sobota, 23 kwietnia 2016

CEBULA - leczy i uzdrawia

CEBULA - właściwości lecznicze, receptury, zastosowania medyczne 


Cebula (Allium Cepa) - wywodzi się z Azji i należy do roślin czosnkowatych. Cebula to jedno z najstarszych warzyw leczniczych znanych człowiekowi. Na jej wyjątkowych właściwościach poznano się przynajmniej 5 do 7 tysięcy lat temu. Pomimo upływu lat cebula nie traci popularności i wciąż jest wykorzystywana na wiele sposobów, i to nie tylko w kuchni, a także jako medykament i naturalny antybiotyk. Cebula znana jest ze swojego charakterystycznego silnego smaku i zapachu. To zielone warzywo stanowi jeden z podstawowych elementów diety śródziemnomorskiej, ale jest również bardzo popularne w wielu innych rejonach świata, w tym także w Polsce. Cebulę można jeść pod każdą postacią: surową, na przykład w sałatce, oraz gotowaną lub smażoną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę ze wspaniałych właściwości leczniczych cebuli. Pomaga ona nie tylko przy przeziębieniu, ale także w przypadku leczenia trądziku i cukrzycy. Cebula jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Cebula duszona czy gotowana generalnie nie traci swoich zdrowotnych właściwości, jednak najbardziej wartościowa jest cebula surowa. 


Cebula (Allium cepa L.) – to zwyczajowa nazwa warzywa należącego do rodziny amarylkowatych. Prawidłowa nazwa botaniczna to czosnek cebula, jest to bowiem gatunek należący do rodzaju czosnek. W użyciu jest jednak głównie nazwa cebula. Inne używane nazwy to: cebula ogrodowa, cebula zwyczajna, dymka, skulibaba. Rysunki cebuli znajdowane są na wykopaliskach w Palestynie pochodzących przynajmniej z epoki brązu sprzed około 5000 lat p.e.ch., co oznacza, że cebulę znano i używano już ponad 7 tysięcy lat temu! Na pewno cebula była uprawiana w Starożytnym Egipcie co najmniej 3200 lat p.e.ch. czyli ponad 5200 lat temu. Malowidła na płaskorzeźbach egipskich oraz teksty na grobowcach wskazują, że spożywano ją w dużych ilościach. Podczas budowy piramidy Cheopsa na zakup cebuli dla robotników wydano 1600 talentów, co było wówczas kwotą ogromną. Resztki cebuli znajdywane są pomiędzy zwojami bandaży, którymi w Starożytnym Egipcie owijano mumie, a czasami w oczodołach mumii. Również starożytni Rzymianie regularnie jedli cebulę i uprawiali ją w swoich ogrodach. W Ameryce cebulę przywiezioną przez osadników z Europy zaczęto uprawiać od 1648 roku, później okazało się, że Indianie wcześniej już znali i zjadali różne dzikie gatunki miejscowych cebul. 

Cebula jest bardzo łatwa w uprawie, można ją wyhodować nawet w przydomowym ogródku. Szczypior z cebuli jest świetnym uzupełnieniem kanapek i sałatek, a dodawany do wiosennych potraw pomaga pobudzić metabolizmu i uregulować cholesterol po zimie. Cebula jest nieodłącznym składnikiem naszej codziennej diety. W roślinie tej występują olejki lotne (m.in. dwusiarczek alilo-propylowy o charakterystycznym zapachu), związki alkilowe, ponadto kwercetyna i enzymy. Sprawiają, że cebula działa podrażniająco na nasze oczy i nos. Jednak jest to pozytywna reakcja naszego organizmu, ponieważ w ten sposób oczyszcza się i dezynfekuje. Zwykle, można powiedzieć, że im ostrzejsza reakcja na substancje lotne cebuli, tym bardziej zakażony jest organizm i bardziej wymaga terapii oczyszczających i dezynfekujących. U bardzo zdrowych ludzi reakcja na substancje lotne cebuli jest bardzo słaba. Przy obieraniu cebuli z pewnością nie raz uroniliśmy łzy. To przez olejki lotne, związki siarki i krzemu, które się wówczas ulatniają i docierając w formie intensywnego zapachu podrażniają nam oczy. Przy zapaleniu spojówek, cebulowe łzy oczyszczają oraz łagodzą dolegliwości i przyspieszają ich gojenie. Tak samo przy objawach alergii oraz katarze, cebula oczyszcza i dezynfekuje nos. 

Cebula przeciwdziała zwężeniu naczyń krwionośnych, przez co zapobiega sklerozie, zatem powinny cebulę spożywać profilaktycznie osoby zagrożone chorobami demencyjnymi. Zawarte w roślinie dobroczynne pierwiastki są od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej do leczenia ze szkorbutu, wrzodów i blizn, stąd dobre zastosowanie cebuli w zabliźnianiu ran. Składniki cebuli przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów, stąd dobrze robić chociaż okresowo dwa lub trzy miesiące trwające profilaktyczne kuracje cebulowe, przeciwskelerotyczne i przeciwzakrzepowe. Dobrze są znane grzybobójcze właściwości cebuli, zatem osoby cierpiące z powodu zagrzybienia organizmu czy przewodu pokarmowego powinny podjąć stosowne kuracje cebulowe. Cebula wzmacnia kości oraz paznokcie. Działa dodatnio na funkcjonowanie serca i tarczycy. Ponadto warzywo to uspokaja nerwy. Według alergologów, cebula zalicza się do warzyw nieuczulających. Wyciąg z cebuli może posłużyć także jako odżywka do pielęgnacji włosów. Zawarta w nich siarka pochodząca z olejku lotnego cebuli, ogranicza przetłuszczanie się włosów. 


Cebula to wspaniała roślina która generalnie nie traci swoich właściwości zdrowotnych podczas obróbki termicznej. Może być gotowana w zupie, duszona pod pokrywą, smażona na oleju, marynowana czy doprawiana - nie straci swoich leczniczych wartości. Dzieje się tak dlatego, ze przyrządzana jest szybko, zatem nie wymaga ani długiego gotowania ani długiego smażenia. Wyjątkiem który zatraca właściwości lecznicze cebuli jest smażenie jej na smalcu bez przykrycia. Cebulę generalnie obrabiamy termicznie pod przykryciem, jeśli chcemy zachować maksimum jej właściwości leczniczych. Cebula w postaci surowej jest jednak uważana za najzdrowszą i najlepiej działa na wyrównanie krążenia i przeciwko żylakom. Cebula gotowana, w formie czopków, bywa stosowana do leczenia schorzeń w szczelinie odbytu. Cebula zapobiega rozszerzeniu się zapalnych procesów trawiennych i gnilnych w jelitach oraz eliminuje gazy i reguluje wypróżnienia. Najbardziej skuteczna jest cebula zjadana na surowo, ale również po ugotowaniu posiada jeszcze większość  spośród swoich 150 składników istotnych dla organizmu. 

Najwięksi producenci cebuli to Egipt, Węgry, Hiszpania. Produkcja cebuli w świecie wzrosła o co najmniej 25% w ciągu pierwszej dekady XXI wieku, z bieżącej produkcji jest około 44 mln ton, co czyni go drugim co do wielkości upraw ogrodniczych po pomidorach. Cebula jest uniwersalna i często wykorzystywana jako składnik wielu potraw i akceptowana przez prawie wszystkie tradycje i kultury. Najczęściej spotykaną odmianą cebuli jest cebula brązowa, czerwona, biała i żółta. Jadalną częścią cebuli są mięsiste liściowe pochwy tworzące główkę cebuli, z której wyrastają smaczne zielone liście potocznie zwane szczypiorem w odróżnieniu od szczypiorku, który jest osobnym gatunkiem obok cebuli i czosnku. Zużycie cebuli znacznie wzrasta, szczególnie w USA i jest to częściowo z powodu dużej promocji, która łączy smak i zdrowie. Cebula nie tylko wzbogaca smak potraw, ale dostarcza także organizmowi zdrowych petrochemikaliów oraz składników odżywczych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zachęca do korzystania z cebuli w przypadku leczenia nadmiernego apetytu i zapobiegania miażdżycy. Ponadto, wyciągi z cebuli są uznawane przez WHO za udzielanie pomocy w leczeniu przeziębień, zapalenia oskrzeli i astmy. 

Cebula i czosnek to lecznicze warzywa, które ratowały ludzi nawet przed czarną ospą, które dysponują niezwykle potężnym naturalnym antybiotykiem o ogromnej wręcz skuteczności. Cebula, podobnie także czosnek osiadającą silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, w chorobach z którymi nie radzą sobie tradycyjne antybiotyki. Cebula zapobiega szerzeniu się wielu chorób epidemiologicznych. Medycyna ludowa od wieków ceniła i stosowała właściwości lecznicze cebuli jako leku przeciwko  nadciśnieniu, w chorobach górnych dróg oddechowych, nieżytach oskrzeli, płuc, astmie, krztuścowi, w leczeniu z chorób reumatycznych, jako środek moczopędny, w kamicy nerkowej, w chorobach jelit, w zaparciach, w leczeniu z biegunek, przeciw  owrzodzeniom, na trudno gojące ropiejące rany, postrzały, czyraki, zmniejszania bólu i obrzęku po ukąszeniu owadów, przeciwko  chorobom pasożytniczym itp. Naukowcy dowodzą, że cebula jest warzywem chroniącym przed rakiem. Zjadanie jednej cebuli dziennie, pomaga zahamować rozwój guzów nowotworowych, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku, piersi, macicy, prostaty, żołądka, odbytu. 

Kiedy świat obiegła wiadomość o rozprzestrzenianiu się świńskiej grypy powodowanej przez szczep wirusa A/H1N1, zaczęto ludzi masowo  straszyć, że rozprzestrzeni się tak jak znana "Hiszpanka", która zebrała śmiertelne żniwo na całym świecie. Na zachodzie Ukrainy sytuacja została opanowana, właśnie dzięki cebuli, której Mer Drohobycza postanowił wybudować pomnik za uratowanie kraju przed pandemią grypy w 2009 roku. W czasie, kiedy na świecie szalała słynna śmiercionośna grypa Hiszpanka, pewien lekarz zawitał do domu, gdzie ku jego zdziwieniu wszyscy domownicy byli zdrowi, a zawdzięczali to porozkładanym przekrojonym cebulom, które gospodyni rozkładała w domu oprócz oczywiście zjadania cebuli w większej ilości, a która zapewniła im zdrowie.Lekarz nie mógł uwierzyć i zapytał, czy może wziąć jedną cebulę i sprawdzić ją pod mikroskopem. Ona dała mu jedną i gdy ją sprawdził, znalazł w niej uwięzione wirusy grypy w dużej ilości. Oczywistym było, że cebula absorbowała wirusa i w ten sposób chroniła całą rodzinę. Po części "Hiszpanka" została opanowana dzięki temu, że w wielu okolicach wdrożono terapię cebulową profilaktycznie i zmalała liczba zachorowań, niestety uczyniono to zbyt późno, kiedy liczba ofiar była już ogromna. Wedle szacunków grypa "Hiszpanka zabiła przynajmniej 50 mln ludzi w latach 1918-1919 czyli po zakończeniu I wojny światowej. 

Pewna fryzjerka z Arizony opowiadała około roku 2000, że wiele jej pracowników przychodziło do pracy z grypą, również z grypą przychodzili klienci. W następnym roku umieściła kilka koszyczków z cebulą w swoim zakładzie w okolicy rozpoczęcia sezonu grypowego. Ku jej zdziwieniu, ani jeden z jej pracowników nie chorował, chociaż przychodzili klienci z grypą, a zatem to musi działać. Od tego czasu co roku chroni w ten sposób pracowników swojej firmy. W przypadku chorych na zapalenie płuc należy odciąć obydwie końcówki cebuli i umieścić ją na spodku na noc obok łóżka chorego. Rano cebula będzie czarna od zarazków, a chory będzie czuł się znacznie lepiej. Cebula i czosnek umieszczone w dużej ilości w pokoju chorego znacząco pomagają przeżyć pacjentowi przy czarnej ospie ze względu na swoje mocne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. 

Bardzo długi jest indeks schorzeń, z których leczy i wspomaga leczenie cebula: zwiększa odporność organizmu, zapobiega zakażeniom, zwalcza infekcje wirusowe, grypę, różnego rodzaju kaszel, działa wykrztuśnie, zapobiega zapaleniu płuc, oskrzeli i tchawicy, leczy zatoki, wspomaga pracę tarczycy, zapobiega katarom, wspomaga leczenie astmy, bronchitu, wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała miażdżycy, zapobiega odkładaniu cholesterolu w naczyniach krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, redukuje poziom cukru w organizmie, wzmaga wydzielanie soków trawiennych, pobudza apetyt, zapobiega procesom starzenia organizmu, wspomaga leczenie reumatyzmu, artretyzmu, zapobiega arteriosklerozie, działa uspokajająco, zapobiega podrażnieniom nerwowym, wzmacnia wzrok, zapobiega kurzej ślepocie, wspomaga pracę wątroby i trzustki, działa moczopędnie, usuwa nadmiar wody z organizmu, leczy kamicę nerkową, zapobiega przerostowi prostaty, pobudza i wzmaga popęd płciowy, leczy nieżyt jelit, zwalcza zaparcia, leczy żylaki i hemoroidy, pomaga w biegunkach, przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, odmrożeń, leczy odciski, brodawki, kurzajki, zmniejsza ból i obrzęki po ukąszeniu owadów, zwalcza pasożyty, leczy dolegliwości dermatologiczne, zajady, liszaje, korzystnie wpływa na cerę, wzmacnia włosy, paznokcie, zwalcza trądzik. 

Nie należy zostawiać ani przechowywać napoczętej surowej cebuli. W związku z tym, że obrana i napoczęta cebula chłonie wszystko co się wokół niej unosi, w tym wirusy i szkodliwe substancje, nie nadaje się do ponownego spożycia, a wręcz może zaszkodzić.Z powodu tych swoich właściwości, używana jest do oczyszczania i odkażania pomieszczeń poprzez rozkładanie obranych połówek lub ćwiartek cebuli, które po kilku/nastu godzinach wyrzucamy lub spalamy w piecu. Po przesmażeniu zwykle nic się nie stanie, ale jeśli weźmiesz taką odleżaną cebulę i położysz ją na kanapkę lub do sałatki, bez usmażenia – to tak jakbyś się prosić o problem ze zdrowiem. Pamiętać zatem trzeba, że niebezpieczne jest używać przetrzymywać pokrojoną cebulę do następnego dnia. Stanie się trująca nawet po jednej nocy, bo będzie zawierać trujące toksyny bakteryjne, które mogą spowodować ból brzucha lub zatrucie pokarmowe, i nadaje się do spożycia tylko po termicznej obróbce. 

Cebula to roślina dwuletnia, rzadziej bylina. Cebula wytwarza wiązkowy system korzeniowy sięgający 30-40 cm w głąb ziemi. Łodyga jest bardzo skrócona (tzw. piętka). Kwiatostany wynoszone są w górę na dętych głąbikach, bardzo podobnych do liści. Głąbiki nad cebulą przechodzą przez tzw. łodygą pozorną, czyli rurkę tworzoną przez zwinięte i skrócone liście asymilacyjne. Częścią jadalną cebuli są mięsiste pochwy liściowe (białe, fioletowe, żółte) tworzące w dolnej części rośliny cebulę – organ spichrzowy. Z cebuli wyrastają także liście asymilacyjne – zielone, obłe i dęte. Są one rzadziej spożywane (częściej używa się takich liści szczypiorku). W drugim roku uprawy cebula wykształca pędy kwiatostanowe (głąbiki) wysokości 90-190 cm zakończone kulistymi baldachami zawierającymi 50-1000 kwiatów. Torebki zawierające zwykle 6 trójgraniastych czarnych pomarszczonych nasion (250-370 sztuk/g). 

W Starożytnej Grecji sportowcy jedli duże ilości cebuli. Wiedziano, że wydatnie poprawia ona sprawność fizyczną. Gladiatorzy rzymscy przed walką na arenie nacierali mięśnie cebulą i oliwą. Dla starożytnych Egipcjan cebula symbolizowała życie wieczne, z tego też powodu umieszczali ją w mumiach, a w przykładowo mumia faraona Ramzesa IV miała cebule w oczodołach, kapłani często rysowani byli z cebulą w ręce. W Biblii cebula wymieniona jest tylko raz, w Księdze Liczb. Z cytatu (11,5) dowiadujemy się, że Izraelici podczas ucieczki z Egiptu do Ziemi Obiecanej bardzo tęsknili za cebulą, której nie mieli na pustyni. Świadczy to, że cebula była wówczas w Egipcie warzywem popularnym i lubianym. Zgodnie ze starożytnym historykiem greckim Herodotem, żyjącym w 5 wieku p.e.ch., 9 ton złota wydano na zakup cebuli, żeby nakarmić budowniczych piramid, tak popularnym i odżywczym warzywem była cebula w starożytnym Egipcie. Egipcjanie tak cenili cebulę, że nawet oferowali ją jako ofiarę. W wieku średnim cebula, prawdopodobnie dzięki swojemu silnemu zapachowi była używana jako zaklęcie przeciwko złym mocom i plagom. 

Cebula dobra przeciwko przeziębieniom, kacom i zaparciom


Cebula od tysiącleci jest doceniana ze względu na swoje właściwości lecznicze. Cebula jest bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C, dzięki czemu jest skuteczna na przeziębienie i poprawia odporność immunologiczną organizmu. Ponadto cebula znalazła zastosowanie jako środek na kaca, wrzody i blizny (w tym rozstępy). Cebula to warzywo, którego właściwości lecznicze są znane są od wieków. W medycynie tradycyjnej wywar z cebuli zalecany jest w chorobach reumatycznych, syrop przy przeziębieniach, zaś wąchanie surowej cebuli odkaża zakatarzony nos i oczyszcza drogi oddechowe. Przez całe stulecia cebula należy do najcenniejszych leków przeciwszkorbutowych, czyli zwalcza ostre braki witaminy C. Zabierali ją w dalekie rejsy marynarze, kupcy, wielorybnicy. I choć cebula nie należy do najbogatszych źródeł tej witaminy, to jednak jej dostępność i skuteczność działania sprawiają, że należy do stałego zaprowiantowania wypraw morskich wilków. Zawdzięcza to przede wszystkim silnym bakteriobójczym substancjom, które potrafią zniszczyć bakterie, oporne na działanie antybiotyków. Ponadto pod łuskami cebuli kryje się fosfor, magnez, siarka, cynk oraz krzem, a wiec minerały wzmacniające ogólną odporność organizmu na różne infekcje i choroby. Jednak cebula to nie tylko sprawdzony sposób na przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Cebula serwowana przez Francuzów w formie zupy cebulowej jest ukojeniem dla wracających nad ranem skacowanych imprezowiczów. 

Cebula może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka


U osób, które regularnie spożywają cebulę (a także czosnek), ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory jest znacząco niższe niż u osób, które nie przepadają za tymi warzywami - udowadniają naukowcy z Włoch i Szwajcarii. Na przykład, spożywanie minimum siedmiu porcji cebuli lub czosnku w tygodniu zmniejszało prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego o ponad 50 procent (w porównaniu do osób, które nie spożywają ani cebuli ani czosnku). Ponadto zarówno czosnek, jak i cebula obniżają znacząco także ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła, nerek i jajników. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego we współpracy z badaczami z Niemiec, którzy przekonują, że kwercetyna, związek, którego bogatym źródłem jest cebula, może zapobiegać rozwojowi raka trzustki. Osoby, które nie spożywają cebuli lub czosnku szkodzą swojemu zdrowiu i obciążają budżet służby zdrowia kosztami swojego leczenia. 

Cebula neutralizuje szkodliwe skutki spożywania tłustych posiłków 


Jedzenie tłustych posiłków powoduje, że krew staje się bardziej lepka, wzrasta poziom cholesterolu oraz fibrynogenu odpowiedzialnego za powstawanie skrzepów. W wyniku eksperymentu przeprowadzonego w latach 60-tych XX wieku wykazano, że poziom cholesterolu po zjedzeniu tłustego posiłku z cebulą był niższy, niż poziom cholesterolu po tym samym posiłku - pozbawionym cebuli. Dodatkowo lepkość krwi oraz poziom fibrynogenu we krwi wśród uczestników spożywających posiłek z cebulą był niższy, co potwierdziło działanie przeciwkrzepliwe cebuli. Dodatek cebuli w każdej formie (smażonej, gotowanej, suszonej, surowej) wykazywał zbliżone działanie. Warto więc decydując się na tłusty stek, jajecznicę na boczku, czy innych tłustych potraw, dodać kilka plastrów cebuli. W eksperymencie dodawano do posiłku jedną małą cebulkę lub pół cebuli średniej wielkości. 

Cebula zapobiegnie zakrzepom, nadciśnieniu i obniży poziom cholesterolu 


Z bogatej listy cennych właściwości cebuli warto wymienić także jej działanie rozrzedzające krew i przeciwdziałające tworzeniu się zakrzepów. Dzięki zawartości adenozyny cebula zapobiega zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu się skrzepów krwi. Gotowanie nie nieuczynniania adenozyny, zatem działanie to wykazuje cebula w różnej postaci. Ponadto cebula, dzięki wysokiej zawartości potasu (146 mg/100 g) może się przyczynić do obniżenia ciśnienia tętniczego. Z kolei amerykańscy badacze przekonują, że jedzenie codziennie jednej surowej cebuli minimum przez dwa miesiące powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu - HLD, a obniżenie "złego" - LDL. 

Dwusiarczek alilo-propylowy i inne glikozydy 


Cebula zawiera glikozydy, w tym najważniejszy: dwusiarczek alilo-propylowy. To właśnie ten składnik jest odpowiedzialny za większość właściwości leczniczych cebuli. Poza tym cebula zawiera wiele enzymów, np.: fermenty, które usprawniają trawienie i metabolizm trawienny; składniki mineralne takie jak kwas foliowy, siarka, żelazo, potas, magnez, mangan, fluor, wapń, fosfor, chrom; witaminy (A, B w tym B1 i B2, C i E, K, PP), prowitamina A, błonnik pokarmowy; flawonoidy o działaniu moczopędnym; glukokininę – hormon roślinny posiadający właściwości przeciwcukrzycowe. Cebula jest dobrym źródłem witaminy A, jest także bogatym źródłem chromu, pierwiastka śladowego, który wspomaga reakcję komórek na insulinę. Większość substancji aktywnych znajduje się w bulwie cebuli. Działanie cebuli jest prawie identyczne jak działanie czosnku. Zarówno czosnek, jak i cebula jest silnym antybiotykiem i posiada wiele właściwości medycznych. Liście cebuli (tzw. szczypiorek) zawierają: 25 - 90 mg% witaminy C, 1,3 - 5,9 mg% prowitaminy A, witaminy B1, B2 PP oraz fitoncydy. 

Cebula jest znaną od wieków rośliną o szerokim spektrum działania leczniczego. Naukowa medycyna tradycyjna poleca cebulę w chorobach układu oddechowego (syrop z cebuli), moczowego, reumatyzmie, zapaleniu stawów. Ponadto działa wykrztuśnie, antyseptycznie, antynowotworowo, antywirusowo, a dzięki substancji podobnej do insuliny obniża poziom cukru we krwi. Zawiera olejki eteryczne, siarkowe, flawonole i glukozydy flawonolowe, głównie kwercytynę i kempferol. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono także działanie cebuli jako leku wzmacniającego serce, diuretyczne, przeciwastmatyczne, przeciwbakteryjne (hamuje rozwój m.in. paciorkowców i gronkowców, Salmonelli, Shigelli), a także fibrynolityczne. Substancją wywołującą łzawienie oczu jest tioaldehyd propionowy (składnik lotny). Cebula powinna być obecna w naszej codziennej diecie, a osobom, które nie tolerują cebuli lub mają przeciwwskazania, poleca się drobno siekany szczypiorek oraz parzenie cebuli wrzącą wodą. 


Przyspieszanie metabolizmu i usuwania nadmiaru wody z organizmu 


Cebula dzięki zawartości enzymów posiada właściwości przyspieszające metabolizm i usprawniające trawienie. Flawonoidy w niej zawarte maja działanie moczopędne. Pomagają w albuminurii (obecność białka w moczu) i uremii (zwiększona zawartość mocznika we krwi). Cebula usuwa nadmiar wody z organizmu, dlatego jej spożywanie zalecane jest przy dolegliwościach takich jak artretyzm czy reumatyzm oraz schorzeniach, którym towarzyszy opuchlizna. Sok z cebuli jest środkiem antyseptycznym. Niszczy bakterie, które powodują infekcje skóry, w tym gronkowca złocistego. Zapobiega infekcjom i ułatwia gojenie się ran, szczególnie oparzeń. Kompresy z cebuli można zastosować do leczenia trądziku, ale również innych zmian skórnych, czyraków czy ropni. Uśmierza pieczenie po ukąszeniu owadów. Jedzenie cebuli codziennie przez minimum 2 miesiące powoduje wzrost „dobrego” cholesterolu HLD, a obniżenie „złego” – LDL. Szczególnie polecana jest dla cukrzyków i przy chorobach układu krążenia. 

Wartości odżywcze i kaloryczność cebuli surowej (w 100 g). 


Wartość energetyczna - 40 kcal

Węglowodany - 9,34 g (w tym cukry proste 4,24)
Błonnik - 1,7 g 
Białko ogółem - 1,10 g
Tłuszcz - 0,10 g 

Witaminy

Witamina C – 7,4 mg
Witamina B6  - 0,120 mg
Niacyna (PP) - 0,116 mg
Tiamina (B1) – 0,046 mg
Ryboflawina (B2) – 0,027 mg
Kwas foliowy -  19 µg
Witamina A – 2 IU
Witamina K - 0.4 µg 
Witamina E – 0.02 mg 

Minerały

Potas - 146 mg
Fosfor - 29 mg 
Wapń – 23 mg
Magnez - 10 mg
Sód – 4 mg 
Żelazo - 0,21 mg 
Cynk - 0,17 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database (USA) 

Skład 100 gramach cebuli wedle polskich badań 

Składniki pokarmowe w cebuli

woda 87 % 
białko 1.2 % 
węglowodany 11.1 % 
błonnik 0.6 %  
minerały 0.4 % 
 
Składniki mineralne i witaminy w cebuli

potas - 150 mg 
fosfor - 50 mg 
wapń - 47 mg 
żelazo 0.7 mg 
ryboflawina 0.01 mg 
niacyna 0.4 mg 
tiamina 0.08 mg 

Wyniki innych badań składu mineralnego  – w sumie 33 kcal (100 gram) 

węglowodany ogółem - 6,1 g
białka roślinne - 1,2 g 
tłuszcz - 0,4 g 
potas - 146 mg
wapń - 22 mg 
fosfor 12 mg 
magnez -6,9 mg 
sód - 4 mg 
żelazo - 1,1 mg 

Badanie uśrednione z różnych partii cebuli (na 100 gram produktu)

Kalorie (wartość energetyczna) - 40 kcal / 167 kJ
Białko - 1,10 g
Tłuszcz ogółem - 0,10 g
Kwasy tłuszczowe nasycone - 0,042 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,013 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,017 g
Kwasy tłuszczowe omega-3 - 0,002 g
Kwasy tłuszczowe omega-6 - 0,015 g
Węglowodany - 9,34 g
Błonnik pokarmowy - 1,7 g
Witamina A - 2 I.U.
Witamina D - 0 I.U.
Witamina E - 0,02 mg
Witamina K - 0,4 µg
Witamina C - 7,4 mg
Witamina B1 - 0,046 mg
Witamina B2 - 0,027 mg
Witamina B3 (PP) - 0,116 mg
Witamina B6 - 0,120 mg
Kwas foliowy - 19 µg
Witamina B12 - 0 µg
Kwas pantotenowy - 0,123 mg
Potas - 146 mg
Fosfor - 29 mg
Wapń - 23 mg
Magnez - 10 mg
Sód - 4 mg
Żelazo - 0,21 mg
Cynk - 0,17 mg
Miedź - 0,04 mg
Mangan - 0,13 mg
Selen - 0,5 µg
Fluor - 1,1 µg
Cholesterol - 0 mg
Fitosterole - 15 mg

Widzimy, że niektóre składniki zmieniają swoją wartość zależnie od kraju, gleby czy odmiany cebuli. 

Czerwona siostra cebuli białej 

Cebula czerwona zawiera m.in. sód, potas, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod, karoten, witaminy: E, B1, B2, B3, B5, B6, C. Dzięki zawartym w soku fitoncydom ma właściwości lecznicze, przede wszystkim bakteriobójcze. Cebula odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów zaś istniejące skrzepy rozpuszcza. Ma również silne działanie moczopędne, a także rozpuszcza i eliminuje mocznik. Dzięki temu jest doskonałym środkiem leczącym reumatyzm, artretyzm i skazę moczanową. 

Właściwości medyczne cebuli


* Antybiotyk i środek antyseptyczny – sok z cebuli działa jako prawdziwy naturalny antybiotyk. Niszczy bakterie, które powodują infekcje skóry, w tym gronkowca złocistego. Cebula jest używana do leczenia ran, czyraków, ropni, oparzeń, pęknięć skóry i trądziku. Sok z cebuli zapobiega infekcjom i ułatwia gojenie się ran, szczególnie oparzeń. W przypadku trądziku, ropni i ran skóry stosuje się kompresy z cebuli. 
* Działanie przeciwcukrzycowe – hormon roślinny (glukokinina) zapobiega pojawieniu się i rozwojowi cukrzycy u osób predysponowanych. Cebula jest świetnym uzupełnieniem leczenia cukrzycy, a także powinna być spożywana w codziennej diecie osób zagrożonych cukrzycą - prewencyjnie. Surowa cebula obniża poziom cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawkę insuliny. 
* Środek wykrztuśny i przeciwkaszlowy – cebula ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne, ponieważ ułatwia pozbywanie się wydzieliny zalegającej w gardle, upłynniając ją. Jest idealnym lekiem na wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli itd. Bulion cebulowy odblokowuje gardło i jest bardzo skuteczny w leczeniu anginy i zapalenia migdałków. W przypadku pozostałych dolegliwości dróg oddechowych najlepszym sposobem jest tradycyjny syrop z cebuli z dodatkiem miodu lub cytryny. 
* Najważniejsza wiadomość dla wszystkich cierpiących na miażdżycę czy inne problemy z przepływem krwi - cebula jest unikatowym warzywem na świecie - zawiera naturalną substancję, która nie dopuszcza do zakrzepów krwi. A co najcenniejsze to, że nie tylko zapobiega zakrzepom w żyłach, ale również rozpuszcza te istniejące. 
* Świeża, surowa cebula może pomóc, a nawet uratować życie także w przypadku użądlenia przez pszczołę lub osę. Natychmiastowe żucie cebuli zwykle uchroni przed groźnym obrzękiem jamy ustnej. W wypadku zespołu anafilaktycznego zaraz po zażyciu cebuli wezwij jednak lekarza, czasami ukąszenia miewają bowiem nazbyt duże nasilenie. 
* Cebula zawiera sporo cynku, który zapobiega prostacie, czyli przerostowi gruczołu krokowego. Dlatego cebuli nie powinno zabraknąć w diecie każdego czterdziestolatka. Zwłaszcza że jest ona również zaliczana do afrodyzjaków. 
* Wszystkie szczepy gronkowców, zieleniejących i złocistych, odpornych na antybiotyki nie są w stanie oprzeć się eterycznym olejkom cebuli przesyconych siarką i pod wpływem cebuli ulegają likwidacji. 
* Dzięki dużej zawartości pierwiastków o charakterze zasadowym cebula przyczynia się do odkwaszenie organizmu i przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. 
* Dzięki zawartości związków siarki pobudza wzrost włosów i paznokci, korzystnie na stan włosów i paznokci. 
* Cebulę stosowano jako afrodyzjak, a w starożytnym Egipcie cebula była stosowana również jako środek antykoncepcyjny. 
* Cebula niszczy pasożyty, zwłaszcza owsiki - stosowana bywa jako czopek doodbytniczy. 
* Syrop z cebuli skutecznie leczy z anemii dzięki wysokiej zawartości żelaza. 
* Cebula zapobiega szerzeniu się chorób epidemiologicznych. 
* Cebula potrafi usunąć kurzajki oraz zapobiec trądzikowi. 
* Wywar z łupin cebuli jest środkiem przeciw biegunce. 
* Cebula Zwiększa szczelność naczyń krwionośnych. 
* Syrop z cebuli obniża gorączkę. 


10 najbardziej znanych właściwości leczniczych cebuli


1. Przy zapaleniu spojówek łagodzi dolegliwości i przyspiesza gojenie – warto więc czasem nad nią popłakać. 
2. Cebula przy katarze oczyszcza nos i dezynfekuje go. 
3. Syrop z cebuli najlepszy na kaszel – wszystko dzięki wykrztuśnym właściwością cebuli. Pomaga w objawach anginy i grypy. 
4. Pomaga w problemach trawiennych – przyspiesza metabolizm. 
5. Działanie moczopędne cebuli pomaga w albuminurii (obecność białka w moczu) a także w uremii (zwiększona obecność mocznika). 
6. Cebula usuwa nadmiar wody, dlatego polecana jest osobom chorującym na artretyzm i reumatyzm. 
7. Wykazuje działanie przeciwcukrzycowe dzięki substancji podobnej do insuliny. Obniża poziom cukru we krwi. 
8. Leczy infekcje skórne wywołane gronkowcem złocistym, dzięki właściwościom antyseptycznym. 
9. Ułatwia gojenie się ran, szczególnie oparzeń. 
10. Wspomaga układ krążenia – zapobiega zakrzepom, działa kojąco na żylaki.

Korzyści z cebuli dla zdrowia


Przynosi ona wiele korzyści dla naszego zdrowia:

- Wygładza cerę, wzmaga porost włosów, wzmacnia paznokcie.
- Działa odkwaszająco na nasz organizm dzięki zawartości potasu i wapnia.
- Hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, dzięki zawartych z niej związkom siarki.
- Ma działanie przeciwbakteryjne, głównie na Bacillus subtilis, Sakmonella, E. Coli oraz przeciwwirusowe.
- Podnosi poziom dobrego cholesterolu i obniża poziom ogólnego cholesterolu.
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
- Uśmierza ból podczas ukąszeń.
- Zawiera substancje, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.
- Liście cebuli wspomagają trawienie, działają moczopędnie, wykrztuśnie, przeciwskurczowo, tonizująco, zmiękczająco, a także są afrodyzjakiem.

Cebula w leczeniu pomaga w leczeniu takich dolegliwości jak: 

- nadkwasota,
- anemia,
- miażdżyca (zawiera organiczny silikon utrzymując właściwą temperaturę krwi),
- artretyzm (zawiera substancje o działaniu przeciwzapalny, które wspomagają złagodzić ból i opuchliznę),
- astma,
- skrzepy (działa jak koagulant, powstrzymując sklejanie się płytek krwi i wspomaga proces rozpuszczania zakrzepów),
czyraki,
- nowotwory (działa przeciwutleniająco, kwercetyna chroni komórki okrężnicy przed niszczącymi skutkami niektórych substancji wywołujących raka, neutralizuje wolne rodniki mogące niszczyć komórki i uszkadzać DNA),
- cholera (cebula podawana z czarnym pieprzem zmniejsza pragnienie i uczucie niepokoju, poprawiając samopoczucie, ponadto łagodzi nudności i biegunkę),
- choroby układu krążenia (obecność olejków eterycznych disiarczku alilopropylu, pirokatechiny, kwasu protokatechinowego, rodanku i witamin sprawia, że pomagają w zapobieganiu chorobom układu krążenia),
- egzema,
- padaczka,
- zaburzenia menstruacji,
- osteoporoza,
- hemoroidy,
- zaburzenia sprawności seksualnej (wzmacnia libido i organ rozrodczy),
- schorzenia układu moczowego (działa jako środek moczopędny, wywar z cebuli łagodzi uczucie pieczenia towarzyszące podczas oddawania moczu).

Cebula - przeciwwskazania. Kto nie powinien jeść cebuli?

Z cebuli lub tylko z cebuli surowej powinny zrezygnować osoby zmagające się z ciężkimi chorobami nerek i wątroby, zapaleniem jelit, a także innymi chorobami układu pokarmowego. Również osoby cierpiące na niewydolność serca powinny wykluczyć ją ze swojej diety. Ponadto zbyt duża ilość cebuli w diecie może przyczynić się do wzmożenia objawów zgagi u osób, które cierpią na tę dolegliwość, chociaż cebula gotowana u większości tych osób nie robi zgagi, stąd często mogą zjadać cebulę gotowaną. W postaci surowej cebula nie jest wskazana dla osób cierpiących na ostre dolegliwości wątroby lub woreczka żółciowego, jednakże przeważnie można stosować cebulę gotowaną, która jest znacznie rzadziej przeciwwskazania. Cebula z uwagi na rozrzedzanie krwi może być przeciwwskazania u osób cierpiących na brak krzepliwości krwi. 

Jak się pozbyć zapachu cebuli? 

Cebula swój charakterystyczny zapach zawdzięcza m.in. z dużej zawartości organicznych związków siarki. Aby się go pozbyć, można ją lekko skropić cytryną, sokiem z cytryny. Wystarczy także po prostu umyć zęby lub zjeść natkę pietruszki, jabłko, marchewkę, seler by pozbyć się woni cebuli jeśli jest niepożądana. Nie grozi nam niemiły zapach jeśli zjemy cebule gotowaną, blanszowaną, smażoną czy pieczoną.

Zapach cebuli 

- Zapach cebuli ginie w kwaśnym środowisku. Dlatego surówki z cebuli lepiej zakwaszać np. wyciskając cytrynę lub kropiąc woda z kwaskiem cytrynowym. Przy kuracji cebulowej warto wypijać codziennie szklankę kwaśnego soku owocowego np. z czarnej porzeczki.
- Zapach z noży i naczyń usuniemy zanurzając je w osolonej wodzie. 
- Ręce nie będą pachniały cebulą jeśli przetrzemy je solą i umyjemy w chłodnej wodzie. 
- Cebulę pozbawimy ostrego smaku i zapachu jeśli w całości włożymy ja na chwilę do gorącej, a później do zimnej wody. 

Cebula na trawienie i zaparcia

Surowa lub duszona na wodzie poprawia trawienie, działa przeciw zaparciom. W postaci surowej nie jest wskazana dla osób cierpiących na ostre dolegliwości wątroby lub woreczka żółciowego.

Cebula po kuracji antybiotykowej

Zjadanie przez kilka dni porcji tego warzywa szczególnie wskazane jest po kuracji antybiotykami, ponieważ cebula ma działanie grzybobójcze. Aby ją przygotować, wystarczy zalać wodą pokrojoną cebulę i wolno dusić. Doprawiona solą, pieprzem, smakuje doskonale, zwłaszcza gdy dodamy jeszcze 2 łyżki oliwy i wbijemy jajko.

Cebula dobra na kaca

Zupa cebulowa jest sprawdzonym sposobem na kaca, gdyż doskonale poprawia funkcjonowanie nadwyrężonej alkoholem wątroby.

Cebula a cukrzyca

Zawarty w cebuli hormon roślinny (glukokinina) zapobiega pojawieniu się i rozwojowi cukrzycy u osób znajdujących się w grupie ryzyka. Ponadto surowa cebula obniża poziom cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawkę insuliny, w związku z tym bez obaw mogą po nią sięgać diabetycy.

Cebula po ukąszeniu pszczoły lub komara

Współczesna fitoterapia poleca przykładanie plasterka cebuli na 10-15 min. w miejscu po ukąszeniu osy, pszczoły czy komara. Cebula, dzięki bakteriobójczym, odkażającym i przeciwzapalnym właściwościom, złagodzi odczyn zapalny, zniweluje uczucie pieczenia i bólu. Trzeba tylko pamiętać, że nie można smarować ukąszeń w najbliższej okolicy oka, by go nie podrażnić. Plasterek cebuli przykłada się na zaczerwienione miejsce i trzyma przez 10-15 minut. Łagodzi odczyn zapalny, usuwa uczucie pieczenia i bólu powstałego wskutek ukąszenia. 

Cebula na trądzik i blizny (w tym rozstępy)

Z powodu jej wszechstronnego działania w medycynie ludowej była stosowana w wielu schorzeniach. I tak na przykład okłady z rozgotowanej cebuli stosowano przy leczeniu wrzodów na skórze, co zresztą jest skuteczne do dziś. Wystarczy obraną, pokrojoną cebulę włożyć do małego garnuszka, zalać wodą  i gotować na wolnym ogniu przez 15-20 minut, zwracając uwagę, by się nie przypaliła. Rozgotowaną zmiksować, chłodną masę nałożyć na chore miejsce i umocować opatrunek. Niekiedy terapia powinna trwać kilka dni, aż wrzód się wygoi. Istotny jest fakt, że po takim leczeniu nie zostają blizny.

Podobne okłady można z powodzeniem stosować  przy stanach zapalnych żylaków, okostnej, odmrożeniach, oparzeniach, czyrakach, także trądziku. Wprowadzenie takiej masy doodbytniczo leczy hemoroidy. Odrobina rozgotowanej cebuli wkładana na waciku do uszu zmniejsza znacznie szumy w uszach, tak częstej dolegliwości wielu starszych osób, zaś posmarowanie miejsca po ukąszeniu osy, pszczoły, komara plasterkiem surowej sprawia, że chore miejsce nie boli i szybko się goi (ale trzeba najpierw usunąć żądło). Z kolei cienka błonka znajdująca się miedzy warstwami cebuli stanowi doskonały opatrunek antyseptyczny.

Syrop z cebuli przeciw kaszlowi

Obraną, pokrojoną cebulę drobno posiekać, a lepiej utrzeć na tarce, zalać miodem naturalnym lub zasypać cukrem i pozostawić w ciepłym miejscu na kilka godzin. Pić kilka razy dziennie (dorośli po łyżce stołowej, dzieci po łyżeczce). Okresowo przez 3 do 5 dni można syrop cebulowy pić dla wzmocnienia odporności organizmu i uniknięcia sezonowych chorób. 

Rozgrzewający syrop z cebuli 

Składniki to 2 duże cebule, sok z cytryny, naturalny pszczeli miód. Dwie duże cebule drobno posiekaj, wyciśnij sok z cytryny, wymieszaj go z dziesięcioma łyżkami miodu pszczelego i zalej mieszanką cebulę. Zostaw na dobę w ciepłym miejscu. Przelej miksturę przez sitko. Gotowy syrop z cebuli (jedną łyżkę) dodawaj do połowy szklanki ciepłej wody i pij, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie lub inne dolegliwości wymagające także rozgrzania organizmu. 


Cebulowo-czosnkowy syrop przeciwkaszlowy 

Cztery duże drobno pokrojone cebule, 1 główka drobno pokrojonego czosnku, sok z 2 cytryn, wszystkie składniki wymieszać zalać miodem, tak aby przykrył wszystkie składniki. Odstawić w ciepłe miejsce na jeden dzień. Tak przygotowany syrop pić 1 - 2 razy dziennie, po stołowej łyżce w męczącym, uporczywym kaszlu, grypie, przeziębieniu, infekcjach dróg oddechowych itp. 

Syrop z cebuli gotowanej 

Sześć cebul posiekaj, dodaj 170 g miodu pszczelego płynnego i ugotuj, a następnie odcedź. Pij 2-3 razy dziennie po jednej łyżce, najlepiej ciepły. 

Ciepły syrop cebulowy 

Ścina się górną część cebuli, a w dolnej drąży nożem otwór, w który wsypuje się łyżkę cukru lub wlewa łyżkę miodu pszczelego, potem nakrywa się to odciętą częścią i stawia na rozgrzanej blasze kuchennej. Po podpieczeniu się tak przygotowanej cebuli, wypija się ciepły syrop, jaki wytworzył się w czasie pieczenia i kaszel przechodzi. 

Sok z cebuli na detoksykację i wzmocnienie odporności 

Sok z cebuli, cenny szczególnie jesienią, ma właściwości wzmacniające, oczyszczające i odtruwające organizm ze szkodliwych pozostałości przemiany materii. Najlepiej pić go przez 10 do 20 dni, a następnie robić tyle samo dni przerwy i powrócić do kuracji. Wystarczy pić jedną łyżeczkę przed każdym posiłkiem, potem zwiększać do 2-3 łyżeczek, a pod koniec kilkumiesięcznej kuracji zmniejszać dawkę do 1 łyżeczki. Przygotowując świeży sok każdego dnia można być pewnym, że nie straci on swoich cennych właściwości. Dodatkowo osłodzony miodem będzie nie tylko smaczniejszy, ale również jeszcze bardziej wzmocni serce i cały organizm.

Domowa odżywka cebulowa 

Potrzebna 1 cebula, sok z cytryny, 1 żółtko jajka. Zetrzeć świeżą cebulę (na tarce lub w sokowirówce), do soku dodać kilka kropel cytryny i jedno żółtko, wymieszać i nałożyć na lekko wilgotne włosy, delikatnie masując skórę głowy. Po godzinie spłukać włosy ciepłą wodą, umyć dwa razy zdrowym ekologicznym mydłem lub szamponem.

Inhalacje z soku z cebuli 

Utrzyj na tarce 1 lub 2 cebule, szybko przełóż do szklanki lub miseczki. Przygotuj ściereczkę, aby otoczyć brzeg szklanki czy miseczki, nos i usta. Wdychaj powietrze nosem, a wypuszczaj ustami lub odwrotnie. 

Okłady na ukąszenia owadów

Odkrój plasterek cebuli i przyłóż na bolące miejsce, to wszystko. W razie potrzeby przyłóż nowy, świeży plasterek cebuli. 

Wywar przeciwreumatyczny 

Wywar z cebuli zalecany jest jako lek do spożywania w chorobach reumatycznych, a wąchanie surowej cebuli odkaża zakatarzony nos i drogi oddechowe. 

Dla skóry i włosów 

Okłady z rozgotowanej cebuli stosowane są przy leczeniu wrzodów na skórze. Lecznicze właściwości okładów cebuli są potwierdzone w leczeniu trądziku różowatego, oparzeniach, odmrożeniach, czyrakach, przy stanach zapalnych żylaków. 

Lecznicza zupa cebulowa (odwar) 

Trzeba zalać wodą pokrojoną cebulę i wolno dusić pod przykryciem. Doprawiona solą, pieprzem, smakuje doskonale, zwłaszcza gdy dodamy jeszcze dwie łyżki oliwy z oliwek i wbijemy jajko. 

Okłady z rozgotowanej cebuli 

Obraną, pokrojoną cebulę włożyć do małego garnuszka, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut, zwracając uwagę, by się nie przypaliła. Rozgotowaną zmiksować, chłodną masę nałożyć na chore miejsce i umocować opatrunek. Niekiedy terapia powinna trwać kilka dni, aż wrzód się wygoi. Istotny jest fakt, że po takim leczeniu nie zostają blizny. Podobne okłady można z powodzeniem stosować  przy stanach zapalnych żylaków, okostnej, odmrożeniach, oparzeniach, czyrakach, także trądziku. Wprowadzenie takiej masy doodbytniczo leczy hemoroidy. Odrobina rozgotowanej cebuli wkładana na waciku do uszu zmniejsza znacznie szumy w uszach. 

Miazga do odkażania ran 

Ugnieść potrzebną ilość świeżej cebuli, miazgę ze świeżej cebuli nałożyć do odkażania ran, delikatnie przetrzeć ranę lub nałożyć na około 20 minut celem odkażenia. Zabiegi pomocne w czasie wojny, stosowane powszechnie w I i II wojnie światowej! Na miazgę do okładów trze się także cebulę na drobnej tarce lub w mikserze, rozsmarowuje na płatku gazy i przykłada jako kompres antyseptyczny. Jeśli powoduje to zaczerwienienia skóry, można uprzednio cebulę ugotować lub upiec. 

Pieczona cebula do odkażania pęcherzy 

Pieczona cebula może pomóc przy infekcjach bakteryjnych objawiających się owrzodzeniami i pęcherzami. Po upieczeniu i ugnieceniu na miazgę należy położyć na pęcherz lub owrzodzenie przez wyjałowioną gazę. Nie powinno się jednak stosować jej zwykle na otwarte rany. 

Opatrunek z błonki cebulowej 

Cienka błonka znajdująca się miedzy warstwami cebuli stanowi doskonały opatrunek antyseptyczny. Zdjąć błonkę z cebuli, nałożyć na ranę, zabandażować lub zakleić gazą z poloplastrem. 

Ucieranie cebuli i chrzanu  

Krojenie cebuli też jest zdrowe - jeśli ktoś ma zapalenie spojówek na tle gronkowcowym - to jednego dnia ucierać chrzan na tarce, a drugiego dnia ucierać 2 - 3 główki cebuli i porządnie popłakać. Za tydzień czasu wypłucze chorobę ze siebie. 

Usuwanie odcisków 

Przeciwko odciskom dobra jest zwykła cebula. Dużą główkę cebuli przeciąć w wzdłuż, położyć na kuchni żeby się upiekła tak jak do rosołu się zapieka. Wystudzić. Nogi wymoczyć w ciepłej wodzie z sodą do picia. Wziąć jeden płatek cebuli upieczonej, wsypać ździebełeczko miękkiego cukru, położyć na odcisk i przybandażować tę miseczkę i zmieniać to co 8 godz. przez 3 dni. Tak pięknie rozmiękczy odcisk, że można momentalnie ubrać najciaśniejszy but i iść na bal. I już się nie czuje, że odcisk jest na nodze. A po trzech dniach swędzenie nie da wytrzymać i trzeba znowu wymoczyć w ciepłej wodzie z sodą nogi i odcisk odejdzie od zdrowego ciała tak, że nisza zostanie aż do kości. Zdrowej tkanki nie naruszy. Jeżeli jest stary złośliwy odcisk, to taką kurację przedłużyć – powtórzyć. 

Herbatka cebulowa 

Zalewamy pokrojoną w kostkę cebulę (tak około 0,3 kubka cebuli) wrzątkiem i pozostawiamy do zaparzenia na około 15 minut, po tym czasie odcedzamy i pijemy jak herbatę. Jeśli ktoś lubi można osłodzić miodem - tak robi się często dla dzieci. Herbatka szybko pomaga pozbyć się chrypki i niewielkiego bólu gardła. Stosować 3 razy dziennie. Herbatka ma delikatny, cebulowy smak. Dzieci też mogą ją pić, również profilaktycznie. 

Cebula gotowana w mleku 

Na kaszel, chrypkę, bolące gardło gotuje się 2-3 cebule w mleku, następnie miksuje z miodem. Wspaniale smakuje i pomaga. 

Refleksje pacjentów 


"Po 2,5 miesiącach codziennego spożywania cebuli na surowo (drobno siekana dodawana do sałatek, serków) poziom złego cholesterolu obniżył się u mnie z około 325 jednostek do poziomu 280 jednostek. Ustąpiły bóle reumatyczne jakie miałem przy zmianie pogody. Po wejściu na 3 piętro miałem tzw. „miękkie nogi”. Teraz po roku jej spożywania ja wbiegam na 3 piętro a liczę sobie 60 lat!" - pisze Artur 

"Dzisiaj mam katar i aby go zlikwidować mam przy sobie na talerzyku posiekaną cebulę. Teraz stoi koło klawiatury, a w nocy postawię ją przy łóżku. Od kilku godzin wdycham jej charakterystyczny zapach i czuję się nieco lepiej, z nosa mniej się leje i mogę normalnie oddychać. Jak traci zapach, to siekam nową. Pomaga!" - Daria 

Homeopatia i cebula 


Allium cepa to nazwa homeopatyczna cebuli, a ściślej homeopatycznego wyciągu z cebuli. Terapeuci homeopatyczni uważają na podstawie praktyki Allium cepa jako środek leczniczy na takie dolegliwości chorobowe, którym towarzyszą te same objawy jak te spowodowane przez wystawienie na czerwoną cebulę, to znaczy łzawienie i pieczenie oraz katar. Dla celów homeopatycznych, cebula czerwona jest zbierana w środku lata. Bulwy są miażdżone na papę, a następnie mieszane z wodą i alkoholem w długim procesie destylacji. 

Allium jest używane w leczeniu jakiejkolwiek choroby, która jest związana z takimi objawami, jak piekący lub neurologiczny ból, obfita, przezroczysta i wodna wydzielina. Allium cepa jest szczególnie pożyteczna w czasie przeziębień, jak również dla osób cierpiących na katar sienny z ciągłym kichaniem, łzawieniem oraz piekącą wydzieliną z nosa, która powoduje, że nozdrza oraz usta (przede wszystkim górna warga) stają się bolesne. Wydzielina może wydzielać się raz z jednego raz z drugiego nozdrza. Powieki oraz oczy mogą być także napuchnięte. 

Allium cepa jest również skuteczna w celu leczenia przeszywających neuralgicznych bólów związanych z bólem ucha u dzieci, bólem głowy za czołem, bólem zębów trzonowych, gdzie ból przenosi się z jednego zęba na drugi. Allium cepa można również podawać osobom we wczesnym stadium zapalenia gardła, któremu towarzyszy chrypa oraz kaszel.

Zaskakujące odkrycie współczesnej nauki 


Nowością XXI wieku okazały się odkryte w pierwszych jego latach, lecznicze właściwości cebuli dotyczące chorób sercowo-naczyniowych. Amerykański lekarz - prof Gurewich, zainspirowany dawnymi przekazami medycyny ludowej, jak również współczesnymi zaleceniami niektórych niekonwencjonalnych kardiologów postanowił zastosować cebulę wśród swoich pacjentów, cierpiących na choroby serca. Po kilku miesiącach spożywania jednej średniej wielkości cebuli dziennie lub przyjmowaniu syropu z cebuli, okazało się, że wyniki krwi większości pacjentów (około 70-75%) uległy znacznej poprawie: poziom dobroczynnego cholesterolu HDL wzrósł średnio aż o 30%, a poziom szkodliwego cholesterolu LDL nieznacznie się obniżał. Wśród pacjentów którzy przerwali terapię cebulową dochodziło do pogorszenia się wyników krwi, tak, że poziom cholesterolu wracał mniej więcej do poziomów zbliżonych z okresu przed stosowaniem cebuli. 

W wyniku dalszych badań okazało się, że już pół surowej cebuli dziennie wykazuje korzystne działanie na wzrost poziomu dobroczynnego cholesterolu HDL. Do tej pory istnieje jednak wiele kontrowersji na temat tego, jakie związki cebuli są odpowiedzialne za to wyjątkowe działanie, uczeni skłonni są przyznać, że chodzi o cały komponent wielu składników. Odkryto także, że najlepsze działanie na wzrost stężenia cholesterolu HDL we krwi miało spożywanie surowej, najostrzejszej cebuli - cebula gotowana lub perłowa - łagodniejsza, nie wykazywały tak znaczącego efektu. 

Zastosowanie cebuli w kuchni


Cebula jest warzywem o niskiej kaloryczności i rewelacyjnych walorach smakowych oraz właściwościach zdrowotnych. Może stać się wspaniałym dodatkiem do kanapek, sałatek czy sera, jak również sosów, zup i mięs. Można ją przyrządzić duszoną lub smażoną z jajkiem. Bez względu na sposób przyrządzenia: gotowana, duszona, smażona pozostaje generalnie pełnowartościowa i nie traci swoich substancji odżywczych ani witamin. Ważne jest jednak, aby ją przygotowywać zawsze pod przykryciem. 

Cebula może być stosowana w dwojaki sposób: zewnętrznie i wewnętrznie. Można ją jeść lub stosować jako kompres na skórę. Surowa cebula jest skutecznym lekiem, zjadanie jednej cebuli dziennie daje nam gwarancję zdrowia. Innym sposobem jest przyrządzanie soków i syropów z cebuli z dodatkiem miodu, soku z cytryny, z marchwi lub z pomidorów. Cebula gotowana jest najgorzej tolerowana i najmniej skuteczna. Dobrze jest natomiast pić wywar z cebuli, który zawiera w sobie dużą ilość składników aktywnych zawartych w cebuli. Okłady z cebuli stosowane na skórę mają silne działanie antybiotyczne.

Cebula w kuchni ma nieograniczone zastosowanie. W postaci granulowanej jest wykorzystywana do sosów, zup, potraw z mięs (wołowina, wieprzowina, dziczyzna), twarogu, sałatek. Cebula to świetny dodatek do potraw smażonych, jak np. mięsa, dania z pieczarkami, krokiety. Nadaje potrawom niepowtarzany aromat i niecodzienny smak. Cebula jest uważana za warzywo pikantne, jest najbardziej uniwersalnym warzywem, znanym w kuchni całego świata.

W Iranie normalnie w restauracji dostaje się CAŁĄ cebulę pokrojoną w ćwiartki do zwykłego dania, np. do dania z ryżu, kurczaka i sałatki. 

Czerwona cebula i dymka 

Cebula czerwona to tak naprawdę cebula zwyczajna "Red Baron". Poza charakterystycznym kolorem wyróżnia ją też łagodniejszy smak. Cebula dymka to po prostu mała cebula zwyczajna. Przeznaczona jest do marynowania i konsumpcji na surowo.

Cebula ważna w jesiennej diecie 


Cebula ma wiele składników cennych w walce z jesiennymi infekcjami i grypą. Warto więc, by dieta na jesień zawierała cebulę, co zwiększy odporność organizmu na choroby.

Dieta na jesień powinna zawierać cebulę. Wiecie, że cebula ma kilka odmian, m.in. zarówno jesienno-zimową, jak i wiosenno-jesienną? Cebulę uprawiano w Azji już 5000 lat temu. W starożytnym Egipcie cebula była symbolem wieczności, a w średniowieczu używano jej czasem zamiast pieniędzy. Marynarze wykorzystywali ją jako lek na szkorbut. Wywar z cebuli zalecany był także w chorobach reumatycznych. Dlatego to ważny składnik diety na jesień. 

Cebula jest źródłem błonnika, witaminy C i kwasu foliowego. Nie brak w niej fosforu, magnezu, siarki, krzemu i cynku. Składniki cebuli działanie przeciwutleniające i antynowotworowe, zmniejszają tendencję do formowania się skrzepów krwi, obniżają poziom cholesterolu LDL. Mamy też dobrą wiadomość dla osób odchudzających się - cebula to tylko 28 kcal/100g.

Placuszki marchewkowo-cebulowe


Placuszki marchewkowo-cebulowe są świetnym dodatkiem do wszelkich potraw. Sprawdzają się także jako przekąska.

Składniki

2 średnie marchewki
pół małej cebuli
łyżeczka świeżego oregano
jedno jajko lub 1 szklanka substytutu jajek (proszek jajeczny)
1/2 łyżki pełnoziarnistej mąki (można dodać bardzo drobniutko pokruszonej i zmiażdżonej macy)
sól, pieprz – do smaku
łyżeczka oliwy
1/2 szklanki sosu pomidorowego 

Sposób przygotowania

Marchewki i cebule zetrzyj na drobnej tarce. Zmieszaj je z posiekanym oregano, jajkiem (lub proszkiem jajecznym), mąką, dopraw solą i pieprzem. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodaj odrobinę wody.
Podgrzej patelnię, dodaj odrobinę oliwy. Nakładaj masę na patelnię łyżką, przyklepując placki, by były płaskie. 
Smaż aż będą ładnie zbrązowiałe – około 4 – 5 minut z każdej strony. 
Podawaj gorące z podgrzanym sosem pomidorowym.
Gotowe zimne placki możesz także podgrzać w piekarniku przed przyjściem gości. 

Chrupiące panierowane krążki cebuli


Składniki na ilość porcji: 3 

· 1 duża cebula pokrojona na plastry grubości 0,5 cm
· 155 g (1 i 1/4 szklanki) mąki pszennej
· 1 łyżeczka proszku do pieczenia
· 1 łyżeczka soli
· 1 jajko
· 235 ml (1 szklanka) mleka (lub zależnie od potrzeb)
· 80 g (3/4 szklanki) bułki tartej
· szczypta soli przyprawowej do smaku
· 1 l oleju do smażenia (lub zależnie od potrzeb)

Przygotowanie: 15 min | Gotowanie: 15 min

1. Rozgrzać olej we frytkownicy do 185°C.

2. Porozdzielać plastry cebuli na krążki i odłożyć. W małej misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i solą.

3. Obtoczyć dokładnie krążki cebuli w przygotowanej mące i odłożyć. Do reszty mąki wbić jajko, wlać mleko i starannie wymieszać wszystko widelcem. Zanurzać krążki cebuli w cieście, a następnie rozkładać na metalowej kratce (np. na wyjętym z piekarnika ruszcie), aż nadmiar ciasta obcieknie. Metalową kratkę można umieścić na arkuszu folii aluminiowej, aby ułatwić sobie sprzątanie. Bułkę tartą wysypać na talerz i dokładnie obtoczyć w niej po kolei wszystkie krążki. Za każdym razem strzepywać nadmiar okruchów. Panierka powinna trzymać się bardzo dobrze.

4. Smażyć w głębokim tłuszczu po kilka pierścieni na raz przez 2 do 3 minut, aż nabiorą złotego koloru. Wyjmować na papierowy ręcznik, aby obeschły. Doprawić solą przyprawową i podawać.

Najpopularniejsze odmiany cebuli to:

* Cebula zwykła - charakteryzuje się najostrzejszym smakiem. Posiada najsilniejsze właściwości zdrowotne spośród wszystkich odmian cebuli. W Polsce jest to najpopularniejszy rodzaj cebuli. 
* Cebula czerwona - kształtem przypomina cebulę zwykłą, jednak jej łuski są koloru czerwonego, a wnętrze biało-fioletowe. Uważana za nieco delikatniejszą w smaku w porównaniu do cebuli białej. Szybciej ulega zepsuciu w porównaniu do cebuli zwykłej.
* Szalotka (czosnek askaloński) - jest mniejsza od zwykłej cebuli, podobnie jak czosnek zawiera charakterystyczne ząbki i odznacza się łagodniejszym smakiem.
* Dymka - posiada czerwone łupiny, jest mniejsza, niż cebula zwykła i posiada łagodniejszy smak.
* Cebula perłowa - jej łupiny mają charakterystyczny biało-perłowy kolor. Stanowi jedną z najdelikatniejszych w smaku odmian cebuli. Znacznie szybciej ulega zepsuciu, z tego względu po rozkrojeniu najlepiej jest przechowywać ją nie dłużej niż 2-3 dni.

Zdrowy duet: cebula i czosnek


Czosnek i cebula mają wyraźną przewagę nad nowoczesnymi lekami. Są niedrogie i bezpieczne, bez recepty, skutecznie pomagają w przypadku schorzeń na które przepisuje się zbyt silne lekarstwa. Zdaniem naukowców z Central Food Technological Research Institute w Mysore (Indie) czosnek i cebula, dzięki bogactwu siarki, zwiększają biodostępność żelaza i cynku z produktów zbożowych. Wyniki prac badawczych, które opublikował magazyn Journal of Agricultural and Food Chemistry, wskazują, że spożywanie czosnku lub cebuli razem z produktami zbożowymi zwiększa przyswajalność żelaza o 70%, a cynku aż o 160%. To dobra wiadomość dla osób cierpiących na niedobór żelaza i cynku, szczególnie dla wegetarian. Szacuje się, że niedobór żelaza dotyka 1/3 globalnej populacji, a niedobór cynku 30% populacji. Oba pierwiastki nie są najlepiej przyswajalne z produktów pochodzenia roślinnego. Dodatek cebuli lub czosnku może znacząco poprawić ich biodostępność z produktów zbożowych. 

Badania również potwierdzają fakt, że cebula i czosnek są warte zjedzenia każdego dnia, aby zapewnić optymalne korzyści dla zdrowia. Mimo, że ich ostry i  charakterystyczny wydzielający zapach nie dla wszystkich są zachwycające. Sztuka kulinarna zawiera rozwiązania wielu problemów zdrowotnych od niestrawności po bóle głowy. Lecznicze pokarmy wzmacniają odporność na choroby, gdy środki farmakologiczne zajmują się jedynie leczeniem, a nie zapobieganiem. Co więcej, zioła i przyprawy dostarczają wartościowych substancji odżywczych, gdyż zawierają witaminy i minerały. Ponadto wspaniale smakują i wzbogacają jadłospis. Zioła i przyprawy, zwłaszcza czosnek i cebula, czynią posiłki znacznie przyjemniejszymi, są to naturalne, smakowite produkty wspomagające organizm w walce z chorobą. Cebulę oraz czosnek w celach leczniczych od tysiącleci zaleca zarówno tradycyjna medycyna indyjska, ajurweda, jak medycyna tybetańska, arabska i chińska! 

Cebula i czosnek chronią przed wieloma nowotworami 


W przypadku cebuli i czosnku łakomstwo na te warzywa popłaca lepszym zdrowiem. Miłośnikom tego aromatycznego duetu łatwiej jest uniknąć co najmniej kilkunastu nowotworów - wynika z badań przeprowadzonych we Włoszech i Szwajcarii. Naukowcy pod kierunkiem dr Carlotty Galeone z Instytutu Badań Farmakologicznych im. Mario Negri w Mediolanie przeanalizowali wyniki ośmiu projektów naukowych z Włoch i Szwajcarii. Objęły one starsze osoby, cierpiące na różne nowotwory oraz odpowiednio dobrane osoby zdrowe. Zebrano szczegółowe dane na temat ich diety, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i innych aspektów stylu życia. 

Okazuje się, że tak jak od wieków uczy tradycyjna medycyna naturalna, zjadanie minimum siedmiu porcji cebuli w tygodniu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego o ponad połowę, w porównaniu do osób, które cebuli unikały. Miłośnicy czosnku z kolei są o jedną czwartą mniej narażeni raka okrężnicy, niż pacjenci, których dieta go nie uwzględniała. Oba warzywa obniżają także znacznie ryzyko raka jamy ustnej, gardła, nerek i jajników. Naukowcy co prawda nie znają jeszcze mechanizmu przeciwrakowego działania cebuli i czosnku, ale podejrzewają, że potencjalne działanie przeciwnowotworowe mogą mieć np. obecne w nich flawonoidy czy związki siarki. Co ważne, wyniki te pozostają w zgodzie z wcześniejszymi badaniami na zwierzętach i hodowlach komórek raka, które wykazały, że pewne składniki zawarte w cebuli i czosnku hamują wzrost nowotworów i nie dopuszczają do niekontrolowanego namnażania komórek rakowych.

W Polsce uprawia się następujące odmiany cebuli: 

- RAWSKA - odmiana późna, cebula kulista o łagodnym smaku, słomkowym lub brązowym kolorze
- DAKO - odmiana wczesna, duże spłaszczone cebule o łagodnym smaku i jasnożółtym kolorze
- WOLSKA - odmiana średnio późna lub późna, o łagodnym smaku i nierównych różnych kształtach; twórcą tej odmiany był Czesław Zajkowski − przed wojną posiadacz gospodarstwa ogrodniczego na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Wolskiej i Elekcyjnej; 
- ŻYTAWSKA - odmiana późna, spłaszczone średniej wielkości słomkowożółte cebule o ostrym smaku
- RED BARON - cebule czerwone o łagodnym smaku
- 'Czerniakowska', 'Kutnowska', 'Sochaczewska', 'Warszawska' – cebule nierówne o różnych kształtach; smak łagodny; średnio późne lub późne; dobrze się przechowują - podobne do odmiany "Wolskiej" 

Według włoskich naukowych badających zdrowotny wpływ cebuli, jedzenie co najmniej jednej cebuli dziennie, zmniejsza ryzyko zapadnięcia na 9 rodzajów nowotworów od 25 do nawet 80 %, zależnie od rodzaju nowotworu. Włoscy naukowcy z Instytutu Mario Negri w Mediolanie dowodzą, że "kuracja cebulowa" zapobiega między innymi rakowi piersi, macicy, prostaty, żołądka i odbytu. Przebadali oni we Włoszech i Szwajcarii 10 tysięcy osób chorych na raka i porównali wyniki z badaniami 15 tysięcy zdrowych osób. Osoby, które jadły najwięcej cebuli, zmniejszyły ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i przełyku o 84 procent, odbytu o 56, a piersi - o 25 %. Ludzie, którzy jadają czosnek i cebulę w większych ilościach, mają w swoim krwiobiegu detreomycynę, często nawet stężoną, wyprodukowaną z substancji z cebuli i czosnku przez organizm. Organizm ludzki produkuje własne antybiotyki, które są tak silnymi środkami bakteriobójczymi, że odżywiający się w ten sposób nie chorują, bo bakterie nie mają do nich przystępu. Wszystkie szczepy gronkowców, złocistych i zieleniejących, i różne paciorkowe, odporne na antybiotyki, nie opierają się eterycznym olejkom cebuli przesyconym siarką i pod wpływem cebuli giną. 

Literatura 


Balch J.: The super antioxidants. Why they will change the face of healthcare In the 21st century, M. Evans and Company, New Your, 1998
Hopkins J.:Czosnek i cebula. Zastosowanie i właściwości lecznicze, K.E.LIBER, Warszawa 2008.
Dudek M.: Warzywa o właściwościach leczniczych. Cebula, Czosnek i inne, PWRL, Warszawa 1985.
Griffiths G. i inni: Onions a global benefit to health. Phytother Res. 2002, 16, 603-15, PubMed
Capasso F. i inni: Eating garlic and onion: a matter of life or death, British Journal of Cancer, 2004,  91, 194-194 


LINKI: 


Uzdrawianie - warsztaty i treningi: 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz