wtorek, 1 grudnia 2015

Czym jest Usui Reiki Gakkai

Czym jest Usui Reiki Ryoho 


Mikao Usui Sensei - Mistrz Reiki Ryoho
Reiki to w ogólności terapie uzdrawiania czy tradycyjnego naturalnego leczenia przez nakładanie rąk, akupresurę, masaże i biomasaże, pracę na meridianach (Mo) oraz równoważenie dwunastu zarządców ciała (Shujin). Najpopularniejsze terapie to przykładanie rąk służące uzdrawianiu z rozmaitych dolegliwości, poprawę samopoczucia, mobilizację organizmu dla wyzdrowienia czy chociażby poprawie zdrowia. W podstawowych czterech metodach nakładania rąk dla uzdrowienia Usui Reiki można w przybliżeniu uważać za japońską odmianę bioterapii czy bioenergoterapii, za metodę leczenia energetycznego, chociaż niektórzy wolą nazwę leczenie duchowe. 

Uzdrowiciel – znawca Usui Reiki może też w miarę potrzeby prowadzić egzorcyzmy, usuwanie życiowego pecha czy złego losu. Proces uzdrawiania wymaga zwykle od kilku (3-5) do kilkunastu (11-16) sesji terapeutycznych. W razie konieczności powtarza się cykl terapeutyczny. W przypadkach ciężkich stosuje się trzy cztery sesje uzdrawiania na pacjencie dziennie. 

Reiki Gakkai także Usui Reiki Gakkai to Wspólnota Reiki – Stowarzyszenie Mistrzów Usui Reiki we współczesnym wydaniu założone w Japonii w 1922 roku. Od przynajmniej 1978 roku istnieje nieformalna filia Reiki Gakkai w Polsce. 

Reiki to u podstaw metoda uzdrawiania bioenergią, rodzaj japońskiej bioterapii przez nakładanie rąk. Jej głównym propagatorem od początku XX wieku jest Japończyk Mikao Usui, także mistrz Ju-Jutsu i szermierki. Tajemna metoda Reiki została odnowiona i szeroko rozpowszechniona w Japonii we wczesnych latach 20-tych XX wieku. Reiki to japońskie słowo, którym określa się energię życia, siłę witalną, gdzie Ki jest synonimem chińskiego Qi (Chi), a Rei oznacza duszę, chińskie Ling. Pełna tradycyjna nazwa tego systemu to Usui Reiki Ryoho czyli metoda uzdrawiania energią wedle szkoły Mikao Usui. Uzdrawianie metodami starożytnej szkoły Reiki polega na przywróceniu naturalnego stanu równowagi energetycznej czyli psychofizycznej poprzez oczyszczenie z bloków oraz pobudzenie procesów samouzdrawiania. 


Jedynym Wielkim Mistrzem Reiki uznawany jest sam Mikao Usui Shihan zwykle zwany Usui Sensei. Słowo Shihan oznacza Wodza, Dowódcę lub Wielkiego Mistrza. Soke w Japonii oznacza głowę szkoły czy stylu, tradycji czy kierunku w rozmaitych dyscyplinach, Soke to często pierwszy mistrz założyciel lub kodyfikator w tradycyjnych sztukach czy umiejętnościach. Mikao Usui jest pierwszym Prezydentem Japońskiego Stowarzyszenia Reiki i od niego wywodzi się współczesna linia głównych mistrzów nazywanych Prezydentami Usui Reiki Ryoho, którymi byli: 

Mikao Usui - Shihan Gyoho, Gyohon (do 1926),
Juzaburo Ushida Shihan (do 1935),
Kan’ichi Taketomi Shihan (do 1960),
Yoshiharu Watanabe Shihan (do 1960),
Hoichi Wanami Shihan (do 1975),
Kimiko Koyama Shihan (do 1998),
Masayoshi Kondoh Shihan (od 1998 do 2010), 
Ichita Takahashi Shihan (od 27 I 2010). 

Reiki w Japonii jest starą szamańską tradycją energetycznego i duchowego leczenia podobną do znanego na Hawajach i Polinezji systemu Huna, a opiera się na chińskim tajemnym Qigong leczniczym znanym jako Ling Qi i japońskiej tradycji szamanów. Opiera się jednak na wielu chińskich podstawach medycznych takich jak meridiany czy punkty akupresurowe przydatne do wykonywania sesji shiatsu lub kiatsu. Mikao Usui Sensei był jednym z największych mistrzów akupresury w swoich czasach i zajmował się aż końca swego życia jej naukowym badaniem na zlecenie Japońskiego Ministerstwa Zdrowia. 

Mikao Usui Sensei (1865-1926) wspólnie z kilkunastoma wykształconymi Mistrzami Reiki (Reiki Sensei), w dniu 14 kwietnia 1922 roku założył nowoczesne Japońskie Stowarzyszenie ReiKi (Nihon ReiKi Gakkai) prosząc Radę Mistrzów o wzięcie odpowiedzialności za dalsze przekazywanie nauk Reiki po jego śmierci, żeby nie zostały one nigdy zapomniane. Zgodnie z japońskim prawem, nazwa Reiki jest nazwą zastrzeżoną (autorską) i nikomu nie wolno bez zgody Japońskiego Stowarzyszenia ReiKi używać nazwy ReiKi dla promowania własnych autorskich kursów „czegokolwiek” ani rzekomych odmian. Funkcja każdego kolejnego Prezydenta Usui Reiki Gakkai jako Najwyższego Mistrza Reiki jest dożywotnia. 

Usui Reiki Ryoho trafiło do Polski w końcu lat 70-tych XX wieku razem z japońskimi sztukami walki. Pierwszy Mistrz Reiki w Polsce został inicjowany na początku lat 80-tych, a do 1986 roku Polska Wspólnota Uzdrowicieli – Usui Reiki była filią Japońskiego Nihon Reiki Gakkai i podlegała bezpośredniemu kierownictwu Prezydent Kimiko Koyama Sensei z Japonii. Po 1986 roku z uwagi na szalejącą na Zachodzie falę oszustw i zafałszowanych stylów nic nie mających z Reiki wspólnego, Japońska centrala Reiki zadecydowała, że będzie jedynie personalnie współpracować z wybranymi Mistrzami czy właściwie Nauczycielami (Sensei), co do których jest pewność, że uczą Reiki w prawidłowy sposób bez udziwnień i wypaczeń w postaci zmyślonych dodatkowych znaków czy zachodniej choroby inicjowania na odległość, co zupełnie nie ma sensu i degeneruje system REIKI. 

„Mistrzowie Reiki pracują razem! Mistrzowie Reiki spotykają się razem, praktykują razem, uzdrawiają razem, inicjują razem! Nie rzadziej niż raz w roku wszyscy Mistrzowie Reiki w kraju spotykają się razem aby wzajemnie na sobie praktykować Reiki!” – Usui Mikao Shihan, Podręcznik Mistrzów Reiki. 



Porando Usui Reiki Gakkai 

Więcej o japońskich terapiach naturalnych i tradycyjnej medycynie poczytasz tutaj: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz