniach. Bardzo trudno jest się zmobilizować do joggingu czy pójścia na basen. Ale przypomnij sobie tę wspaniałą ociężałość, jaka przychodzi wieczorem po dniu jazdy na nartach. I rusz się! Ból mięśni i lekkie ssanie w żołądku to sygnał, że nadmiarowy tłuszcz opuszcza cię właśnie (oby na zawsze!).  

Kolorowo na talerzu


Jedz urozmaicone i kolorowe potrawy – małe posiłki kilka razy w ciągu dnia. Substancje zawarte w owocach i warzywach, które idealnie wzbogacą twoją dietę, stanowią też nieocenioną ochronę przed różnego typu chorobami, a oprócz tego świetnie wyglądają na talerzu. Połóż na talerzu trochę czerwonych winogron, żółte banany, czerwone jabłka, sałatę, pomarańczowe morele lub marchewkę. Gama kolorów, jaką znajdziesz na sklepowych półkach jest przecież imponująca. 

Koncentracja w pracy


Ciągły pośpiech, aby wykonać swoje zadania najlepiej, jak to możliwe, wytwarza jedynie panikę i chaos, a przede wszystkim zmniejsza Twoją kreatywność i produktywność w pracy i zwiększa ryzyko powstawania błędów. Nie wykonuj zadań „na pół gwizdka” – nie warto! W takim razie jak pozostać spokojnym pośród morza obowiązków zawodowych? Zabierz się do pracy w sposób zorganizowany, ustalając sobie priorytety. Upewnij się, że terminy wykonania każdego projektu masz zapisane w widocznym miejscu. Zawsze najpierw skończ jedno zadanie, a dopiero później zaczynaj następne. 

Lepsze rodzicielstwo


Jeśli zwolnisz gorączkowe tempo swojego życia, będziesz potrafił/a zareagować spokojniej na różne wypowiedzi Twoich dzieci, dzięki czemu unikniesz wielu rodzinnych kłótni. Każdego dnia poświęć kilka minut na szczerą rozmowę z dziećmi tak, abyś wiedział/a, co się u nich dzieje i tym samym stworzył/a pomiędzy wami więź zaufania. 

Mierz poziom cukru we krwi


Nie lekceważ profilaktycznej kontroli poziomu cukru we krwi, ponieważ poziom zbyt wysoki może doprowadzić do rozwoju chorób serca i chorób sercowo-naczyniowych. Unikaj też jedzenia czystego cukru i białej mąki.

Miłość oczyszcza arterie


Kochając bezwarunkowo i przyjmując miłość od innych nie tylko nadaje sensu twojemu życiu, ale także czyni je zdrowym. Badacze zaobserwowali, że czuła, pełna miłości opieka zredukowała arteriosklerozę i ryzyko zawału u królików karmionych pokarmem z dużą ilością cholesterolu. Nawet oglądanie filmów o miłości albo o czymś, co wywołuje w nas altruizm, podnosi poziom immunoglobuliny-IGA, pierwszej linii obrony organizmu uruchamianej zwykle w przypadkach przeziębień lub do zwalczania wirusów grypy. 

Najgorsze połączenia produktów w posiłku 


Polegają na jednoczesnym spożywaniu białka z węglowodanami i są niebezpieczne dla zdrowia. 
Mięso - pieczywo, kasze, ziemniaki, cukier, miód 
Chleb - wszystkie białka, owoce, cukry 
Zielone warzywa - mleko 
Jaja - mleko, skrobia, słodycze, kwaśne produkty 
Tłuszcze zwierzęce - wszystkie białka 
Rośliny zbożowe - wszystkie białka, słodycze, mleko 

Najważniejszy jest dobry nastrój


Skandynawscy naukowcy stwierdzili, że depresja i zły nastrój negatywnie wpływają na naszą formę fizyczną. Dążenie do obniżenia poziomu stresu i poprawy ogólnego samopoczucia, to także sposoby na poprawienie swojego zdrowia. Gdy emocje rosną, podwyższa się poziom adrenaliny, glukozy, nasyconych kwasów tłuszczowych i triglicerydów. Jeśli te substancje nie są neutralizowane przez organizm, niekorzystnie wpływają na ważne narządy, m.in. na serce, wątrobę, nerki. Jeśli się zdenerwujesz, zrób przerwę, głęboko oddychaj, licz powoli do 10. Albo zadaj sobie wiele razy pytanie: „I co się stanie?”. Być może odpowiesz sobie: „Nic takiego, co kazałoby mi się tak denerwować”. Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. 

Nie chodź chory/chora do pracy 


Kiedy zachorujesz, zostań w łóżku, dopóki nie wyzdrowiejesz. Najgorsze co możesz zrobić, to nałykać się tabletek i pójść do pracy. Zamiast tego zafunduj sobie prawdziwą  bombę witaminową, dużo herbaty i jeden lub dwa dni odpoczynku, które pozwolą ci  odzyskać dobrą formę.

Nie pij kalorii 


Słodzone napoje i soki owocowe to bomba kaloryczna. Unikaj alkoholu: nie dość, że jest wysokokaloryczny, to jeszcze osłabia wolę i zaostrza apetyt. Pij wodę, herbatę i herbatki ziołowe. 

Ogranicz spożycie cukru  


Ludzie, którzy jedzą mniej cukru, nie popadają w depresję i nie odczuwają niepokoju tak często jak inni. Jest to kolejny ważny powód, dla którego powinieneś ograniczyć dawkę węglowodanów, jaką dostarczasz swojemu organizmowi. 

Ogranicz spożycie mięsa wszelkich zwierząt 


Badanie przeprowadzone przez naukowców z Loma University w Stanach Zjednoczonych dowiodło, że osoby, które jedzą mięso rzadziej niż raz w tygodniu, żyją 3,6 lat dłużej od „mięsożerców". Nie musisz całkowicie przechodzić całkiem na dietę wegetariańską, wystarczy, że znacząco zmniejszysz częstotliwość spożywania mięsa. Inne badania pokazują lepsze zdrowie, gdy zjada się mięso nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. 

Pilnuj wagi ciała 


Najdłużej żyją ludzie, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi od 18,5 do 24,9. Wynik poniżej 17 oznacza wychudzenie. Jeśli przekracza 25 – mówimy o nadwadze. Powyżej 30 to już otyłość. BMI możesz obliczyć, korzystając ze specjalnego kalkulatora. Znajdziesz go w Internecie, np. na www.dieta.pl. Jeśli okaże się, że powinnaś zrzucić parę kilo, postaraj się przede wszystkim ograniczyć w diecie tłuszcze zwierzęce (smalec, słonina). Rozsądna dieta i ruch pozwolą uniknąć otyłości, która sprzyja chorobom przewlekłym (m.in. miażdżycy, cukrzycy) i skraca życie. W diecie powinno być jak najmniej tłuszczów zwierzęcych, bo zawierają szkodliwy cholesterol, a jak najwięcej warzyw i owoców, bo są bogate w antyoksydanty unieszkodliwiające wolne rodniki tlenowe, oraz ryb, które mają dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (korzystnie działają na układ krwionośny, skórę i stawy) lub ich jarskich zamienników (siemię lniane). 

Popołudniowy odpoczynek


Jeśli popołudniu pozwolisz sobie na półgodzinną drzemkę, obniżysz poziom stresu i będziesz mniej narażony na choroby sercowo-naczyniowe. Nie musisz tego robić codziennie. Greccy naukowcy są zdania, że wystarczy jeśli zdrzemniesz się jedynie raz lub dwa razy w tygodniu, kiedy jesteś najbardziej zmęczony.

Poproś o skórkę od chleba


Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale skórka od chleba jest bogatym źródłem antyoksydantów – jest ich w niej kilkakrotnie więcej niż w miąższu. Ponadto zawiera ona cenne składniki odżywcze, dlatego pamiętaj, nie rezygnuj ze skórki. 

Pozbądź się zbędnych kilogramów


Jeśli masz nadwagę, to jednym z powodów, który powinien motywować cię do podjęcia z nią walki, jest troska o zdrowie. Zrzucenie dodatkowych kilogramów zaowocuje obniżeniem ciśnienia i co się z tym wiąże, zredukuje ryzyko ataku serca. 

Praca pochłania 1/3 naszego życia


Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stwierdzili, że niezadowolenie z pozycji lub stanowiska, jakie zajmujemy w pracy, może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby  serca nawet trzykrotnie. Jeśli uważasz, że obecna praca tłamsi twoją kreatywność i nie daje ci poczucia zadowolenia, zastanów się nad jej zmianą. 

Produkty które można łączyć w jednym posiłku 


Najkrócej: białka z tłuszczami, a tłuszcze z węglowodanami. Oto prawidłowe połączenia pokarmów. 
Mięso - zielone warzywa 
Chleb, ziemniaki - zielone warzywa 
Zielone warzywa - wszystkie białka 
Orzechy - zielone warzywa, kwaśne owoce 
Jaja - zielone warzywa 
Tłuszcze zwierzęce - wszystkie rośliny zbożowe 
Rośliny zbożowe - zielone warzywa 
Rośliny strączkowe - zielone warzywa 
Owoce niekwaśne - kwaśne mleko, jogurt 
Kwaśne owoce - orzechy, kwaśne mleko, inne kwaśne owoce 

Przemysł spożywczy to nie to samo co Ministerstwo Zdrowia


Nie ulegaj zapewnieniom producentów, że coś jest "najlepsze dla zdrowia". Czytaj uważnie skład kupowanych produktów. Unikaj rzeczy zawierających tłuszcze typu trans i słód jęczmienny albo kukurydziany. 

Przygarnij zwierzaka - lub spaceruj w lesie wśród zwierząt 


Przygarniając zwierzątko  wydłużysz sobie  życie o 2 lata. Amerykańscy naukowcy ustalili, że osoby opiekujące się jakimś zwierzęciem rzadziej cierpią na depresję i sporadycznie korzystają z porad lekarza. Adopcja zwierzaka może wpłynąć na zmniejszenie ciśnienia krwi i obniżenie poziomu stresu.

Przyjemne prace domowe 


Prace domowe mają także pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego warto się przyzwyczaić do ich wykonywania! Na przykład odkurzanie pomaga obniżyć ciśnienie. Potraktuj więc tę czynność jako interesujące i skuteczne ćwiczenie, które dodatkowo umożliwi usunięcie z twojego domu roztoczy, a więc zapobiegnie reakcjom alergicznym.

Relaks i joga dla dobrego zdrowia


Popatrz na świat z większą dozą optymizmu i postaraj się unikać negatywnych emocji, takich jak strach, gniew czy stres. Możesz stosować różnorodne techniki relaksacji, takie jak trening autogeniczny czy medytacja jogiczna. Wybierz taką formę, która najlepiej odpowiada twojemu stylowi życia. Słuchaj ulubionej muzyki podczas ćwiczeń. To pozwoli ci łatwiej się rozruszać i zapomnieć o znużeniu. 

Sen - wysypiaj się 


Śpij na boku - pomoże ci to uchronić się przed irytującymi przebudzeniami w środku nocy, które sprawiają, że później w ciągu dnia czujesz się zmęczony i apatyczny. Zadbaj o zachowanie właściwej pozycji podczas snu i przesypiaj przynajmniej 7 godzin. Śpij w dobrze zaciemnionym i wyciszonym pomieszczeniu! Sen potrzebny jest nam z wielu powodów: wtedy następuje przyspieszona odnowa komórek, odbywa się "remont" systemu kontrolującego przemianę materii, więcej krwi napływa do mięśni, wzmaga się synteza białek i produkcja hormonów. Sen pozwala nam więc regenerować się fizycznie i psychicznie. Zapal w swojej sypialni świecę o przyjemnym zapachu jaśminu, której aromat podziała na ciebie uspokajająco. By być efektywną maszynką do spalania tłuszczu, potrzebujesz wypoczynku - i fizycznie, i psychicznie - niezbędne minimum to osiem godzin snu na dobę. 

Spokojne życie to mniej kilogramów 


Czy wiesz, że pośpiech i stres są odpowiedzialne za produkcję kortyzolu, hormonu stresu, który powoduje zbyt duże magazynowanie nadmiarów energii dookoła talii, czyli dokładnie w tym miejscu, którego odchudzenie stanowi najczęstszy cel naszych diet? Naucz się technik relaksacji, a Twoja figura Ci się za to odwdzięczy. Spokojnie jedz lunch (przekąskę) oraz obiad! Nie daj się ponieść szybkiemu tempu życia i daj swojemu żołądkowi 20-30 minut na spokojne trawienie. Właśnie tyle czasu jest potrzebne, aby wysłać sygnał do mózgu, że żołądek jest pełny, co skutkuje oczywiście zakończeniem jedzenia. W konsekwencji znaczy to, że jeśli jesz powoli i żujesz dokładnie każdy kęs, będziesz szybciej pełny/a i pochłoniesz mniejszą ilość kalorii. 

Stosuj preparaty magnezowe


Czy wiesz, że mężczyźni, którzy mają szczególnie wysoki poziom magnezu we krwi są aż o 40% mniej narażeni na różne choroby – tak przynajmniej ustalili naukowcy z Francji. Warto się nad tym zastanowić i wzbogacić swoją dietę o preparaty magnezowe często nie starcza nam czasu na zjedzenie śniadania, chociaż stara prawda mówi, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. 

Szczypta rozmaitości


Odpowiednio przyprawione jedzenie ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Na przykład brokuły, jarmuż lub kalafior posypane curry chronią przed rakiem prostaty. Dobrze zbierać takie ciekawe i korzystne dla zdrowie receptury kulinarno-zdrowotne. 

Śmiech to połowa sukcesu 


Warto oglądać komedie - mogą mieć znaczny wpływ na długość naszego życia. Naukowcy ustalili, że osoby śmiejące się co najmniej 15 minut dziennie żyją nawet osiem lat dłużej niż ponuracy. Gdy śmiejesz się przez przynajmniej 15 minut dziennie, poprawiasz swoje krążenie, zapobiegasz gromadzeniu się cholesterolu we krwi oraz tworzeniu się zakrzepów. Uwierz, że „śmiech to zdrowie”, bo śmiejąc się, uaktywniasz całą gamę mięśni: oprócz mimicznych, także te opasujące jamę brzuszną. A one, naprężając się i rozkurczając, masują narządy wewnętrzne, które są wtedy lepiej ukrwione i dotlenione. 

Więcej czułych namiętności


Jak wiadomo, pośpiech przyspiesza produkcję hormonów stresu. Te związki wpływają również bardzo negatywnie na produkcję dopaminy, hormonu szczęścia i dobrego samopoczucia, który gra jedną z najważniejszych ról w utrzymywaniu pożądania i gotowości do odczuwania przyjemności fizycznej. W takim razie w jaki sposób uspokoić swój tryb życia, a jednocześnie podgrzać atmosferę w sypialni? Przed pójściem do łóżka spędź kilka minut ze swoją żoną czy mężem na przytulaniu i czułych pieszczotach – im bliżej będziecie duchowo, tym bardziej będziesz go/ją pragnąć fizycznie.  

Witaminy chronią strukturę twoich genów


Naukowcy amerykańscy ustalili, że przyjmowanie dziennej zalecanej dawki witamin chroni strukturę genów. Zadbaj o to, aby w twojej codziennej diecie nie brakowało odpowiedniej ilości warzyw i owoców, ponieważ stanowią one ochronę twojego DNA. Inną korzyścią wynikającą z jedzenia świeżych warzyw i owoców jest zmniejszenie ryzyka ataku serca o ponad 20%. Przykładowo, 1 grejpfrut dziennie obniża poziom złego cholesterolu we krwi o 26%, a jagody są bogatym źródłem dobroczynnych antyoksydantów.

Witaminy i suplementy


Przesadzając z ilością witamin, można "zdrowo" sobie zaszkodzić. Najlepsza jest oczywiście zbilansowana dieta. Jeśli chcesz wspomóc się tabletkami - sięgnij po kwasy omega 3 i multiwitaminy. 

Wszyscy wiemy, że palenie szkodzi


Każdy papieros o 5,5 minuty skraca życie. Ludzie stroniący od tytoniu mogą sobie dodać 10 lat. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Helsinkach wykazały, że osoby, które nie palą, żyją średnio 10 lat dłużej niż ci, którzy wypalają 20 papierosów dziennie. Palenie to zdecydowanie zły nałóg – jest przyczyną blokowania się żył, odpowiada za choroby układu oddechowego i ogólnie osłabia fizyczną witalność. Postaraj się skończyć z uzależnieniem od nikotyny: unikaj miejsc, w których przebywają palacze, a przede wszystkim zachowaj silną wolę. 

Wystrzegaj się zgagi


Amerykańscy naukowcy dowiedli, że zgaga może zablokować  przepływ krwi do serca. Dlatego starannie komponuj swoje menu, starając się wystrzegać jedzenia i napojów powodujących wytwarzanie  nadmiernej ilości kwasu w żołądku. Są to na przykład: wino, napoje gazowane, warzywa w occie lub nafaszerowane solą i  tłuszczem dania z fast-foodu. 

Zdrowe ciało, serce jak dzwon


Jeśli nie jesteś w stanie pozwolić sobie nawet na moment przerwy, narażasz swoje serce na niebezpieczeństwo, gdyż podnosisz o 50 procent ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Z tego właśnie względu, następnym razem, gdy będziesz zdenerwowany/a, zacznij powtarzać sobie zdanie, które Cię uspokoi, na przykład: „Świat się od tego nie zawali” czy też „Mimo wszystko, tak naprawdę to nie ma znaczenia, czy teraz zrobię to dobrze”. Pozytywne myślenie zrelaksuje Twoje ciało i umysł, zapobiegnie negatywnym odczuciom i przezwycięży uczucie paniki. Będziesz w stanie bardziej się kontrolować i świadomie się relaksować. Spraw, by ćwiczenia fizyczne były bardziej skuteczne! Nie pozwól, żeby codzienna gonitwa dotyczyła również Twojej aktywności fizycznej: ćwicz powoli, oddychaj głęboko - tak jak w jodze czy tai chi. W ten sposób bardziej wzmocnisz napięcie mięśni i spalisz więcej kalorii. 

Zacznij czytać etykietki


Musisz wiedzieć, co i ile jesz. Nikt za ciebie tego nie załatwi. Postaraj się orientować, czy paczuszka orzeszków, jaką pochłaniasz podczas oglądania filmu, ma 100 czy 350 gramów. Unikaj rzeczy bogatych w sód, zawierających tłuszcze nasycone (typu trans) i słodzonych syropem słodowym (to tańszy, ale dużo mniej zdrowy substytut cukru). 

Złota rada: 

Gdy zaczynasz się denerwować, postaraj się oddychać głęboko, a pomoże Ci to zachować równowagę i spokój... 

"Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić” - Albert Einstein

„Jeżeli kochasz, czas zawsze odnajdziesz, nie mając nawet ani jednej chwili” - ks. Jan Twardowski

JEDZ ZGODNIE Z WIEKIEM 


Wraz z upływem lat zmieniamy nasz styl ubierania się, bo w czym innym wyglądamy najlepiej, prawda? Podobnie powinno się dostosowywać z czasem jedzenie. To, co służy, kiedy ma się 20 lat, niekoniecznie jest dobre dla osoby po czterdziestce. Warto wiedzieć, co jeść, żeby odpowiednio do wieku odżywiać organizm i żyć pełnią swoich możliwości. Oto przydatne wskazówki w wygodnym i przejrzystym skrócie.

Między 20 a 40 rokiem życia 


Potrzeby żywieniowe: W tym wieku prawdopodobnie żyjesz na najwyższych obrotach – intensywnie pracujesz, ostro imprezujesz albo absorbuje Cię opieka nad dziećmi. Potrzebujesz dużo energii, więc podstawowymi składnikami Twojej diety powinno być białko i produkty z pełnego przemiału. Teraz też inwestujesz w swoje przyszłe zdrowie – złe odżywianie w młodości może doprowadzić do chorób serca i cukrzycy w późniejszych latach. Możesz mieć niedobory żelaza. Jeśli planujesz ciążę, pomyśl o większych dawkach kwasu foliowego i jodu. Znajdziesz je w naturalnych produktach oraz w suplementach diety. To wiek, w którym osiągamy szczytową masę kostną. W żadnym innym okresie życia organizm nie odkłada tyle wapnia co teraz. Kiedy skończysz 40 lat, masy kostnej zacznie stopniowo ubywać – dlatego tak istotne jest, by robić wszystko, aby teraz było jej jak najwięcej. Najważniejszy jest nabiał.

Idealne jedzenie dla 20-40 roku życia 

• Pomarańcze: mają mnóstwo witaminy C szczególnie potrzebnej kobietom przy poczęciu i w ciąży. 
• Szpinak: liście zawierają witaminy z grupy B, więc jeśli go nie lubisz, jedz inne zielone warzywa liściaste. Nie, tabletki nie wystarczają. Nawet kiedy je łykasz, Twój organizm wciąż potrzebuje produktów naturalnych.
• Naturalny jogurt: dostarcza niezbędnych tłuszczów i pomaga przyswajać witaminę D, która z kolei pomaga przyswajać wapń zapobiegający osteoporozie w późniejszym wieku. 
• Banany: są bogatym źródłem magnezu, dzięki niemu łatwiej można sobie poradzić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz apetytem na słodycze. 
• Jaja i pełnoziarniste pieczywo: białko i nieprzetworzone ziarno dają poczucie sytości, podwyższają odporność oraz pomagają utrzymać stały poziom cukru we krwi.
• Łosoś w puszce: zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega-3 i wapnia potrzebnego kościom niż świeży łosoś hodowlany. A jeśli jesteś w ciąży, to również świetnie wpłynie na rozwój płodu. 

Błędy, których możesz uniknąć 

• Jedzenie za małych ilości nabiału (sery, twarogi, mleko, jogurty, jajka) z obawy przed tyciem. 
• Zbyt dużo kofeiny, napojów gazowanych i alkoholu, które obniżają poziom wapnia i mają wpływ na przyswajanie z jedzenia składników odżywczych. 
• Nieregularne posiłki, co prowadzi do zaburzeń poziomu cukru we krwi. 
• Eliminowanie z diety niezbędnych składników (na przykład rezygnacja z mięsa lub węglowodanów). 

Między 40 a 50 rokiem życia 


Potrzeby żywieniowe: To najlepszy czas, by zapobiegać problemom zdrowotnym w następnych latach, takim jak nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu czy nadwaga. Dalej żyjesz intensywnie, ale może mniej aktywnie niż kiedyś – podwożenie dzieci autem na dodatkowe zajęcia raczej nie przyspiesza bicia serca. W tym wieku mogą pojawić się symptomy nadchodzącej menopauzy – zmienia się figura i przemiana materii. W miarę obniżania się poziomu estrogenów w organizmie tłuszcz częściej gromadzi się na brzuchu niż na udach czy biodrach. Poziom cholesterolu może wzrosnąć, a kości zaczynają robić się coraz słabsze. Wciąż potrzebujesz dużo żelaza i wapnia, ale pilnuj wagi. Unikaj cukru i tłuszczu. Używaj dobrej jakości tłuszczów mono- i wielonienasyconych, najlepiej oliwy z oliwek i oleju rzepakowego. Staraj się jeść więcej ryb oraz dużo produktów pełnoziarnistych i błonnika, które chronią jelita. Zamiast ryb siemię lniane dla jaroszy i wegetarian. 

Idealne jedzenie dla 40+ 

• Jaja: bogate w białko oraz cynk, sprzyjają regeneracji tkanki skórnej i leczą choroby skóry.
• Migdały: są źródłem witaminy E, białka i „dobrych” tłuszczów.
• Cytryny: odtruwają i oczyszczają skórę oraz inne organy. Co rano wyciśnij sok z cytryny do szklanki wody i wypij.
• Jabłka: zawierają błonnik i mnóstwo pektyn oraz witaminę C. Dzięki niej skóra zachowuje młody wygląd. 
• Ryby: zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które skutecznie zapobiegają wysychaniu skóry i mają silne właściwości antyutleniające. Zamiast ryb siemię lniane. 

Błędy, których możesz uniknąć 

• Przejadanie się. Zużywasz coraz mniej energii, więc dostosuj do tego wielkość porcji. 
• Niewystarczająca ilość białka. A ono daje poczucie sytości, umożliwia powolne trawienie węglowodanów i zapobiega odkładaniu się tłuszczu na brzuchu.
• Zbyt częste żywienie się daniami gotowymi oraz na wynos. Zwykle zawierają dużo soli i tłuszczów i mogą podnosić ciśnienie krwi.
• Jedzenie produktów niskotłuszczowych, ale bogatych w cukier. Pamiętaj, że potrzebujesz tłuszczów (dzięki nim wyglądasz młodziej), więc w tej kwestii nie bądź zbyt restrykcyjna. 

Między 50-tym a 60-tym rokiem życia 


Potrzeby żywieniowe: Teraz zmienia się mnóstwo rzeczy – Twoja figura, samopoczucie, a nawet relacje z innymi ludźmi. U pań objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, bezsenność i kłopoty z pamięcią, mają różne natężenie – od umiarkowanie dokuczliwych po całkiem osłabiające. Kiedy ustają miesiączki, żelazo przestaje być tak ważne jak dawniej. Możesz więc rozejrzeć się za innym źródłem białka niż czerwone mięso. Pamiętaj, że wciąż potrzebujesz dużo wapnia, aby chronić kości. Teraz trzeba jeść więcej antyutleniaczy, które pomagają zapobiegać dolegliwościom układu krążenia oraz nowotworom, czyli chorobom powszechnie występującym u ludzi w starszym wieku. Duże ilości błonnika i wody są podstawą dobrego funkcjonowania jelit.

Idealne jedzenie dla 50+ 

• Chleb z soją i chleb z siemieniem lnianym. I soja, i siemię zawierają dużo fitoestrogenów, które, jak dowiodły badania, mogą wyrównywać obniżony poziom hormonów i łagodzić objawy menopauzy. 
• Soczewica – podobnie jak inne białka pochodzenia roślinnego pomaga regulować poziom hormonów. 
• Tofu – udowodniono, że ma korzystny wpływ na mineralną gęstość kości. 
• Świeże warzywa – zawierają naturalny błonnik, przeciwdziałają odkładaniu się tłuszczu na brzuchu.
• Arbuzy i inne owoce zawierające dużo wody (np. winogrona), które utrzymują odpowiednią ilość wody w organizmie.

Błędy, których możesz uniknąć

• Przejadanie się. Kiedy skończysz 30 lat, co roku przybywa Ci kilogram, nawet jeśli jesz tyle samo, co kiedyś. Wielkość porcji staje się teraz niezmiernie istotna. 
• Podjadanie herbatników i ciastek podczas towarzyskich spotkań. Przeliczaj każdy kęs na kalorie. 
• Za dużo kawy i czerwonego wina. Mogą nasilać bezsenność, stany lękowe i depresję, które mogą towarzyszyć menopauzie. 
• Zbyt wiele ostrych przypraw. Chili może znacznie nasilić uderzenia gorąca. 

Po ukończeniu 60 roku życia 


Potrzeby żywieniowe: Niestety, im jesteśmy starsi, tym łatwiej zapadamy na przewlekłe choroby. Nadciśnienie, choroby układu krążenia, cukrzyca, artretyzm to powszechne dolegliwości w tej grupie wiekowej. Warto poszukać pomocy u specjalisty, który podpowie dietę, która pozwoli długo zachować zdrowie. Jej podstawą są produkty bogate w składniki odżywcze i zawierające mało soli. Utrata pamięci i depresja to kolejny problem ludzi starych. Dlatego jedz jak najwięcej produktów zawierających kwasy omega-3 i omega-6, na przykład orzechy oraz owoce morza. I pamiętaj, że równie istotne znaczenie ma unikanie samotności i regularne ćwiczenia fizyczne. Zdrowe jelita są ważne jak nigdy dotąd, dlatego regularnie jedz jogurt i produkty bogate w błonnik.

Idealne jedzenie dla 60+ 

• Czarne jagody (i inne owoce jagodowe) – zawierają przeciwutleniacze wspomagające krążenie krwi i prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
• Orzechy macadamia – świetnie obniżają poziom cholesterolu.
• Szpinak – wyjątkowo bogate źródło luteiny, przeciwutleniacza, który powstrzymuje także proces zwyrodnienia plamki żółtej (co jest głównym powodem zaburzeń widzenia).
• Ryby – kwasy tłuszczowe omega-3 stymulują aktywność zdrowych komórek mózgowych, a także obniżają poziom trójglicerydów we krwi (zbyt wysoki poziom zwiększa ryzyko zawałów). A jeśli ktoś jest jaroszem, wegetarianinem to siemię lniane popijamy i zajadamy. 
• Ser – w tym wieku nie chodzi już o to, żeby chudnąć, ale o to, żeby zachować dobre zdrowie.
Dlatego pamiętaj, że nabiał jest pożywny i dobrze wpływa na kości. 

Błędy, których możesz uniknąć

• Za dużo soli. Z wiekiem zmysł smaku słabnie, więc mocniej solimy potrawy. Ale sól podnosi ciśnienie. Zamiast soli używaj ziół.
• Za mało picia i nieregularne jedzenie. Zwykle w tym wieku nie czujesz już wielkiego pragnienia, ale regularne picie wody jest niezbędne, by utrzymać dobrą kondycję.
• Za mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Ruszać się należy w każdym wieku, a zbyt długie siedzenie w domu powoduje obniżenie poziomu witaminy D w organizmie, co źle wpływa na kości.
• Za dużo tłuszczów nasyconych  i tłuszczów typu trans, które spowalniają krążenie krwi, co może szkodzić mózgowi.


PRAWIDŁOWE POŁĄCZENIA PRODUKTÓW W POSIŁKU 


Makaron + warzywa 

Warzywa mają witaminy, minerały i błonnik, zaś makaron - węglowodany. Jeśli dodasz trochę oliwy z oliwek i posypiesz je parmezanem, zawierającym białko, otrzymasz kompletny posiłek. 

Owoce + sok z cytryny 

Jagody, porzeczki, truskawki są pełne bioflawonoidów, które hamują starzenie się komórek i poprawiają krążenie. Te zalety wzmaga witamina C. Skrop owoce sokiem z cytryny. 

Chleb razowy + wędliny 

Jeśli większość Twoich posiłków to kanapki, wybierz pieczywo razowe, które najlepiej komponuje się z serami i wędlinami. Zawiera włókna regulujące wchłanianie tłuszczów. 

Papryka + oliwa z oliwek 

Oliwa pomaga przyswoić prowitaminę A. Występuje ona we wszystkich żółtych i pomarańczowych warzywach. Sałatki z nich możesz też przyprawiać sosami z oliwy czy jogurtu. 

Nie łuskany ryż + woda 

Wypij szklankę wody, kiedy jesz posiłki bogate we włókna, jak razowy chleb czy niełuskany ryż. Napęcznieją w żołądku, nasycisz się od razu i zmniejszysz przyswajanie tłuszczów i cukrów. 

Mleko + cytrusy 

Porcja świeżo wyciśniętego soku z grejpfrutów i pomarańczy na śniadanie zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Dzięki cytrusom mleko staje się łatwiej strawne. 

Ryba + cytryna 

Zawsze skrapiaj sokiem z cytryny nie tylko rybę. Dotyczy to też kotleta lub hamburgera. Sok z cytryny poprawia smak, a zawarta w nim witamina C ułatwia przyswajanie żelaza. 

Produkty zbożowe + strączkowe 

Produktom zbożowym brak jednych aminokwasów, a warzywom strączkowym drugich. Jeśli spożywasz je razem, dopełniają się, dostarczając białka równie cennego jak zwierzęce. 

Produkty zbożowe + owoce suszone 

Jeśli dorzucisz suszonych moreli do płatków kukurydzianych czy przyprawisz makaron sosem orzechowym, zwiększysz w potrawie ilość białka i uzyskasz więcej żelaza. 


ZŁE POŁĄCZENIA PRODUKTÓW W POSIŁKU 


Istnieją połączenia, które zwalczają się zawzięcie, uniemożliwiając przyswojenie składników odżywczych z poszczególnych potraw. Oto czego powinnaś unikać. 

Makaron + mięso 

Węglowodany zawarte w makaronie mają niską kwasowość. Jeśli w żołądku napotkają białko mięsa, które wymaga bardzo kwaśnych soków żołądkowych, fermentują i powodują wzdęcia. 

Jaja + ryby 

Sałatka z tuńczykiem i jajkami? Lepiej zrezygnuj z jednego z tych składników: awidyna obecna w białku jajka neutralizuje witaminę H (biotynę) zawartą w tuńczyku i w makreli. 

Ser + rośliny strączkowe 

Ser jest bogaty w ważny dla kości wapń. Ale jeśli dodasz fasolę, stracisz wszystkie jego zalety, ponieważ ziarna roślin strączkowych zawierają substancje utrudniające przyswajanie wapnia. 

Mleko + razowe dodatki 

Wydaje się, że to para przyjazna zdrowiu, ale tak nie jest. Włókna razowych dodatków (płatków, kółeczek, kulek) sprawiają, że wapń z mleka gorzej się wchłania. 

Ser + mięso 

Jedząc je razem, uzyskasz maksimum białka, ale przy okazji też tłuszczów nasyconych, złych dla organizmu. Ponadto fosfor, w który bogaty jest ser, ogranicza przyswajanie cynku z mięsa. 

Warzywa + alkohol 

Jeśli jesz zupę jarzynową, nie pij alkoholu. Utrudnia przyswajanie witaminy B1, obecnej np. w fasoli. To samo grozi Ci, jeśli przy piciu wina czy piwa będziesz pogryzać suszone owoce. 

Jajka + ziemniaki 

Zapiekanka z warzywami i jajkami jest wyborna, jednak nie z punktu widzenia żywieniowego. Bulwy zawierają szczawiany, które hamują przyswajanie wapnia i żelaza z jajka. 

Kapusta + ryby 

Wszystkie rodzaje kapustnych zawierają substancje, które ograniczają przyswajanie występującego w rybach morskich jodu, gwarantującego właściwe funkcjonowanie tarczycy.

Kawa + mleko 

Kawa zawiera kwasy, wpływające na białko mleka, utrudniając trawienie. Dotyczy to też kawy cappuccino: ostry strumień gorącej pary wzmaga ten efekt i śniadanie zalega w żołądku.

Odbudowanie prawidłowego trawienia 


Można odbudować prawidłowe trawienie i w tym celu zaleca się przeprowadzenie kuracji imbirowej, wywodzącej się z tradycji medycyny tybetańskiej i ajurwedy. Kuracja jest prosta i zaleca się ją szczególnie osobom starszym. W niedużym naczyniu należy rozetrzeć 4 łyżki stołowe sproszkowanego imbiru i zmieszać je ze 150 g przetopionego masła (masło klarowane, ghi, ghee). Po uzyskaniu jednolitej masy naczynie przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce. Mieszankę należy spożywać przed śniadaniem przez dziesięć dni w następującej ilości. 

Pierwszy dzień - pół łyżeczki od herbaty 
Drugi dzień - 1 łyżeczka 
Trzeci dzień - 1,5 łyżeczki 
Czwarty dzień - 2 łyżeczki 
Piąty dzień - 2,5 łyżeczki 
Szósty dzień - 2,5 łyżeczki 
Siódmy dzień - 2 łyżeczki 
Ósmy dzień - 1,5 łyżeczki 
Dziewiąty dzień - 1 łyżeczka 
Dziesiąty dzień - 0,5 łyżeczki

Po kuracji należy zacząć prawidłowo łączyć produkty, rezygnować z pokarmów konserwowanych i przetworzonych, oraz stopniowo obciążać organizm wysiłkiem fizycznym. Mamy tu na myśli spacery, które powinny osiągnąć od 5 do 10 km dziennie. A wtedy w ciągu sześciu miesięcy chudnie się od 10 do 20 kg, tłuszcz zamienia się w mięśnie, skóra staje się gładka i bez zmarszczek, znikają podbródek i obwisły brzuch, a z otyłego "Smakosza"  zostanie tylko nazwisko. 


Coraz starsi ludzie w Europie 


Przewidywana obecnie przeciętna długość życia w krajach europejskich (w latach):

Kraj - Mężczyźni - Kobiety

Szwecja - 77,7 - 82,3
Włochy - 77,1 - 83,2
Hiszpania - 76,3 - 83,3
Francja - 75,5 - 83,2
Niemcy - 75,7 - 81,6
Holandia - 76,4 - 81,1
Finlandia - 75,3 - 82,1
Belgia - 74,2 - 80,8
Portugalia - 73,8 - 80,7
Czechy - 72,1 - 78,7
Polska - 70,4 - 78,9
Słowacja - 69,9 - 77,8
Węgry - 68,4 - 76,8
Litwa - 66,5 - 77,9
Łotwa - 65,7 - 76,0

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia, 2005 r.


Proponujemy odmładzające mikstury 


Napar z zielonej herbaty 

Łyżeczkę suszu zalej filiżanką wody o temperaturze 70–80 stopni Celsjusza. Odstaw na 2 do 5 minut – niech naciągnie. Pij codziennie po 2–4 filiżanki. Napar spowalnia proces starzenia, pomaga oczyścić organizm z toksyn i zachować zgrabną figurę. 

Wzmacniające wino aloesowe 

Oberwij kilka liści z co najmniej 3-letniego aloesu. Liście schowaj na 7 dni do lodówki. Potem umyj je, oczyść z kolców i zmiażdż tak, by puściły sok. Zalej 2 szklankami czerwonego wytrawnego wina. Dodaj 1/2 kg miodu i wymieszaj. Odstaw na tydzień. Pij po łyżeczce dziennie przez 2 miesiące.

Nalewka czosnkowa

Obierz główkę czosnku. Zmiażdż lub posiekaj ząbki. Przełóż do butelki z ciemnego szkła i zalej 1/2 szklanki koniaku. Zakorkuj i odstaw na 2 tygodnie. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po 25 kropli. Nalewka pomaga przy nadciśnieniu i podwyższonym poziomie cholesterolu. 

Warsztaty zdrowia i długowieczności 


Dużo więcej możesz nauczyć się na warsztatach Dobrego Zdrowia i Długowieczności prowadzonych przez wybitnego eksperta znanego z programów edukacyjnych w wielu krajach Europy znanego jako Zenonbir Manuszewski. Szczegóły w zakładce TRENINGI - WARSZTATY u góry tej strony internetowej. Patrz link: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz